Ana Sayfa | SİYASET Türkiye

AKP ve MHP arasında koalisyon mu yapılacak

AKP ve MHP

7 Haziran genel seçimlerinin ardından kulislerde konuşulan koalisyon senaryolarına şimdi de AKP ve MHP arasında yapılacağı iddia edilen koalisyon dahil oldu

Seçimin ardından istişare sürecini sürdüren AK Parti'de, resmi olmayan kanallardan MHP ile de koalisyon trafiği yürütülüyor. Her iki parti de karşılıklı olarak nabız yoklarken, alt düzeyde trafiği yürüten isimler parti genel merkezlerini bilgilendiriyor. 4 eski bakanın durumu ve çözüm süreci ile ilgili görüşler karşı tarafa aktarılıyor. Alt düzey temaslarda bakanlıkların nasıl paylaşılacağı ve Meclis Başkanı'nın kim olması gerektiğinin de müzakere edildiği ifade ediliyor. Görüşmelerde koalisyon ihtimalinin yumuşak karnı olarak ise "çözüm süreci" gösteriliyor.

AK PARTİ RAMAZANDA SAHAYA İNİP BU SORUYU SORACAK
Başbakan Ahmet Davutoğlu, geçen hafta MYK, Bakanlar kurulu, MKYK, il başkanları, belediye başkanları, gençlik ve kadın kolları başkanları ile yaptığı toplantıları, 2 gündür Başbakanlık Resmi Konutu'nda değerlendiriyor. Dar bir ekiple istişarelerden çıkan sonuçlar üzerinde çalışan Davutoğlu, CHP ve MHP'den gelen açıklamaları da takip ediyor. Başbakan Davutoğlu'nun geçen hafta yaptığı toplantılarda, milletin AK Parti'ye öncelikli olarak hükümeti kurma görevini verdiğini belirterek, "Bu bizim sorumluluğumuz. Bunun için hiçbir önyargı olmadan, partilerle görüşeceğim" dediği ifade ediliyor.

AK Parti'nin koalisyon kurmadaki samimiyeti halka göstereceklerini dile getiren Davutoğlu'nun teşkilatlara, "Her seçenek masada. Tümüne hazırlıklı olun" talimatı verdiği kaydediliyor. Başbakan Davutoğlu, bugün seçimlerin ardından ilk Bakanlar Kurulu toplantısını yapacak. Toplantının ana gündemini milletvekili genel seçimleri oluşturacak. Diyarbakır'da HDP mitingi ve İHYA-DER Başkanı'na yönelik saldırılar ile sonrasında çıkan olaylar çerçevesinde bölgedeki son durum da toplantıda değerlendirilecek. Suriye sınırındaki mülteci akını da toplantının gündeminde yer alacak konulardan biri.


CHP’li Levent Gök’ten MHP’ye 'başkanlık sistemi' eleştirisi

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, başkanlık sistemi hakkında yaptığı açıklamada MHP'ye gönderme yaptı

CHP'de OHAL ile ilgili alınan karara tepkiler sürüyor

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, OHAL uygulamasının uzatılmasıyla ilgili verilen karara tepki gösterdi

ARSLAN, LOZAN’I DEĞİL, SEVR’İ YUTTURMAYA KALKIYOR DEDİ

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, Sınırötesi harekatlar için gündem değiştirmeye çabalayan, kendi milletinin tarihini ve değerlerini ucuz gündemlere malzeme etmeye kalkanlar devleti yönettiğini sanıyor, üzülüyorum. Şimdiye kadar geçmişini inkar eden ve yok sayan bir yönetici görmediğimi belirtmek isterim.