Ana Sayfa | SİYASET Türkiye

Erken seçime gidilirse milletvekili listesi değişmeyecek

Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eğer erken seçime gidilirse milletvekili adayları listesini sabit tutacağını duyurdu

Yeni seçilen milletvekillerinin “Olası bir erken seçimde bize ne olur” sorusu üzerine CHP lideri Kılıçdaroğlu ‘Listelerde önemli bir değişiklik yapılmaması, özellikle önseçimle gelenlerin yerlerini koruması’ kararı aldı. CHP’de milletvekillerine ‘Baykal’a firesiz destek’ talimatı da gitti. Meclis Başkanlığı’na aday olan Baykal bugün Davutoğlu, Bahçeli, Demirtaş ve Yüksekdağ’ı ziyaret edecek.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve kurmaylarının, olası bir erken seçim halinde, 7 Haziran milletvekili listesinin büyük ölçüde korunmasından yana olduğu öğrenildi. Kılıçdaroğlu kurmaylarıyla ‘koalisyon seçenekleri ve olası erken seçim’ değerlendirmelerini sürdürüyor. Yeni seçilen milletvekillerinin “Olası bir erken seçimde bize ne olur?” sorularına muhatap kalan Kılıçdaroğlu, ‘Merkez yoklaması yoluyla listeleri belirlenen bazı iller ve sıralar dışında önemli bir değişiklik yapılmaması; özellikle önseçimle gelen milletvekillerinin listelerdeki yerlerine dokunulmaması’ kararı aldı.
Bu kararla rahatlatılan CHP milletvekillerine, TBMM Başkanı adayı Deniz Baykal’a, seçimlerin ilk iki turunda ‘firesiz’ destek verilmesi talimatı gitti. Özellikle Baykal ile aralarının bozuk olduğu bilinen Antalya milletvekilleri Devrim Kök ve Mustafa Akaydın’a da gerekli uyarıların grup başkanvekillerince yapıldığı öğrenildi. Aralarında İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner’in de olduğu, Baykal’ın adaylığıyla ilgili rahatsızlıklarını dile getiren bazı milletvekilleriyle de doğrudan temas kurulduğu; Cihaner’in Baykal’ı da arayarak gereken desteği  vereceğini ilettiği kaydedildi.

HDP’DEN BAYKAL’A DESTEK
HDP de Deniz Baykal’ın adaylığı sonrasında başkanlık seçimi stratejisini yeniden gözden geçirdi. Kendi adayları Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat’ı dördüncü tura taşımaya çalışacak olan HDP, ilk iki tur oylama sonucunda beklenen oyun alınamaması halinde üçüncü ve dördüncü tur öncesinde yeni bir değerlendirme yapacak. Baykal’ın, en yüksek oyu alan adayın TBMM Başkanı seçileceği son tura kalacak iki isimden biri olması halinde kendisine destek verilebileceği seçeneği öne çıktı.Baykal, CHP’nin adayı olarak bugün saat 11.00’de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşecek. Görüşmede Baykal’ın son tura kalması durumunda MHP’nin desteğine talip olması bekleniyor. Bahçeli’nin ise başta Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yapılan görüşme olmak üzere bazı konularda Baykal’dan bilgi isteyeceği ifade edildi. Baykal, Bahçeli ile görüşmesinin ardından saat 14.30’da AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu, saat 16.00’da da HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ı ziyaret edecek.

ÇANKAYA’YA ÇIKACAK
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Baykal’ı geçici TBMM Başkanı olması nedeniyle parti genel merkezi yerine yeni Başbakanlık binası Çankaya Köşkü’nde kabul edecek.


CHP’li Levent Gök’ten MHP’ye 'başkanlık sistemi' eleştirisi

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, başkanlık sistemi hakkında yaptığı açıklamada MHP'ye gönderme yaptı

CHP'de OHAL ile ilgili alınan karara tepkiler sürüyor

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, OHAL uygulamasının uzatılmasıyla ilgili verilen karara tepki gösterdi

ARSLAN, LOZAN’I DEĞİL, SEVR’İ YUTTURMAYA KALKIYOR DEDİ

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, Sınırötesi harekatlar için gündem değiştirmeye çabalayan, kendi milletinin tarihini ve değerlerini ucuz gündemlere malzeme etmeye kalkanlar devleti yönettiğini sanıyor, üzülüyorum. Şimdiye kadar geçmişini inkar eden ve yok sayan bir yönetici görmediğimi belirtmek isterim.