Ana Sayfa | SİYASET Türkiye

MHP'nin koalisyon sürecinde tavrı nasıl olacak

devlet bahçeli

Genel seçim sonuçlarına göre MHP, yaklaşık 7,5 milyon oy alarak, yüzde 16,29'luk oranla 80 milletvekili çıkardı. MHP'nin koalisyon kararındaki tutumu ise Türkiye'nin kaderini belirleyecek

2011 seçimlerine göre oy oranını yaklaşık yüzde 4 oranında artıran MHP, HDP'nin ardından 7 Haziran genel seçimlerinin başarılı partisi olarak gösteriliyor. AK Parti'den aldığı oylarla megakentler başta olmak üzere birçok ilde oylarını yükselten, milletvekili sayısını artıran MHP, Meclis'teki sandalye sayısını da 80'e çıkardı.

MHP KİLİT PARTİ KONUMUNDA
Artan oy oranları ve milletvekili sayısı, MHP'nin, seçim sonrası ortaya çıkan koalisyon senaryolarında kilit parti konumuna gelmesini sağladı. En iyimser ihtimaller arasında gösterilen AK Parti-MHP koalisyonu için iki partinin vekil sayısı yeterli. Hatta MHP'nin AK Parti ile ittifak yapması durumunda 338 milletvekiline sahip güçlü bir hükümet olabilir. Ancak ilk değerlendirmesinde koalisyona mesafeli yaklaşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve kurmaylarının bu süreçteki tavrı olası bir AK Parti-MHP koalisyonunda etkili olacak. Önümüzdeki süreç için kilit bir parti haline gelen MHP'nin koalisyon pazarlıklarına kapıyı kapalı tutması durumunda, Türkiye erken seçim ihtimaliyle karşı karşıya kalacak. MHP'nin koalisyon seçeneklerine kapıyı aralaması durumunda ise erken seçim durumu rafa kaldırılacak.
 


CHP lideri kadınlara verilen seçme ve seçilme hakkını kutladı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kadınların seçme ve seçilme hakkını kazanmasının 82. yıl dönümü nedeniyle sosyal medya hesabından mesaj yayınladı

ÇIRAY’DAN ÖZDAĞ’A ŞOK SUÇLAMA, FETÖ’NÜN SİYASİ UZANTILARINI ÖRTMEYE ÇALIŞIYOR

TBMM Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanvekili Selçuk Özdağ’ın AA yaptığı açıklama üzerine aynı Komisyon’un üyesi CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray da AVA'ya bir açıklama yaptı.

Başbakan Yıldırım ve MHP lideri kritik görüşme sonrası konuştu

Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasında günlerdir merakla beklenen görüşme gerçekleşti