Ana Sayfa | SİYASET Türkiye

CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan mülteci krizine ilişkin açıklama

kemal kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’de 1 Kasım'da yapılacak 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi kampanyası çerçevesinde Hollanda’da düzenlenen halkla buluşma toplantısına katıldı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Suriyeli mülteciler sorunu artık Avrupa sorunudur" dedi.CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl ile Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’in yanı sıra Hollanda İşçi Partisi (PvdA) Genel Başkanı Hans Spekman ve aynı partiden eski Avrupa Parlamentosu üyesi Emine Bozkurt'un da katıldığı programda konuşan Kılıçdaroğlu, herkesi 1 Kasım’da sandık başına gitmeye davet etti.

“Türkiye, cumhuriyet tarihinin en derin krizini yaşıyor” diyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:“Eğitimde geldik, duvara dayandık. Ekonomide ne olacağımız belli değil. Dolar 3 lirayı aştı. Dış politika başlı başına bir sorun. Ortadoğu kaynıyor. 2 milyon 375 bin Suriyeli mülteci Türkiye’de. Avrupa yeni farkına varıyor. Mülteciler ne zaman ki Avrupa’nın kapılarına dayandılar, şimdi soruyorlar ‘Ne olacak mülteciler’ diye. İyi de 2 milyonu aşkın Suriyeli Türkiye’ye gelirken neden görmediniz? Neden uyarmadınız? Neden ses çıkarmadınız? Neden Suriye’deki iç kavgayı sona erdirmek için mücadele etmediniz? Bunu Brüksel’de, Strazburg’da Avrupa’nın yetkililerine anlattım. Mülteci sorunu Türkiye’nin sorunu olmaktan çıkmıştır. Suriyeli mülteciler sorunu artık Avrupa sorunudur. Hep beraber bu sorunu çözmek zorundayız.”

Mülteci sorununun kalıcı çözümünün Suriye’deki savaşın bitirilmesinden geçtiğine değinen Kılıçdaroğlu, “Sahile vuran küçük Aylan’ı hiç kimse unutmadı. Unutmayacağız da. O sadece bir Suriyelinin, Iraklının çocuğu değil, o hepimizin, dünyanın ortak çocuğudur. Onun dramı insanlığın ortak dramıdır. O zaman şu soruyu kendimize soracağız, o dramı yaratanlar kimler? O drama yol açanlar kimler? Irak’ta, Suriye’de iç kavgaları körükleyenler kimler? Yazık günah değil mi o insanlara? Irak’ta IŞİD belası var. Bir terör örgütü binlerce kişiyi katlediyor. Onlara destek verenler kimler?” ifadelerini kullandı.

Terör sorunu
Türkiye’de 30 yıldır süren terör olaylarında çok sayıda kişinin öldüğüne dikkati çeken Kılıçdaroğlu, bu sorunu çözecek tek partinin CHP olduğunu belirtti.Söz konusu sorunun birlik, beraberlik ve kardeşlikle çözüleceğini anlatan Kılıçdaroğlu, “Toplumsal uzlaşmayla çözülecek. Neyle çözülecek? Akılla, mantıkla çözülecek. Neyle çözülecek? Ortak dayanışmayla çözülecek. Neyle çözülecek? İnsan sevgisini ruhunda hisseden anlayışla çözülecek. Neyle çözülecek? Birlik, beraberlik, kardeşlikle çözülecek” diye konuştu.Herkesi 1 Kasım’da sandık başına giderek oy kullanmaya davet eden Kılıçdaroğlu, her bir oyun altın değerinde olduğunu söyledi.

Başbakan Yıldırım'dan İzmir'de önemli açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti İzmir İl Başkanlığı’nca düzenlenen esnaf buluşmasında referandum öncesi önemli açıklamalarda bulundu

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek hapis cezasına çaptırıldı

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek yargılandığı davada 8 yıl 9 ay hapis cezasına çaptırıldı

İnsanlar referandum oylamasının parti meselesi olmadığını anlıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, katıldığı bir programda referanduma dair yeni açıklamalarda bulundu