Ana Sayfa | SİYASET Türkiye

CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderme

kemal kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada Ergenekon ve Balyoz davalarının asıl failinin Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu iddia etti

Kılıçdaroğlu, bir grup gazeteci ile sohbetinde şu mesajları verdi: “Rusya konusu da dahil Cumhurbaşkanı’nın konumu, daha çok medyadan kaynaklanan bir sorun diye düşünüyorum. Eğer bizim anayasaya ve hukuk devletine saygımız varsa, sorumluluğu olan Başbakan’ın, bu konudaki yorumlarının öne çıkarılması lazım. Cumhurbaşkanı’nın her konudaki söyleminin öne çıkarılması haklı olarak onda, ‘Benim söylediklerim hep manşetlere çıkıyorsa fiilen hep ben konuşacağım, başkanlık sistemi geldi, Davutoğlu değil ben konuşacağım’ anlayışı yaratıyor olmalı.

SEÇİMDE ADİL YARIŞ YOK
Seçimler adil bir yarış içinde geçmiyor. AKP devletin bütün imkânlarını kullanıyor. Bütün bunlara rağmen beklediklerini alamıyorlar. Eğer bürokrasiden kastedilen devlet memurları ise ortada doğru dürüst devlet memuru yok. Tamamen AKP memurları var. Memurlar yasalara göre hareket etmek zorundalar. Baskılara karşı dirensinler, çünkü onların maaşlarını AKP değil bu ülkenin yoksul insanları ödüyor. Sözlü talimat varsa yazılısını istesinler.Asıl fail bana göre dönemin hükümeti, bakanları ve başbakanlarıdır. Çünkü dönemin Başbakanı Erdoğan, ‘Ben bu davaların savcısıyım’ dedi. İddianameyi ben hazırladım dedi yani. Dolayısıyla onun sorumluluğunun bütün bu yargılamalar sırasında dikkate alınması lazım. Sorulması lazım, ‘Hangi gerekçelerle bu davaların savcılığını üstlendiniz’ diye. Meydan meydan dolaşıp bu tutuklamaların iyi olduğunu, Türkiye’nin bağırsaklarını temizlediğini söylediniz. Hangi gerekçeyle bunu söylediniz?
Sonra da masum insanların içeri atıldığını söyledi. O nedenle hesabını vermesi lazım. Davalar aynı davalar, söylemini değiştiren ise aynı kişi. Önce davaların doğru olduğunu söylüyor, savcısı olduğunu söylüyor. Sonra çıkıp, masum insanların içeri atıldığını söylüyor. Genelkurmay başkanı terörist diye içeri alınırken bu ülkenin başbakanı kimdi?

OKKIR’LARIN HESABI
İntihar edenler, ölenler var; hepsinin hesabının sorulması lazım. Kuddusi Okkır’dan Ali Tatar’a, Türkan Saylan’dan İlker Başbuğ’a kadar her mağdurun hesabının sorulması lazım.”

İZMİR’DE COŞKU
Seçim çalışmalarını dün İzmir’de sürdüren Kılıçdaroğlu, emeklilerle birlikte çay içti, kreş açılışında çocuklarla kucaklaştı. Konuşmaları sırasında “1 Kasım’ın başbakanı” diye anons edilen Kılıçdaroğlu, seçmenlerden 7 Haziran’da başka bir partiye oy vermiş bir kişiyi CHP’ye oy vermeye ikna etmeye çağırdı.

Başbakan Yıldırım'dan İzmir'de önemli açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti İzmir İl Başkanlığı’nca düzenlenen esnaf buluşmasında referandum öncesi önemli açıklamalarda bulundu

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek hapis cezasına çaptırıldı

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek yargılandığı davada 8 yıl 9 ay hapis cezasına çaptırıldı

İnsanlar referandum oylamasının parti meselesi olmadığını anlıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, katıldığı bir programda referanduma dair yeni açıklamalarda bulundu