Ana Sayfa | SİYASET Türkiye

CHP lideri Kılıçdaroğlu, 'Başbakan'a kaygılarımızı ilettim'

kemal kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Star TV canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı

Ankara'daki terör saldırısı sonrası yaptığı açıklamayı değerlendiren Kılıçdaroğlu, "Dik duran, onurundan ödün vermeyen bir söylemin dillendirilmesi gerekiyordu bunu yaptım. Emin olun ne söylediğimi de bilmiyorum, içimizden gelen duyguları dile getirmeye çalşıtık" dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu davet ettiğinde Merkez Yönetim Kurulu'nu topladığını ve "davet ediyor biz neleri söyleyelim" dediğini aktaran Kılıçdaroğlu, "Çankaya'ya gittim, Sayın Başbakan uzun bir bilgi verdi. Sonra ben de kendisine belli konulardaki endişelerimizi dile getirdim. Sadece o günü yaşanan olayı değil, şu veya bu şekilde onunla bağlantılı hukuk, demokrasi, yargının bağımsızlığı gibi olayların alt yapısını oluşturan başka olaylar hakkındaki kaygılarımızı da dile getirdik" ifadesini kullandı.

21 kişilik canlı bomba listesi
Kılıçdaroğlu, bir terör örgütü isminin kendilerine geldiğini, kendisinin de o ismi görüşmede Davutoğlu'na ilettiğini bildirdi.Davutoğlu'nun daha sonra ki bir aşamada İstihbarat Daire Başkanını davet ederek, "Ensar El Şeria" ismini ona verdiğini dile getirirken, "Ama ben o gün, olayın olduğu gün benim Sayın Başbakana verdiğim ismin, emniyet kayıtlarına girdiğini gayet iyi biliyorum. Resmi belgelere girdiğini gayet iyi biliyorum. Ama bu belge var, o gün emniyet kayıtlarına girdiğini biliyoruz, nereyi işaret etitğini şu anda söylemek istemiyorum, ama belli bir ili, belli bir kişi ismi işaret ediyor ve bu Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yazışmalarında da var. Sorun şu; terör eylemi  gerçekleştiğinde gerekli güvenlik önlemlerinin alınmadığını, ben canlı bomba eylemi yapacak isimlerin listesinin de olduğunu ifade ettim. Ben 'korkarım canlı bomba olan iki isim o listede olmaz' dedim. Ama olursa çok daha vahim, demek ki hükümet olarak siz bunları biliyorsunuz, isimleri var, fotoğrafları var, kaldıkları yerler belli. Bunların büyük bir kısmı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Üzülerek söylüyorum bu iki isim 21 kişilik listede var. Var olduğunu bildiğim için iki bakanın istifasını istedim Sayın Davutoğlu'ndan."

"Demirtaş topu tümüyle devlete atıyor"
HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın devlete yönelik suçlamalarda bulunduğunun hatırlatılması üzerine ise Kılıçdaroğlu, "Sayın Demirtaş topu tümüyle devlete atıyor. Devlet bir tüzel kişilik, devleti yöneten hükümettir, siyasi partidir. Eğer devleti yönetenler, devletin organlarının yasalara göre çalışmasını engellerse, hükümet zaafiyeti ve devlette zafiyet ortaya çıkar. Devletle siyasi otoriteyi birbirinden ayırmamız gerekiyor, bu ayrım HDP kanadında yok. Onlar devleti suçluyor, devletin suçu yok, suçlu olan devleti yöneten siyasi iktidardır" dedi.

"MİT Müsteşarı yoktu
Davutoğlu ile görüşme sırasında MİT Müsteşarı'nın olup olmadığına dair bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, Davutoğlu'nun Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı ile MİT Müsteşarını da çağırdığını ve içeride beklediklerini söylediğini aktardı. Davutoğlu'nun "arzu ederseniz gelsinler bilgi versinler" dediğini de dile getiren Kılıçdaroğlu, kendisinin ise "böyle bir arzusunun olmadığını ilettiğini" kaydetti.

Başbakan Yıldırım'dan İzmir'de önemli açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti İzmir İl Başkanlığı’nca düzenlenen esnaf buluşmasında referandum öncesi önemli açıklamalarda bulundu

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek hapis cezasına çaptırıldı

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek yargılandığı davada 8 yıl 9 ay hapis cezasına çaptırıldı

İnsanlar referandum oylamasının parti meselesi olmadığını anlıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, katıldığı bir programda referanduma dair yeni açıklamalarda bulundu