Ana Sayfa | SİYASET Türkiye

Selahattin Demirtaş'tan erken seçim açıklaması

Selahattin Demirtaş

HDP (Halkların Demokratik Partisi) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İstanbul'un Bakırköy meydanında düzenlenen Barış mitinginde gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu

80'e yakın sivil toplum örgütünün organize ettiği ve Demirtaş'ın yanı sıra HDP'nin diğer Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile bazı Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekillerinin de desteklediği mitinge yoğun katılım vardı.Demirtaş konuşmasında Zergele'de 8 sivilin düzenlenen hava operasyonunda hayatını kaybettiğini belirttikten sonra ""Sizin gazeteleriniz ‘Zergele’de tam isabet’ diye manşet atıyor. Demek ki hedefiniz bu. Demek ki hedefiniz gençlerin kanı üzerinden siyaset yapmak. Tek başına iktidar hesabınız için o sandık yeniden kurulacak. Biz de sandıkta bu defa tam isabet yapacağız. AKP’yi ilelebet sandığa gömeceğiz" dedi.Parti olarak zorlu bir sürece girdiklerini de savunan Demirtaş, "Bizleri tehdit edecekler ama dik duracağız. Bugüne kadar vazgeçmedik, şimdi de vazgeçmeyeceğiz" diye konuştu.

'Silahlar derhal susmalı'
Konuşmasında PKK ve güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalara da değinen Demirtaş şöyle devam etti:"Derhal karşılıklı ateşkes olmalı. Sayın Başbakan [Ahmet Davutoğlu] size sesleniyoruz. Bize talimat vermekten vazgeç. Ateşkesi bozan sizsiniz. Sana düşen şey nedir biliyor musun? IŞİD terörüyle arana mesafe koy."HDP olarak asla hiçbir silahlı eylemin arkasında olmadıklarını da ifade eden Demirtaş, AKP'yi suçladı ve "Siz ne yaptınız? Silaha sarıldınız. Silahla arasına mesafe koyması gereken AKP’dir" dedi.

Barış Bloku'ndan Suriye politikası eleştirisi
Mitingde Barış Bloku adına ortak açıklamayı okuyan sözcü Gencay Gürsoy ise Barış Bloku adına ortak açıklamayı okuyan Barış Bloku Sözcüsü Gencay Gürsoy, Barış Bloku'nun Türkiye'nin Suriye'ye yönelik savaş politikalarına karşı kurulduğunu ifade etti.Gürsoy sözlerine "90'ları aratmayacak sahneler izliyoruz [...] Savaşın nelere mal olduğunu iyi biliyoruz ve hep bir ağızdan savaşa hayır diyoruz" diyerek devam etti.Metin daha sonra Kürtçe okundu.


CHP lideri kadınlara verilen seçme ve seçilme hakkını kutladı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kadınların seçme ve seçilme hakkını kazanmasının 82. yıl dönümü nedeniyle sosyal medya hesabından mesaj yayınladı

ÇIRAY’DAN ÖZDAĞ’A ŞOK SUÇLAMA, FETÖ’NÜN SİYASİ UZANTILARINI ÖRTMEYE ÇALIŞIYOR

TBMM Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanvekili Selçuk Özdağ’ın AA yaptığı açıklama üzerine aynı Komisyon’un üyesi CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray da AVA'ya bir açıklama yaptı.

Başbakan Yıldırım ve MHP lideri kritik görüşme sonrası konuştu

Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasında günlerdir merakla beklenen görüşme gerçekleşti