Ana Sayfa | SİYASET Türkiye

Başbakan Davutoğlu, Ramazan Bayramı'na kadar hükümet kurma görüşmeleri yapacak

ahmet davutoğlu

Başbakan Ahmet Davutoğlu hükümeti kurmak için Ramazan Bayramına kadar CHP, MHP ve HDP ile sırasıyla görüşmeler yapacak

Davutoğlu, üçüncü köprü üzerinde verilen iftar yemeğine gelişinde, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan 63'üncü hükümeti kurma görevini aldığını belirterek, şunları söyledi:“7 Haziran'dan sonra hükümet ortaklığını gerektiren bir tablo gündeme geldi. Türkiye'de hükümetsizlik gibi bir tablo, durum söz konusu olmaması için gece gündüz çalıştık. Meşruiyet neyi gerektiriyorsa o yapıldı. Önce Meclis Başkanımızı seçtik. Normal bir seyir izlendi. Herhangi bir gecikme söz konusu olmadı. Gayet başarılı bir seçim oldu. Hükümet kurma görevini aldıktan sonra çalışmalara başladık. İlk olarak da parti genel başkanları ile istişareler yapacağız. Randevu taleplerimiz kendilerine iletiliyor. Yarın, daha önceden planlanmış Srebrenitsa katliamının anma törenleri için Bosna-Hersek'te olacağız. Türkiye her zaman Bosna-Hersek'in yanında olmuştur. Bosna'dan döndükten sonra da pazartesi gününden itibaren Ramazan Bayramı'na kadar hükümet kurma çalışmalarının ilk turunu bitirmeyi planlıyorum."

"LİDERLERDEN PAZARTESİ, SALI, ÇARŞAMBA RANDEVU TALEPLERİ OLACAK"
"Pazartesi, salı, çarşamba için genel başkanlardan randevu taleplerimiz olacak. 3 gün yapacağımız görüşmelerden sonra, Ramazan Bayramı'nı müteakip, oluşacak atmosfere göre, gerekmesi halinde, teknik çalışmalarla birlikte ikinci turu gerçekleştireceğiz. Hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah yapıcı bir üslupla Türkiye'nin hükümetini, sağlam bir Parlamento desteğine sahip bir hükümeti kurmak nasip olur."

"KOALİSYON TURU SIRASIYLA CHP, MHP, HDP OLACAK"
Davutoğlu, Hükümeti kurma aşamasında ilk olarak hangi partiyle görüşüleceği ve Cumhurbaşkanı'nın koalisyona ilişkin bir tavsiyesinin olup olmadığına ilişkin bir soruya, “Usul olarak benim tercihim sayın Kılıçdaroğlu'ndan başlayarak çalışmaları başlatmaktır. Daha sonra da sayın Bahçeli ve Demirtaş ve HDP ile... Ama tabii onların programı başka olursa, o ayrı... Sayın Cumhurbaşkanımız Türk siyasetinde çok büyük bir tecrübeye sahip. Bu anlamda da her zaman görüşlerinden istifade ettiğimiz bir devlet adamıdır. Bu çerçevede bugünkü görüşmede süreç ile ilgili kanaatlerimi aktardım, o da bu kanaatlerimle ilgili görüşlerini paylaştı" diye yanıt verdi.

"HİÇBİR PSİKOLOJİK  BARİYER OLMAKSIZIN GÖRÜŞMELER YAPACAĞIMIZA İNANIYORUM"
MHP'nin koalisyon şartlarını ve "fedakarlık" açıklamasını da değerlendiren Davutoğlu, "Bize böyle bir yola çıkmayı milli irade tecelli etti. Hepimiz tek başımıza iktidar olmak isterdik. Koşullardan sürekli olarak kamuoyu önünde bahsetmek, işi zora doğru sürmek olur. Hükümet kurma ile ilgili her konuyu gündeme getirmeleri, ama kamuoyunun önünde adım atmamızı güçleştirici açıklamalardan kaçınmaları önem taşır. En azından ilk turda herhangi bir önkoşul, önyargı olmaksızın görüşmelere başlamalıyız. Sık sık gündeme gelen kırmızı çizgiler, önkoşullar gibi ifadeleri ben uzlaşma kültürüyle uyumlu bulmuyorum. Bütün genel başkanlar ile hiçbir psikolojik  bariyer olmaksızın görüşmeler yapacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

"İLKESEL OLARAK BÜTÜN YASAKLARA KARŞIYIM; RTÜK İLE DE İLK FIRSATTA GÖRÜŞECEĞİM"
Seçim döneminde TV kanallarına kesilen cezalara ilişkin bir soru üzerine de Davutoğlu, "İlkesel ve şahsımla ilgili boyutu var. İlkesel   olarak bütün yasaklara karşıyım. Seçim dönemi veya dışında olsun, basın yayın organlarına yasak getirilmesi doğru değil. Yeni dönemde inşallah bununla ilgili bazı yasal düzenlemelerle tedbirler alırız. Özellikle belli kanalların hedef alınmasını daha da yanlış buluyorum. Bunu kınıyorum. RTÜK ile de ilk fırsatta görüşeceğim" dedi.

Başbakan Yıldırım'dan İzmir'de önemli açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti İzmir İl Başkanlığı’nca düzenlenen esnaf buluşmasında referandum öncesi önemli açıklamalarda bulundu

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek hapis cezasına çaptırıldı

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek yargılandığı davada 8 yıl 9 ay hapis cezasına çaptırıldı

İnsanlar referandum oylamasının parti meselesi olmadığını anlıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, katıldığı bir programda referanduma dair yeni açıklamalarda bulundu