Ana Sayfa | SİYASET Türkiye

CHP lideri Kılıçdaroğlu ve HDP Eş Başkanı Demirtaş görüştü

Selahattin Demirtaş ve Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ son dönemlerde yaşanan olayları değerlendirmek üzere bir araya geldi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile görüştü.Saat 11.00'de başlayan görüşme 40 dakika sürdü. Görüşme sonrası ilk açıklamayı Kılıçdaroğlu yaptı. "Yaşanan olaylardan duyduğumuz endişeleri dile getirdik karşılıklı olarak" diyen CHP lideri, Başbakan Davutoğlu'nu da "Sayın Davutoğlu olayların yoğunluğu ve ağırlığı altında ezilen bir kişi. Özellikle son günlerde yaptığı açıklamalar kendi içinde çelişkilerle dolu. Beyefendi olay Ankara'da oldu. Emniyete 500 metre mesafede oldu" sözleriyle eleştirdi. Demirtaş ise Ankara patlamasıyla ilgili soruşturma üzerinde siyasi baskı olduğunu savundu.

DEMİRTAŞ: TRAVMA YAŞIYORUZ
Çok dostane verimli bir görüşme yaptık.Siyaset konuşamazsa bu toplumsal bir gerilime dönüşüyor. Bu görüşme tansiyonun düşürülmesi açısından önemli bir görüşme olmuştur. Ümit ediyorum ki bütün siyasetçiler diyalog kanalarını açık tutma anlamında cesaretli bir tutum ortaya koyarlar.Bu kadar acıya rağmen umutsuz olmaya gerek yok. Her şeye rağmen bizler bir umut yaratmalıyız.Bu tür görüşmeler içeriğinde bağısız umudu koruma anlamında önemlidir.Hepimizi insanız ve travma yaşıyoruz. Ateş düştüğü yeri daha fazla yakıyor.Aileler evlatlarını kaybeden bütün ailelerimizin acısı var. Ve bizler bütün bu acılar ortak acılarımızdır, geride kalanlar bu acıları hak etmiyorlar. Bu acılar bir daha yaşanmasın diye çözüm üretmezsek bu makamlarda olmamızın hiçbir anlamı olmaz.HDP olarak kim diyalogdan ayana bir adım atarsa biz kendisine 10 atmayı görev biliriz.Asla karamsar olmaya gerek yok. Geleceğe barış dolu aydınlık geleceği yaratmak için önümüze heyecanla bakmaya devam etmeliyiz.Kendilerini Ankara katliamı sonrası girişimlerini önemli bulduğumuzu söyledik. Sayın başbakanın hesap vermekten uzak suçlayıcı tavrı büyük bir yöneyim boşluğu doğduğunu ortaya koydu.Sayın Kılıçdaroğlu'nun olgun bir tutumla bu görevi üstlenmesi takdire şayandır.

BAŞBAKAN'IN ÇAĞRISI
Bir hükümet boşluğu var dedim ya. Türkiye bir geçiş dönemi yaşıyor. Öyle bir geçici başbakan tarafından yönetiliyor ki Türkiye kendisinin özür dilemesi gerektiğinin farkında değil. Hala bizden özür bekliyor.

Çok çok uzaktayız kendisiyle öyle görüyoruz.
kendisi toplumdan özür dilemeli. Sizi koruyamadık ey halkım özür diliyorum demesi gereken kişi bizden özür bekliyor.
Allah akıl fikir versin.Faillerin Suruç ve Diyarbakır failleriyle bağlantılı olduğunu ilk gün savcılık bizimle paylaşmıştı.Görüldüğü kadarıyla siyaset soruşturmaya müdahale ediyor. Savcılar üzerinde siyasi baskı varsa çıkıp bunu açıklasınlar. Bu soruşturma sağlıklı yürütülürse bağlantılar ortaya çıkacaktır.

IŞİD devlet içinde çok sağlam ilişkileri var. Koruyup kollanıyorlar.
Biz Davutoğlu bunu planladı demiyoruz.
Devlet içerisinde bunu yapanlar var. Devlet bunu yaptı derken bilerek daha önceki katliamlarda üzerini örtme çabasını da söylüyoruz.
Şimdi Davutoğlu'nun can havliyle hayır devletin dahli yok demesi bizi daha da şüphelendiriyor.

Daha soruşturma bitmedi. Başlamadı bile. İşte bu şüphelerimizi artırıyor. Önceki deneyimlerimize dayanarak kuşkuluyuz.
Siz hep korudunuz bunları. Öfkeli çocuklar dediniz. Şimdi Suriye'den gelip Ankara'da bomba patlatıyorlarsa kimi sorumlu tutacağız bunda. Neredeyse "HDP yaptı" diyo5rlar. Bir başbakan ancak bu kadar pişkin olabilir.

Acılarla alay eden yuhalayan kesimleri Allah'a havale edelim. Bunu iktidarın söylemi bu hale getirdi. Biz göğsünün içinde insan kalbi taşıyan o kalbin içinde de vicdanı olan herkesle kardeşiz.

ZANA'NIN "ERDOĞAN PARTİ LİDERLERİNİ BULUŞTURSUN" ÇAĞRISI
Leyla Abla'nın içi uyanarak yaptığı bir çağrıdır. Kişisel bir çağrıdır. Bir anne olarak yapmıştır. Partimizin yaptığı bir çağrı değildir.

Başbakan Yıldırım'dan İzmir'de önemli açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti İzmir İl Başkanlığı’nca düzenlenen esnaf buluşmasında referandum öncesi önemli açıklamalarda bulundu

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek hapis cezasına çaptırıldı

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek yargılandığı davada 8 yıl 9 ay hapis cezasına çaptırıldı

İnsanlar referandum oylamasının parti meselesi olmadığını anlıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, katıldığı bir programda referanduma dair yeni açıklamalarda bulundu