Ana Sayfa | SİYASET Türkiye

Yalçın Akdoğan erken seçimin suçlusunun Devlet Bahçeli olduğunu söyledi

Yalçın Akdoğan

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan yaptığı açıklamada Türkiye'nin erken seçime gitmesinin tek sebebinin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli olduğunu açıkladı

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, NTV'deki programda gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. İlk kez geçici bir seçim hükümetinin kurulduğunu ve yeni bir teamülün oluşacağını belirten Akdoğan, bu durumun bütün koalisyon görüşmeleri sürecinin normal akışında işlerin bir yere varamadığı, bütün opsiyonların tükendiği için ortaya çıktığını ifade etti.Akdoğan, bu yeni durumun partiler arası bir koalisyon durumu olmadığına işaret ederek, "Biz herhangi bir partiyle hükümet ortaklığı yapmıyoruz. Şu anda kurulacak hükümet, partiler arası bir koalisyon değildir, koalisyon ortaklığı değildir. Önümüzde yeni bir tablo var. Bu tabloya göre elbette belli partilerden belli oranda bakan alınacak. Burada diğer bakanlık teklif edilecek kişiler de milletvekili sıfatıyla bu hükümetin üyesi olarak davet edilecektir. Bunu partiler arası bir ilişki, koalisyon, ortaklık gibi anlamlandırmamamız lazım. Bu anayasal bir zorunluluk" diye konuştu.Neticede partilerin anlaşamadığını ve bu yüzden koalisyonun kurulamadığını bildiren Akdoğan, anayasal zorunluluk sebebiyle hükümetin kurulacağını söyledi. Akdoğan, partilerin siyasi sorumlulukla davranmaları gerektiğini vurgulayarak, partilerden bu anayasal zorunluluğa ve siyasal sorumluluğa çok uygun düşmeyen açıklamalar yapıldığını dile getirdi."AK Parti de 'ben de üye vermiyorum' deseydi ne olurdu?" diye konuşan Akdoğan, bunun herhangi bir partinin hükümet kurması olmadığını, kendilerinin anayasal zorunluluğa uygun hareket ettiğini belirtti.Akdoğan, hükümetin kurulabilmesi için Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun çok samimi bir şekilde gayret gösterdiğini ifade ederek, "Bugün geldiğimiz noktada artık şartları zorlamadan bu siyasi sorumluluğu üstlenmek ve Türkiye'yi seçime götürecek bir hükümetin içinde yer almak gerekiyor. Fakat partiler burada maalesef bu tavrı sergileyemediler, inşallah milletvekilleri bu siyasi sorumluluğu sergilerler. Bu bizim temennimiz" dedi.

"Sürekli kapılar kapanıyor, elimiz hep havada kalıyor"
Partilere teklif gider gitmez gibi birtakım tartışmaların yaşandığına değinen Akdoğan, şöyle devam etti:"Zaten bu partiler anlaşabilseydi koalisyon hükümeti çıkardı, anlaşamadığı için şahıslara teklif götürülüyor. Diğer partilerin yaptıkları açıklamalara bakıldığında, MHP'nin özellikle ortaya koyduğu bir siyasi pozisyon ve deklarasyon var. Bundan dolayı bütün seçenekler tükenmişti. En azından burada bir fedakarlık gösterilmesi lazım. Ama sürekli kapılar kapanıyor, elimiz hep havada kalıyor. Bu, yanlış şekilde farklı yerlere çekildi, işte 'ahlaksız teklif' falan. Bu ahlaksız teklif değil bu anayasal bir teklif. Burada bir bypass yapma durumu da söz konusu değil. Bugüne kadar biz hiç bu yan yollara sapmadık."Akdoğan, "Biz üye vermeyeceğimizi açıkladık, niye bizim milletvekillerimize teklif ediliyor" diye sorulduğunu hatırlatarak, bunun mecburen teklif edildiğini, teklifin reddedilmediği zaman bağımsızlardan bakan alınamadığını aktardı. "HDP ile yan yana görüntü vererek seçime gitmemek için AK Parti tüm bu yolları deniyor" iddialarının anımsatılması üzerine Akdoğan, şöyle konuştu:

"Biz HDP ile koalisyon yapamayacağımızı zaten daha önce gördük, bunu hoş karşılamıyoruz, yani hoş karşılasaydık gidip koalisyon kurardık. Ama şu anki durum bir tercih değil bir zorunluluk. Biz bunu tercih etmiş değiliz, bundan da çok keyif almıyoruz ama anayasal bir zorunluluk var. AK Parti'nin iradesinde olan bir durum söz konusu değil. Burada doğrudan anayasanın gerekliliklerini yapmak gerekiyor. Eğer böyle bir hassasiyetleri varsa o partilerin, niçin bu duruma ülkeyi getirdiler?"

