Ana Sayfa | SİYASET Türkiye

MHP'nin koalisyon sürecinde tavrı nasıl olacak

devlet bahçeli

Genel seçim sonuçlarına göre MHP, yaklaşık 7,5 milyon oy alarak, yüzde 16,29'luk oranla 80 milletvekili çıkardı. MHP'nin koalisyon kararındaki tutumu ise Türkiye'nin kaderini belirleyecek

2011 seçimlerine göre oy oranını yaklaşık yüzde 4 oranında artıran MHP, HDP'nin ardından 7 Haziran genel seçimlerinin başarılı partisi olarak gösteriliyor. AK Parti'den aldığı oylarla megakentler başta olmak üzere birçok ilde oylarını yükselten, milletvekili sayısını artıran MHP, Meclis'teki sandalye sayısını da 80'e çıkardı.

MHP KİLİT PARTİ KONUMUNDA
Artan oy oranları ve milletvekili sayısı, MHP'nin, seçim sonrası ortaya çıkan koalisyon senaryolarında kilit parti konumuna gelmesini sağladı. En iyimser ihtimaller arasında gösterilen AK Parti-MHP koalisyonu için iki partinin vekil sayısı yeterli. Hatta MHP'nin AK Parti ile ittifak yapması durumunda 338 milletvekiline sahip güçlü bir hükümet olabilir. Ancak ilk değerlendirmesinde koalisyona mesafeli yaklaşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve kurmaylarının bu süreçteki tavrı olası bir AK Parti-MHP koalisyonunda etkili olacak. Önümüzdeki süreç için kilit bir parti haline gelen MHP'nin koalisyon pazarlıklarına kapıyı kapalı tutması durumunda, Türkiye erken seçim ihtimaliyle karşı karşıya kalacak. MHP'nin koalisyon seçeneklerine kapıyı aralaması durumunda ise erken seçim durumu rafa kaldırılacak.
 


CHP’li Levent Gök’ten MHP’ye 'başkanlık sistemi' eleştirisi

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, başkanlık sistemi hakkında yaptığı açıklamada MHP'ye gönderme yaptı

CHP'de OHAL ile ilgili alınan karara tepkiler sürüyor

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, OHAL uygulamasının uzatılmasıyla ilgili verilen karara tepki gösterdi

ARSLAN, LOZAN’I DEĞİL, SEVR’İ YUTTURMAYA KALKIYOR DEDİ

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, Sınırötesi harekatlar için gündem değiştirmeye çabalayan, kendi milletinin tarihini ve değerlerini ucuz gündemlere malzeme etmeye kalkanlar devleti yönettiğini sanıyor, üzülüyorum. Şimdiye kadar geçmişini inkar eden ve yok sayan bir yönetici görmediğimi belirtmek isterim.