Ana Sayfa | SİYASET Türkiye

Selahattin Demirtaş hem hükümete hem PKK'ya önemli bir çağrıda bulundu

Selahattin Demirtaş

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, PKK'ya silah bırakma çağrısında bulunurken hükümetin de operasyonları durdurması gerektiğini savundu

Partisinin il başkanları toplantısı öncesi gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Demirtaş, şunları söyledi:

ÇARPITACAK BİRİLERİ
“Şunun altını çizerek ifade ediyorum. Çarpıtacak birileri... Ben ‘Devlet silah bıraksın’ demiyorum. Devlet, silah bırakır mı? Silahsız devlet olmaz. Devlet kendini koruyacak. Ama elini tetikten çekmek başka bir şeydir. Karşılıklı ateşkes durumundan, birbirine ateş etmeme durumundan söz ediyorum. Bu çağrı, aynı zamanda ve acil olarak PKK’yedir.

ANALAR AĞLATILIYOR
Her gün evlatlarımızı yitiriyoruz, her gün bu ülkenin anneleri ağlıyor. ‘Analar ağlamasın’ diye yola çıkılmış süreçte, bugün iktidar uğruna her gün anaların ağlatıldığı bir süreci yaşatmaya kimsenin hakkı yok. Bu ülkeye, bunları yaşatmaya kimsenin hakkı yok. Bir an önce bu çatışmaların durması ve yeniden diyalog ve müzakere süreciyle sorunların kalıcı bir şekilde birbirini aldatmaya, kandırmaya değil, iktidar hırsına dayalı değil, samimi bir şekilde çözümü için gayret sarf ediyoruz.

TÜRKİYE BARIŞ İSTİYOR
Benim herkesten ricam şudur: Şu günlerde ısrarla AKP yanlısı çevreler toplumu kutuplaştırmaya çalışıyorlar. Toplumda şiddet yanlısı olanlar bir de AKP gibi barış sevdalısı olanlar varmış gibi. Hayır, Türkiye toplumunun tamamı barış istiyor. Saray ve çevresi, onu iktidarda tutmak isteyenler dışında bu ülkede çatışma, savaş isteyen yok. O nedenle hiç kimse birbirine karşı asla düşmanlık, kin besleyecek duygularla yaklaşmamalıdır. Bugünler geçecek. Elbette bütün bu zorlu, zahmetli, sıkıntılı günleri atlatacağız ve ülkemizde barışı hâkim kılacağız. O nedenle asla kimse kimseye kinle öfkeyle yaklaşma konusunda tahriklere kapılmamalıdır.
Neredeyse her gün çağrı yapıyorum. Sayın Başbakan da her gün iki veya üç defa konuşuyor ve her seferinde ‘Bitirene kadar biz devam edeceğiz’ diyor. Bu mudur yani barış anlayışı? Çıkıp diyecek ki ‘Bize silah sıkmayana biz de silah sıkmayacağız.’ Bu kadar net. ‘Hepsi silahlarını teslim edecek, hepsi ülkeyi terk edecek ama son terörist kalıncaya kadar bilmem Kandil’i dümdüz edinceye kadar...’ Bu söylemler çok eskide kaldı artık. Türkiye’nin bundan kurtulması lazım. Ölen insanların hepsi, bizim evladımız.

HAZİNE YARDIMI İÇİN
Ben ‘Partimiz kapatılacak’ demedim. ‘Bunun çalışmasını yapıyorlar’ dedim. Partimizin kapatılma ihtimali yüzde sıfırdır. Amaçları şu. ‘Bir dava açtırabilirsek’ diye düşünüyorlar. ‘En azından HDP’yi Hazine yardımından muaf tutacak bir ceza çıkarabiliriz oradan.’ Amaç bu. Yoksa parti kapatılmayacağını kendileri de biliyor. Varsa hakkında soruşturma açılacak parti, AKP’dir. Roboski’yi yapan onlardır, Gezi’yi yapan onlardır, 134 çocuğu sokakta gösterilerde katlettiren ve gurur duyan onlardır. Her gün yurtdışına yasadışı silah gönderen onlardır, IŞİD terör örgütünü besleyen onlardır.”

Ölüm de var düğün de
DEMİRTAŞ, Takvim Gazetesi’nin de manşetine taşıdığı “Şehit haberleri gelirken, HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in kızının düğününde eğlenildiği” yönündeki eleştirilere ise şöyle yanıt verdi: “Uzun süredir bu mevzulardan dolayı ertelediği bir nikâhtı. Eğlenmeye gitmedik, nikâh şahitliği yapmaya gittik. Eğlendiğimize dair tek bir görüntü göstersinler özür dileyelim. Hayat devam ediyor. Ölümler de var, doğumlar da, düğünler de... Bu cenazeler gelirken paraları koyacak yer bulamayanlara sorsanız bu soruları daha iyi olur.”

Başbakan Yıldırım'dan İzmir'de önemli açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti İzmir İl Başkanlığı’nca düzenlenen esnaf buluşmasında referandum öncesi önemli açıklamalarda bulundu

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek hapis cezasına çaptırıldı

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek yargılandığı davada 8 yıl 9 ay hapis cezasına çaptırıldı

İnsanlar referandum oylamasının parti meselesi olmadığını anlıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, katıldığı bir programda referanduma dair yeni açıklamalarda bulundu