Ana Sayfa | SİYASET Türkiye

Türkiye AB Ortak Eylem Planı üzerine geçici anlaşma sağlandı

euro greece

TÜSİAD AB Temsilciliği Haftalık Bültenine göre, 15 Ekim Perşembe günü gerçekleşen AB Liderler Zirvesi öncesinde göç krizine yönelik Türkiye – AB Ortak Eylem Planı üzerine geçici anlaşma sağlandı. eÜzerinde geçici anlaşma sağlanan AB – Türkiye Ortak Eylem Planı AB Komisyonu tarafından yayımlandı.

AB Liderler Zirvesi öncesinde göç krizine yönelik Türkiye – AB Ortak Eylem Planı üzerine geçici anlaşma sağlandı. Üzerinde geçici anlaşma sağlanan AB – Türkiye Ortak Eylem Planı AB Komisyonu tarafından yayımlandı.  Financial Times haberine göre sığınmacı krizi için Türkiye’ye sağlanması planlanan ve henüz AB Liderleri tarafından onaylanmamış olan 3 milyar  €’luk ek mali yardım Almanya Şansölyesi Angela Merkel tarafından destekleniyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel 18 Ekim Pazar günü gerçekleştirdikleri ortak basın açıklamasında önümüzdeki dönemde Türkiye AB katılım müzakereleri sürecinin hızlandırılması konusunun ele alındığını dile getirdi.

AB Liderler Zirvesi 15 Ekim Perşembe günü göç ve sığınmacı krizi ana gündem maddesiyle toplandı.

AB Ulaşım Bakanları Konseyi ulusal demiryolu yolcu taşıma hizmetlerinin serbestleştirilmesi ve demiryolu altyapısının güçlendirilmesi konularına ilişkin iki yasa taslağı üzerinde anlaşmaya vardı.

AB Komisyonu, “Herkes için Ticaret” (Trade for All) sloganıyla oluşturulan Avrupa Birliği’nin yeni ticaret ve yatırım stratejisini açıkladı.

Polonya ve Litvanya arasındaki doğal gaz bağlantısını sağlayarak, Baltık bölgesinin enerji ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlayacak olan “Polonya-Litvanya Gaz Bağlantısı” (GIPL) anlaşması imzalandı.

Sosyal ortakların bir araya geldiği “İstihdam ve Büyüme Hedefiyle Üçlü Sosyal Zirve” Brüksel’de gerçekleştirildi.

AB Komisyonu İntel’in Altera’yı satın alma işlemine onay verdi.

Davigel grup şirketlerinin Bain Capital Europe tarafından satın alınmasını AB Komisyonu onayladı.

AB Komisyonu ev ve işyerlerinde güvenlik hizmetleri ve alarm sistemleri çözümleri sunan Securitas Direct’e bağlı Dream Luxco SCA'nın ABD merkezli Hellman & Friedman LLC tarafından satın alınmasını onayladı.

AB Dönem Başkanı Lüksemburg, Avrupa Güvenlik Gündemi’nin köşe taşlarından olan radikalleşme ile mücadelenin ele alındığı konferansa ev sahipliği yaptı.

 


CHP lideri kadınlara verilen seçme ve seçilme hakkını kutladı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kadınların seçme ve seçilme hakkını kazanmasının 82. yıl dönümü nedeniyle sosyal medya hesabından mesaj yayınladı

ÇIRAY’DAN ÖZDAĞ’A ŞOK SUÇLAMA, FETÖ’NÜN SİYASİ UZANTILARINI ÖRTMEYE ÇALIŞIYOR

TBMM Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanvekili Selçuk Özdağ’ın AA yaptığı açıklama üzerine aynı Komisyon’un üyesi CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray da AVA'ya bir açıklama yaptı.

Başbakan Yıldırım ve MHP lideri kritik görüşme sonrası konuştu

Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasında günlerdir merakla beklenen görüşme gerçekleşti