Ana Sayfa | SİYASET Türkiye

CHP 10 Ekim'in anma töreni olması için kanun teklifi hazırladı

CHP

CHP Erzincan Milletvekili Erdoğan Özyalçın, Ankara'daki patlamada yaşamını yitiren vatandaşlar için 10 Ekim gününün anma günü ilan edilmesi için kanun teklifi hazırladı

Özyalçın'ın TBMM Başkanlığına sunduğu teklifin gerekçesinde, 10 Ekim Cumartesi günü Ankara'da meydana gelen terör saldırısında emek, demokrasi ve barış için bir araya gelen çok sayıda yurttaşın hayatını kaybettiğine işaret edilerek, bir daha asla böyle olayların yaşanmaması için ilgililerin sorumluluk bilinci ile hareket etmesi gerektiği vurgulandı.

Yaşam hakkı ile hak ve özgürlüklerin güvence altına alınmasının, devletin görev ve sorumluluğunda olduğu vurgulanan gerekçede, "Türkiye'yi derin kedere boğan bu saldırı ve katliamların yaralarını sarmak için tam da Cumhuriyet tarihimizin en karanlık ve en ağır saldırısının gerçekleştiği 10 Ekim tarihinde toplumda ulusal yas ilanı ve yaşananları unutmamak/unutturmamak, hayatını kaybeden tüm yurttaşlarımızı anmak adına tüm demokrasi, emek ve barış şehitlerimize şükran ifadesi olarak "Anma Günü" düzenlenmesi amaçlanmıştır" denildi.

Teklif, 10 Ekim'in Ankara'da meydana gelen terör saldırısında hayatını kaybedenler ile önceki yıllarda yaşamını terör saldırılarında yitirenler için "Emek, Demokrasi ve Barış Şehitleri'ni Anma Günü" adıyla ulusal yas günü olarak kabul edilmesini öngörüyor. Ayrıca teklifte, anma günü kapsamında, ilgili kamu kurum ve kuruluşları, işçi, memur ve diğer sendikal örgütler öncülüğünde, halkın ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla anma törenlerinin düzenlenmesi ile 10 Ekim gününün tüm sektörlerde çalışanlar için tatil kabul edilmesi de yer alıyor.


CHP’li Levent Gök’ten MHP’ye 'başkanlık sistemi' eleştirisi

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, başkanlık sistemi hakkında yaptığı açıklamada MHP'ye gönderme yaptı

CHP'de OHAL ile ilgili alınan karara tepkiler sürüyor

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, OHAL uygulamasının uzatılmasıyla ilgili verilen karara tepki gösterdi

ARSLAN, LOZAN’I DEĞİL, SEVR’İ YUTTURMAYA KALKIYOR DEDİ

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, Sınırötesi harekatlar için gündem değiştirmeye çabalayan, kendi milletinin tarihini ve değerlerini ucuz gündemlere malzeme etmeye kalkanlar devleti yönettiğini sanıyor, üzülüyorum. Şimdiye kadar geçmişini inkar eden ve yok sayan bir yönetici görmediğimi belirtmek isterim.