"Yazılı metin okuduğu zaman tam bir canavara dönüşüyor"
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bugünkü konuşmasında "ülkenin seçime gitmesinin sorumluluğunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da gördüğünü" söylemesine değinen Akdoğan, şu ifadeleri kullandı:"Türkiye'nin seçime gitmesinin tek sorumlusu vardır, o da Sayın Bahçeli'dir. O dönemde koalisyona kapıyı kapatan Sayın Bahçeli'dir. Başbakanımızın yaptığı çağrıya da karşılık vermedi. Açıkça Sayın Başbakanımız ile görüşmede 'Meclis'e böyle bir erken seçim önerisi getirirseniz biz katılırız ve hayır oyu veririz' dedi. Siz  bütün kapıları kapatacaksınız, bu kapıları kapattığınız için bütün opsiyonlar tükenecek, Türkiye seçime gidecek, seçim hükümeti kurulmasın diye yapılan önerileri de kabul etmeyeceksiniz ondan sonra da 'HDP ile yan yana oturdunuz'. O zaman siz AK Parti, HDP ile yan yana otursun diye Türkiye'yi bu noktaya getirdiniz. Seçimin sorumluluğu da geçici seçim hükümetinin kurulmasının vebali de Sayın Bahçeli'ye aittir." Yalçın Akdoğan, Bahçeli'nin bugünkü konuşmasına işaret ederek, "Kişi olarak çok beyefendi birisi ama yazılı metin okuduğu zaman tam bir canavara dönüşüyor, tam bir kişilik bölünmesi hali var. Bugünkü konuşmaları yenilir yutulur laflar değil, bu tam bir küfürname gibi açık küfürler sıralıyor. 'Şerefsizler, ahlaksızlar' diyor, Sayın Cumhurbaşkanı'na 'haysiyetsiz' diyor. Burada bir siyasi terbiye sorunu var. MHP gibi büyük bir hareketin başındaki bir insan nasıl böyle küfürler sıralayabilir? MHP'yi esir alan bir genel başkan var. Herkes onun ağzına bakıyor, tek adam mantığıyla MHP'yi uçurumun kenarına getirmiş bir kişiden bahsediyoruz. Eğer HDP'liler bugün kabineye giriyorsa bunun siyasi vebali Sayın Bahçeli'ye aittir" dedi.Bahçeli'nin kendileri hakkında "yalan söylüyor" iddiasında bulunduğunu belirten Akdoğan, "MHP ile sanki koalisyon kurulamadı" diye yansıttığını ve bunun yalan bir ifade olduğunu söyledi.

"Hükümet durduğu yerde duruyor"
Çözüm Süreci'nin ve terörle mücadele sürecinin de eleştirilebileceğini belirten Akdoğan, ancak toptancı reddetmenin bir çıkış olmadığını kaydetti.Hükümetin, terör örgütünün eylemleri neticesinde terörle mücadeleyi etkin şekilde başlattığını, bunu devam ettirmek durumunda olduğunu ifade eden Akdoğan, "Bu, savaş meraklısı olmak falan da değildir. Her yöntemi deneyen bu hükümettir. 1990'lardaki terörle mücadele konsepti şu anda uygulanmıyor. Bugün hukuk içinde bir mücadele var. Hükümet ne reformlardan vazgeçmiş durumda, ne hizmet ve yatırımları bırakmış durumda, ne Kürt vatandaşlarımızı kucaklamayı terk etmiş durumda, ne de paradigmayı değiştirmiş, güvenlikçi yaklaşıma savrulmuş durumda. Hükümet durduğu yerde duruyor. Bugünkü güvenlik konsepti tamamen hukuk içerisinde vatandaş ile teröristi birbirinden ayıran, vatandaşın hak ve hukukunu geliştirmeye çalışan, ona hizmet götüren ve kucaklayan ama buna kasteden, bu süreçlere de kasteden teröristlerle mücadeleyi sürdürmeye çalışan bir anlayıştır" diye konuştu.

"Operasyonların neden daha önce yapılmadığı" sorusunu yanıtlayan Akdoğan, Kobani olaylarından bu yana bu tür şeylerin yapıldığını, bunların hepsine müdahale edildiği aktardı. "Müdahale edilmedi" denilmesinin doğru olmadığını dile getiren Akdoğan, "'Terör şehre indi' deniliyor. Bu ülkede 30 yıl önce atılan gazete manşetidir. 'Terörist, eşkıya şehre indi'. Terörist şehre ilk defa inmiyor, geçmişteki olumsuzluklar unutuldu. 'Geçmişte sanki her şey çok iyiydi, böyle durup dururken bunlar yaşandı' gibi düşünülüyor. Bunların üzerinden çok mesafeler alındı. Çözüm Süreci'nde de çok mesafeler alındı. Burada bir güvenlik açığı oluştu. Çok sebep sayılabilir. İyi niyetli olarak süreç zarar görmesin diye biraz geri duran bürokratlar olabilir. Ama çok sabotajlar da oldu. Paralel yapının sabotajları oldu" ifadesini kullandı.

