Ana Sayfa | SİYASET Türkiye

AKP-CHP görüşmesinde neler yaşandı

AKP ve CHP

Ankara Palas Devlet Konukevi'nde AKP ile CHP varılan mutabakat çerçevesinde istikşafi görüşmeleri yapmak üzere görüşme sağladı

AK Parti ve CHP koalisyon heyetlerinin istikşafi görüşmesi saat 14.06' da başladı. 5 saat süren görüşmeler sonunda CHP Sözcüsü Haluk Koç, yaptığı açıklamada görüşmelerin önümüzdeki hafta yoğun şekilde hafta sonuna kadar süreceğini ifade etti.Koç'un ardından açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik gazetecilere yaptığı açıklamada, "4-5 toplantıda 10-12 maddeyi bitirmeyi düşünüyoruz. Bundan sonra bizi yorucu ve dinamik bir hafta bekliyor. " dedi.Ankara Palas Devlet Konukevi'nde gerçekleşen görüşmede Ak Parti heyetinde Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Ak Parti İstanbul Milletvekili Osman Can ve AK Parti Malatya Milletvekili Taha Özhan yer aldı.CHP'nin koalisyon heyetinde ise CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun danışmanı Rasim Bölücek yer aldı.
Ankara Palas' a ilk gelen Bakan Çelik oldu. Çelik girişte basın mensuplarına istikşafi görüşmelerin bugün itibariyle başladığını belirterek, görüşme sonrası gerekirse açıklama yapılacağını ifade etti. Çelik'in ardından AK Parti ve CHP'nin koalisyon heyetinde yer alan diğer isimlerde Ankara Palas' a geldi.

GÖRÜŞME SONRASI İLK AÇIKLAMA CHP'Lİ KOÇ'TAN: HER ŞEY AÇIK YÜREKLİLİKLE KONUŞULUYOR
CHP Sözcüsü Haluk Koç, görüşmelerin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada görüşmelerin önümüzdeeki hafta yoğun şekilde hafta sonuna kadar süreceğini ifade etti. Haluk Koç, "Toplantı'da 8-10 tane ara başlık görüşüldü. Bu başlıklar demokratikleşme, ekonomi, dış politika gibi başlıklar. Başlıkları reddetmek mümkün değil, önemli olan içeriği" dedi.

Koç'un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;Heyetlerin bir araya gelerek ilk geniş kapsamlı görüşmesini yaptığı süreçten çıkıyoruz. Toplam 5 saatlik bir değerlendirme toplantısı yapıldı. Her şey açık yüreklilikle konuşuluyor.Çeşitli müzakere başlıkları da belirlendi ve bunlar hükümetin Pazartesi veya Salı günkü toplantısına göre ya Pazartesi ya da Salı günü gün aşırı devam ederek önümüzdeki hafta sonuna kadar büyük ihtimalle bütün başlıklar iki taraf çerçevesinde değerlendirilecek.Uzlaşılan, uzlaşılmayan, tartışma noktası olan mutlaka çeşitli konular var. Sonuçta bir koalisyon partisi inşaa edilmiyor, bir koalisyon kurulmaya çalışılıyor.

AK PARTİ'Lİ ÖMER ÇELİK: BUNDAN SONRA BİZİ YORUCU VE DİNAMİK BİR HAFTA BEKLİYOR
Haluk Koç'un açıklamalarının ardından Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, gazetecilere yaptığı açıklamada, "4-5 toplantıda 10-12 maddeyi bitirmeyi düşünüyoruz. Bundan sonra bizi yorucu ve dinamik bir hafta bekliyor. " dedi.

Ömer Çelik'in açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle;
Bu görüşmede konuşacağımız konu başlıkları konusunda bizim de onların da hazırlığı vardı. Bu hazırlıklar içerisinde konuşacağımız konu başlıklarını, içeriklerii uyumlaştırdık. Dolayısıyla ortak bir ajanda ve Gündem maddesi çıkardık. Bu konularla ilgili tek tek konuları konuşmadık. Bundan sonra Pazartesi yada Salı günü bir araya geleceğiz. İlk toplantı verimli oldu diyebiliriz. Genel anlamda konuşacaklarımızın üzerinden geçtik.
Herkesin her şeyi açıklıkla konuştuğu, birbirlerine yönelik değerlendirmelerin centilmence ve nezaket içerisinde ama son derece açık bir biçimde yaptığı toplantıyı yaptık. 4-5 toplantıda 10-12 maddeyi bitirmeyi düşünüyoruz. Bundan sonra bizi yorucu ve dinamik bir hafta bekliyor.

Başbakan Yıldırım'dan İzmir'de önemli açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti İzmir İl Başkanlığı’nca düzenlenen esnaf buluşmasında referandum öncesi önemli açıklamalarda bulundu

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek hapis cezasına çaptırıldı

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek yargılandığı davada 8 yıl 9 ay hapis cezasına çaptırıldı

İnsanlar referandum oylamasının parti meselesi olmadığını anlıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, katıldığı bir programda referanduma dair yeni açıklamalarda bulundu