Ana Sayfa | SİYASET Türkiye

Ahmet Davutoğlu ve Kemal Kılıçdaroğlu görüşmesine damga vuran kelime

Ahmet Davutoğlu ve Kemal Kılıçdaroğlu

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasında gerçekleşen görüşmeye damga vuran söz “istikşafi” oldu

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu'nun koalisyon görüşmelerinin ilk turunda, CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nu ziyaretine damga vuran kelime, "istikşafi" oldu. Türkiye, "istikşafi" sözcüğü ile 2002'de tanışmıştı. İstikşafi sözcüğü, Yunanistan'la Ege'deki kıta sahanlığı konusunda yürütülen müzakereler için kullanıldı. İstikşafi görüşmelerde, "her konuda uzlaşma sağlanmadan, hiçbir konuda uzlaşılmış olunamayacağı" ve "görüşmelerin içeriğine ilişkin asla bilgi sızdırılmayacağı" konusunda mutabakat vardı. O tarihten bu yana yılda iki kez yapılan görüşmelere dair de bilgi sızmadı.

SÖZCÜKBİLİM SOHBETİ
Dünkü görüşmede, Başbakan Davutoğlu'nun gündeme getirdiği ve heyetler arası görüşmeleri tanımlayan bir diplomasi terimi olan "istikşafi" üzerindeki tartışmalar önemli yer tuttu. İstikşafi görüşmeleri yapacak AK Parti heyetinin başına Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in getirilmesi de önemliydi. Çünkü Çelik, dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanı sıfatıyla 10 yıl önceki Kıbrıs görüşmelerinde, "win win" (kazan-kazan) fikrini ortaya atmıştı. Görüşmede, "istikşafi görüşmelerden" yola çıkarak derin bir sözcükbilim sohbeti yaşandığını söyleyebiliriz. Kökeni "keşif"ten gelen "istikşafi" sözü ortamı yumuşatan temel unsur oldu.

HER ŞEYİ KONUŞTULAR
Görüşmeye katılanların aktardığına göre, istikşafi görüşmeler bayram sonu başlıyor. Görüşme aynen Başbakan Davutoğlu ve CHP Sözcüsü Koç'un anlattığı gibi geçti. Gayet rahat, samimi, hiçbir şeyin önünü kesmeyen bir ortamda geçti. Hemen her şey konuşuldu. Dış politika, CHP'nin savunduğu tezler, AK Parti'nin tezleri anlatıldı. Başbakan Davutoğlu'nun kameraların önünde söylediklerini içeride de söylediğini vurgulayan kaynaklar, koalisyon konusunda umutlu konuştu ancak "Görüşmelerde teknik detaylara bakacağız. Siyaset bu; belli olmaz. İlerisi için şimdiden bir şey söylenemez ancak çok olumluydu" değerlendirmesini yaptı.


CHP lideri kadınlara verilen seçme ve seçilme hakkını kutladı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kadınların seçme ve seçilme hakkını kazanmasının 82. yıl dönümü nedeniyle sosyal medya hesabından mesaj yayınladı

ÇIRAY’DAN ÖZDAĞ’A ŞOK SUÇLAMA, FETÖ’NÜN SİYASİ UZANTILARINI ÖRTMEYE ÇALIŞIYOR

TBMM Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanvekili Selçuk Özdağ’ın AA yaptığı açıklama üzerine aynı Komisyon’un üyesi CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray da AVA'ya bir açıklama yaptı.

Başbakan Yıldırım ve MHP lideri kritik görüşme sonrası konuştu

Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasında günlerdir merakla beklenen görüşme gerçekleşti