"Tam anlamıyla bir eylemsizlik şart"
Akdoğan, "Terör örgütünün müzakereye dönmeye ve ateşkese hazır olduğuna" dair açıklaması ile ilgili soru üzerine, bu noktada bir güven sarsılması bulunduğunu vurguladı. HDP'nin bu süreçte sırf siyasi hesaplarla barajı geçmek için eksen kayması yaşadığını, sürecin düşmanlarıyla işbirliği yaptığını söyleyen Akdoğan, HDP'nin AK Parti'yi devirme projesinde kendisini kullandırttığını belirtti.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, şöyle devam etti:"Benim o sözlerim, 'AK Parti varsa süreç var'. İşte gördük ne oldu. AK Parti tek başına olmadıktan sonra Türkiye'de hükümet kurmak da zorlaşıyor, Çözüm Süreci'ni yapmak da zorlaşıyor. Benim yönelttiğim eleştiriler de sürecin selameti içindi. Siyasi bir hesap değildi. Bu kadar uğraşmışız, bu kadar emek vermişiz, süreç bozulmasın istiyoruz. Ama görüyoruz ki onlar başka bir kirli işin içine giriyor, sırf siyasi bir takım hesaplarla. Eleştirilerimiz ona karşı. Kim yapacak bu süreci. AK Parti olmazsa kim yapacak. Bu bir tehdit falan değildi. Bugün bunu görüyoruz, yaşıyoruz. Yani bu, 'AK Parti iktidar olamadı, bu yüzden işte terörle mücadele güvenlik konseptine kaydı'. Bu yaklaşım da doğru değil. Bu olayları başlatan PKK'dır. AK Parti iktidarı pozisyonunu korumaktadır ama burada bir güven sarsılması yaşanmıştır. Burada örgüt hiçbir sözünde durmamıştır. Türkiye'yi terk etmemiştir, 'eylemsizlik' demiştir, eylemsizlik de karakol basmanın dışında hiçbir şeye uymamıştır. Baskı ve şiddet, yol kesme, adam kaçırma hepsini yapmıştır."

Akdoğan, bu noktada tam anlamıyla bir eylemsizliğin gerçekleşmesi gerektiğini belirterek, "Eylemsizlik derken her yönüyle baskı ve şiddet uygulamayacak, yol kesmeyecek, adam kaçırmayacak, silahlanmaya gitmeyecek, tam anlamıyla bir eylemsizlik şart. İkincisi Türkiye'yi terk etmeleri şart" dedi.

"Devlet yetkilileri veya HDP heyetinin İmralı ile temasının düşünülüp düşünülmediği" yönündeki soruya ise Akdoğan, şu anda hükümet kurma sürecinin yaşandığını, siyasi iradenin şekillenmesinin ardından bu meselelerin ele alınacağını kaydetti.

Akdoğan, "Devletin ilgili birimleri bu görüşmeleri ihtiyaç duydukça yapar. 1990'larda yapmıştır, MHP'nin iktidar ortağı olduğu 2000'li yıllarda da yapmıştır. Devlet ilk defa görüşmüyor. Her iktidar döneminde, 1990'larda, 2000'li yıllarda, AK Parti yokken, devletin ilgili birimleri, bu asker olabilir, MİT olabilir, bu tür görüşmeler yapmıştır. İhtiyaç duyduğu takdirde devletin ilgili birimleri bunu değerlendirir. Ama HDP'liler, daha önce bildiğimiz süreç yaşanır mı yaşanmaz mı, burada ciddi bir güven bunalımı var. Birtakım gelişmelerin yaşanması ve bunu bizim görmemiz lazım" diye konuştu.

Başbakan Yıldırım'dan İzmir'de önemli açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti İzmir İl Başkanlığı’nca düzenlenen esnaf buluşmasında referandum öncesi önemli açıklamalarda bulundu

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek hapis cezasına çaptırıldı

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek yargılandığı davada 8 yıl 9 ay hapis cezasına çaptırıldı

İnsanlar referandum oylamasının parti meselesi olmadığını anlıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, katıldığı bir programda referanduma dair yeni açıklamalarda bulundu