Ana Sayfa | SİYASET Türkiye

CHP lideri Kılıçdaroğlu, 'Dış ilişkileri düzeltecek tek partiyiz'

kemal kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Habertürk TV-Show TV-Bloomberg HT ortak yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin dış politikasının değişmesi gerektiğini belirterek, kendileri dışında dış ilişkileri düzeltecek ikinci bir partinin olmadığını savundu.Türkiye'nin yarısının genç nüfustan oluştuğunu, gençlerle en çok konuşan kişinin kendisi olduğunu, sorunları en çok hisseden kesimin de gençler olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, seçim bildirgelerini gençlere adadıklarını söyledi.CHP'nin iktidar olması halinde bir yıl içerisinde üniversite öğrencilerinin yurt sorununu çözeceklerini, TOKİ'ye konut işini bıraktırıp 1 ay içerisinde yurt yaptıracaklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, buralarda ikişer kişilik odaların ve geniş bant ücretsiz internet imkanı sağlanacağını ifade etti.Üniversiteyi bitiren her 4 gençten birinin işsiz olduğuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu, işsizliğin Türkiye'nin en büyük travma alanlarından biri olduğunu, işsiz olan bir evde bunalımın olduğunu, 13 yıldır bu sorunun çözülemediğini iddia etti.

"Bugünden koalisyonu konuşmak doğru olmaz"
Dış politikanın normalde bütün siyasal partiler tarafından desteklenmesi, ülkenin çıkarları üzerine dış politika inşa edilmesi gerektiğini ancak hükümetin izlediği dış politikanın ülkelerin çıkarları üzerine değil iç politikaya endeksli olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, bunun cumhuriyet tarihinde hiç yaşanmadığına değindi.Kılıçdaroğlu, Mısır ile ilişkileri düzelteceklerini vurgulayarak, "Biz bunu sağlarız. Bizim dışımızda Türkiye'nin dış ilişikilerini düzeltecek ikinci parti yoktur. Avrupa Birliği, ilişkilerimizi kesinlikle düzeltmemiz lazım. Libya ile ilişkileri kesinlikle düzeltmemiz lazım. İran ile gerginlikler var bunların düzelmesi lazım. Eğer siz gerçekten ülkenin çıkarları üzerine bir dış politika oluşturursanız bunun meyvelerini kısa sürede alırsınız. Bunlar düzelir, hızla düzelir. Biz o güveni vereceğiz. Bizim dışımızda bir başka parti o güveni veremez" diye konuştu.Bugünden koalisyonu konuşmanın çok doğru olmayacağını, o günün koşullarının ne olacağının bilinmediğini anlatan Kılıçdaroğlu, koşullara göre Türkiye'nin hükümetsiz kalmaması için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini, 7 Haziran sonrasında sürecin bunu açıkça gösterdiğini anımsattı.Milli iradeye saygılı olduklarını, milli iradeden çıkacak sonuca katlanacaklarını, bunu kabul edeceklerini ve gereğini yapacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, Suriye'deki mülteci sorununun çözülebilmesi için bu ülkedeki iç savaşın bitmesi, ABD'nin, Rusya'nın İran'ın ortak çabası gerektiği, Türkiye'nin de buna katkı vermesinin gerektiğini kaydetti.

"Terör örgütünün yanında durmadık"
Bazı basın organlarında "CHPKK" olarak anılmalarını da değerlendiren Kemal Kılıçdaroğlu, "Onlar ne derlerse desinler biz hiçbir zaman terör örgütünün yanında durmadık, terör örgütüne övgüler düzmedik, PKK bir terör örgütü değildir de demedik. Onlar dediler. Onların yayın organlarında yazan gazeteciler dediler. Onlara da bir şey demediler, sadece alkışladılar. Abdullah Öcalan'ı yere göğe koymadılar. Bakanları söyledi bunları. Şimdi CHP'yi suçlayamazlar" ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu, "Fetullah Gülen cemaatine nasıl bakıyorsunuz, cemaatle mücadeleye nasıl bakıyorsunuz" sorusunu, "Devletin içinde ikinci bir paralel devlet olmaz. Biz de bunu defalarca söyledik eğer bir paralellik varsa şu soruyu sormamız lazım, 'Bu paralel yapı kimin zamanında oluştu', biz iktidarda değildik. Onlar iktidardaydı, onlar kol kolaydı" dedi.

Başbakan Yıldırım'dan İzmir'de önemli açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti İzmir İl Başkanlığı’nca düzenlenen esnaf buluşmasında referandum öncesi önemli açıklamalarda bulundu

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek hapis cezasına çaptırıldı

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek yargılandığı davada 8 yıl 9 ay hapis cezasına çaptırıldı

İnsanlar referandum oylamasının parti meselesi olmadığını anlıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, katıldığı bir programda referanduma dair yeni açıklamalarda bulundu