Ana Sayfa | SİYASET Türkiye

CHP'li vekil Baykal'dan denizin ortasında açıklama

Deniz Baykal

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, denizin ortasında Ramazan Bayramı mesajını verdi

Eski CHP Genel Başkanı, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal bayram geleneğini değiştirmedi. Bayram namazının ardından börekçide kahvaltı yapan Baykal ardından denize girip uzun süre yüzdü. Tekne ile kendisini takip eden gazetecilerle denizde sohbet eden Baykal, “Seçimlerin 40’ı çıkıyor bugün, 40 gün oldu. Bir an önce hükümet kurmak lazım” dedi.Baykal, bayram namazını Kaleiçi’ndeki Tekeli Mehmet Paşa Camisi’nde kıldı. Namazın ardından cami önünde vatandaşlarla bayramlaşan Baykal, dünyada ve yakın coğrafyamızda yaşanan olaylar ve Müslümanların maruz kaldığı büyük acılar nedeniyle bu bayramın da buruk bir tat verdiğini söyledi. Baykal, cami önündeki açıklamasının ardından her bayram olduğu gibi yine Antalya’nın meşhur börekçisi Avcuoğlu’na giderek  meşhur serpme böreğiyle kahvaltı yaptı.

Denize girdi
Baykal, kahvaltının ardından konyaaltı sahilinden denize girdi. Yaklaşık 500 metre açılan Baykal, yüzerken bir yandan da tekne ile kendisini takip eden gazetecilerle sohbet etti. Antalya’da olduğu zamanlarda hemen her gün denize girdiğini anlatan Baykal, dalgaya ve denizin durumuna göre kulaç attığını söyledi. Önceki gün 1755 kulaç attığını belirten Baykal, “Ondan bir gün önce 1707 kulaç attım, şimdi 1500’ün üzerinde atmayı düşünüyorum, şu anda 445’teyim. Daha gideceğiz” dedi.

‘Belirsizlik bitmeli’
Denizde siyasi değerlendirmelerde de bulunan Baykal, hükümetin en kısa zamanda kurulmasını diledi. Baykal şunları söyledi: “Seçimlerin 40’ı çıkıyor bugün, 40 gün oldu. Oyalanmanın, zaman geçirmenin fazla bir anlamı yok. Bir an önce tablo netleşmelidir ve bu belirsizliğe son verip, yeni hükümetin kurulması sağlanmalıdır. Koalisyon dışında çözümlere yönelik arayışlar zihinlerde gibi gözüküyor. Yoksa hızlı gider, hızlı gitmemesi için hiçbir neden yok. Bu belirsizlik dönemi ülkemize, ekonomimize, siyasetimize ciddi zararlar veriyor. Daha bir samimiyete ve hızlı davranmaya ihtiyaç var. Birbirimizi avutmayalım, oyalanmayalım, milletin 40 gün önce verdiği talimatın gereğini içimize sindirelim ve bir an önce yerine getirelim ve Türkiye’nin önünü açalım.”
 
Boğuluyor sanmışlar
Seçimden bir süre sonra yine denizde açıkta yüzerken boğulma ihbarı yapıldığı ve Sahil Güvenlik ekiplerinin yardım için yanına gittiği olay da Baykal’a soruldu. Baykal olayı şöyle anlattı: “Tek başıma yüzüyordum, Sahil Güvenlik’i karşımda gördüm. ‘Yardıma ihtiyaç var mı’ dediler, ‘Yoo her şey çok güzel, sorun yok’ dedim. Selamlaştık, sonra onlar yoluna, ben yoluma gittim.”

Başbakan Yıldırım'dan İzmir'de önemli açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti İzmir İl Başkanlığı’nca düzenlenen esnaf buluşmasında referandum öncesi önemli açıklamalarda bulundu

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek hapis cezasına çaptırıldı

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek yargılandığı davada 8 yıl 9 ay hapis cezasına çaptırıldı

İnsanlar referandum oylamasının parti meselesi olmadığını anlıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, katıldığı bir programda referanduma dair yeni açıklamalarda bulundu