Ana Sayfa | SİYASET Türkiye

AKP ile CHP arasındaki görüşmelerin ardından MHP lideri Bahçeli açıklama yaptı

devlet bahçeli

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP ile AK Parti arasında birkoalisyon hükümeti kurulamayacağının ortaya çıkması üzerine, kurmay ekibiyle gerçekleştirdiği toplantı sonrasında yazılı bir açıklama yaptı

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 9 Temmuz'da hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan aldığını ve 13 Temmuz'da da CHP'yle ilk temaslarını başlattığını anımsatan Bahçeli, AK Parti-CHP heyetleriyle beş aşamalı istikşafi görüşmelerin yapıldığını ve bu görüşmelerin sonucunun da karar vermeleri amacıyla genel başkanlara sunulduğunu kaydetti.

"Türkiye önemli bir fırsatı göz göre göre kaçırmıştır"
İki partinin genel başkanları arasında bu hafta başında 4 saat 20 dakika süren bir görüşmeden sonuç çıkmayınca, final niteliğindeki toplantının ertelendiğini bildiren Bahçeli, şöyle devam etti:"Hem AKP hem de CHP genel başkanları yetkili kurullarının kanaat ve eğilimini alarak bir araya gelmişlerdir. Nihayetinde AKP Genel Başkanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu arasında süren koalisyon görüşme zincirinin son halkası sonuçlanmıştır. Beklentiler suya düşmüş, AKP ile CHP millet nezdinde hayal kırıklığı yaratmışlardır. Milletimizin arzu ve arayışı hiçe sayılmıştır. İki partinin siyasi yaklaşım ve görüş farklılıklarını aşamadıkları, bir koalisyon hükümeti kurma iradesinde buluşamadıkları net olarak ortaya çıkmıştır. Böylece Türkiye önemli bir fırsatı göz göre göre kaçırmıştır."

"Seçim tekrarı demokrasiye ihanet olacaktır"
Terör saldırılarının Türkiye'yi savaş alanına çevirdiği, üç haftada 37 vatan evladının şehadetine, Suruç'ta 33 insanın ölümüne yol açan hain eylemlerin zirve yaptığı bir dönem ve eşikte seçimlerin yenilenmemesi gerektiğini belirten Bahçeli, "Dahası seçim güvenliğinin tam ve etkin bir şekilde sağlanacağının teminatını hiç kimse veremeyecektir. PKK'nın 20 ilde alan hakimiyeti kurmak için artan ölçüde yığınak yaptığı, 20 Temmuz'dan itibaren de Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı kanlı saldırılarını tırmandırdığı açıktır. Silahların gölgesinde seçim tekrarı öncelikle demokrasiye ihanet olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.MHP'nin, "ağırlaşan şartlardan dolayı olası bir seçimin tedavülden kalktığını" daha önce açıkça ilan ettiğini dile getiren Bahçeli, şöyle devam etti:"Bu itibarla seçimin yegane ihtimal olduğunu söyleyerek AKP-CHP arasında koalisyon hükümeti kurulmasını engelleyici tutum takınmak gafletten öte sorumsuzluk ve şuursuzluk örneğidir. Türkiye ekonomisinin vahim durumu ortadadır. Piyasaların siyasi istikrarsızlıktan nasıl ve ne şekilde etkileneceği de bilinmez değildir. Seçimlerin tekrarlanması bir aşı değil, şu günkü ortam ve gündemde zehirdir. Elbette MHP, AKP ile görüşmeye daha önceki şartları saklı ve baki kalmak kaydıyla açıktır. Fakat önce, Sayın Davutoğlu'ndan bağımsız tavır beklemek ve sarayın yönlendirmesine sırtını döndüğünü tam manasıyla görmek en tabii ve haklı beklentimizdir."Bahçeli açıklamasında, "Parti olarak azınlık hükümeti veya seçim hükümeti formüllerine kapalı duruşumuz bozulmamıştır. Bu konuda geri adım atmamız eşyanın tabiatına aykırıdır. Hiç kimse bizden, siyasi hesap ve sinsi planlarını hayata geçirmek için destek veya örtülü bir müsamaha beklememelidir. Türk siyaseti, bugünkü kriz ortamından çıkmak için ya bir yol inşa etmeli ya da bir yol bulmalıdır" ifadesini kullandı.

Başbakan Yıldırım'dan İzmir'de önemli açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti İzmir İl Başkanlığı’nca düzenlenen esnaf buluşmasında referandum öncesi önemli açıklamalarda bulundu

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek hapis cezasına çaptırıldı

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek yargılandığı davada 8 yıl 9 ay hapis cezasına çaptırıldı

İnsanlar referandum oylamasının parti meselesi olmadığını anlıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, katıldığı bir programda referanduma dair yeni açıklamalarda bulundu