Ana Sayfa | SİYASET Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Demirtaş'a yönelik sert eleştiriler

cumhurbaşkanı erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın PKK'ya yönelik silah bırakma çağrısının doğru ve samimi olmadığını söyledi

30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde verdiği resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, "Bunlar biliyorsunuz 7 Haziran öncesinde de vardı. Seçimden sonra 80 milletvekili almışsın, daha iyi, objektif olması gerekirken ne oldu?" diye sordu ve sözlerini şöyle sürdürdü:"Seçimden sonra çok daha berbat, kötü oldu. Parlamentoya dönecekleri yerde bunlar parlamentoya değil, tam aksine dağa taşeronluk yapmaya başladılar."Cumhurbaşkanı Erdoğan, "'Bu ülke birkaç çapulcunun, teröristin at oynatacağı ülke değil. Bunun cezasını, bedelini ödeyecekler" şeklinde konuştu.Erdoğan, seçim güvenliği ile ilgili olarak ise tüm tedbirlerin alınacağını, sürecin en az hasarla atlatılacağına inandığını söyledi. Taşımalı oy kullanma sistemi için anayasa değişikliği gerektiğine dikkat çekti."İnşallah seçim güvenliği içinde öyle zannediyorum ki 7 Haziran'da yaşananlar, 1 Kasım'da yaşanmayacaktır" diyen Erdoğan, seçimden beklentisini ise şu sözlerle açıkladı: "1 Kasım seçimlerinden temennimiz odur ki milletimiz, bu süreçte yaşadıklarımızı bizlere yaşatmayacak bir kararı verir ve bu kararla da Türkiye, 2016 yılına girmiş olur."

'Türkeş'in katılımı renk getirdi'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim hükümeti ile ilgili olarak ise "Sonunda MHP'den Sayın Tuğrul Türkeş'in katılımı buna bir renk getirdi" dedi.Erdoğan, Tuğrul Türkeş'e yönelik eleştirilerin hatırlatılması üzerine, "Buradaki uygulama bir anayasa amir hükmünün uygulamasıdır. Bu anayasanın amir hükmünün uygulamasını, milletvekili serbest iradesiyle kullanmaz mı? Milletvekili, milletin vekilidir, A veya B şahsın vekili değildir" diye konuştu.

Davutoğlu: Barış isteyenler silahları bırakacaklar
Resepsiyonda gazetecilere açıklama yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu da, 1 Kasım'da yapılacak seçimle AK Parti'nin yeniden tek başına iktidara geleceğini söyledi.Davutoğlu son dönemde yürütülen operasyonlarla ilgili olarak ise "Kimse Türkiye'nin her bir santimetrekaresinde kamu düzeni hakim olana kadar bu huzur operasyonundan vazgeçmemizi beklemesin" dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"2013 Mayıs'ında Türkiye'deki bütün silahlı unsurların terki kararı verilmişti. Barış isteyenler silahları bırakacaklar. Barış isteyen varsa, hâlâ savaş isteyen varsa, nerede savaşacak onu bilemeyiz, Türkiye sınırlarını terk edecek."

CHP, MHP, HDP liderleri katılmadı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan resepsiyonda yurt içinde ve yurt dışında görev yapan bazı Silahlı Kuvvetler mensuplarıyla görüntülü telefon bağlantısı gerçekleştirdi.Resepsiyona Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanı sıra TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile bazı Bakanlar Kurulu üyeleri ve kuvvet komutanları dahil 1800 davetli katıldı.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ise resepsiyona katılmadı.

Deniz Baykal'a ait binaya giren hırsız bakın neler çaldı

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal 'a ait yapımı devam eden üç katlı iş merkezi kimliği belli olmayan kişiler tarafından soyuldu

Başbakan Yıldırım'dan İzmir'de önemli açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti İzmir İl Başkanlığı’nca düzenlenen esnaf buluşmasında referandum öncesi önemli açıklamalarda bulundu

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek hapis cezasına çaptırıldı

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek yargılandığı davada 8 yıl 9 ay hapis cezasına çaptırıldı