Ana Sayfa | SİYASET Türkiye

CHP'den erken seçim öncesi flaş hamle

CHP

CHP Parti Meclisinin (PM) erken seçim öncesi aday belirleme yönetmeliğinde yaptığı değişikliğin, görüşü sorulmak üzere YSK'ya gönderildiği bildirildi

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  hafta sonu gerçekleştirilen PM'de, aday belirleme yönetmeliğinde değişikliğe  gidildiğini hatırlattı. Değişikliğin, görüşü sorulmak üzere YSK'ya gönderildiğini belirten  Tekin, "Karar henüz gelmedi ancak ben olumlu olacağını düşünüyorum" dedi. Erken seçim kararını da değerlendiren Tekin, CHP olarak böyle bir  seçim hükümetinin içinde olmayacaklarını defalarca ifade ettiklerini söyledi. "Bir erken seçimde, millete bu bedeli ödetenlere millet de bedel  ödettirecektir" diyen Tekin, seçim kampanyasına yönelik bir planlamayı ise henüz  yapmadıklarını dile getirdi. Tekin, "Her gün yangının olduğu yerde nasıl miting yapacaksanız?  Olağanüstü dönemde bir seçim yapacağız. Bu seçim sadece bir kişinin arzusu  üzerine yapılıyor. Bu seçim sivil toplum kuruluşlarının talebi değil, siyasi  partilerin talebi değil, Sayın Davutoğlu'nun hiç değil. Sayın Erdoğan'ın özel  talebi üzerine Türkiye bir maceraya sürükleniyor" diye konuştu.
 
CHP PM'de alınan karar
CHP Parti Meclisi pazar günü yaptığı toplantıda aday belirleme  yönetmeliğindeki değişiklik önerisini kabul etmiş, bu değişiklik sonrası erken  seçimde "ön seçim" yapıp yapmaması gerektiğini YSK'ya sormaya karar vermişti.  YSK'nın onay vermesi durumunda CHP, erken seçimde adaylarını ön seçim yapmadan  belirleyecek. Bu arada PM'de aday belirleme yöntemi hakkında da Kılıçdaroğlu'na tam  yetki verilmişti.CHP'de, yapılan değişiklikle aday belirlemeyi düzenleyen yönetmeliğe  "seçimin yapıldığı tarihin ardından bir yasama yılı tamamlanmadan, seçimlerin  yenilenmesine karar verilirse aday belirleme yöntemlerine ilişkin kota  uygulanmayabilir" maddesi eklendi.Toplantıda PM üyelerinin büyük çoğunluğunun değişikliğe "evet" oyu  verdiği belirtilirken, bazı üyelerin ise karşı çıktığı öğrenildi. CHP tüzüğüne göre, milletvekili seçimlerinde adayların yüzde 85'i ön  seçimle belirlenirken aday belirlemede uygulanacak yöntemlerle ilgili hususlar  yönetmelikle düzenleniyor.


CHP’li Levent Gök’ten MHP’ye 'başkanlık sistemi' eleştirisi

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, başkanlık sistemi hakkında yaptığı açıklamada MHP'ye gönderme yaptı

CHP'de OHAL ile ilgili alınan karara tepkiler sürüyor

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, OHAL uygulamasının uzatılmasıyla ilgili verilen karara tepki gösterdi

ARSLAN, LOZAN’I DEĞİL, SEVR’İ YUTTURMAYA KALKIYOR DEDİ

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, Sınırötesi harekatlar için gündem değiştirmeye çabalayan, kendi milletinin tarihini ve değerlerini ucuz gündemlere malzeme etmeye kalkanlar devleti yönettiğini sanıyor, üzülüyorum. Şimdiye kadar geçmişini inkar eden ve yok sayan bir yönetici görmediğimi belirtmek isterim.