Ana Sayfa | SİYASET Türkiye

CHP lideri Kılıçdaroğlu Erzincan'da konuştu

kemal kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erzincan'da halka seslendi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, milletin kavgadan bıktığını, huzur ve refah istediğini belirterek, "Ne oluyor peki? Neden siyasette bu kavga? Kavgayı bırakacağım, bırakıyoruz da zaten. Yeni bir siyaset anlayışını bu ülkeye getirmek istiyoruz" dedi. Kılıçdaroğlu, partisince Erzincan Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, 7 Haziran'da yapılan seçimle halkın iradesini ortaya koyduğunu ama Türkiye'nin onca sorunu varken, iktidarın halkı "bana 400 milletvekili vermedin" diye yeniden sandığa götürdüğünü ileri sürdü.

Bunun yanlış olduğunu söylediklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: "Ben bugüne kadar hiçbir vatandaşıma, 'niye şu ya da bu partiye oy verdin?' diye asla ve asla sitem etmedim. Arzu eden istediği partiye oy verir çünkü ben demokrasiye inanıyorum. Bu ülkenin sorunları var, çözmemiz gerekiyor. Bütün vatandaşlarıma, oy veren ya da vermeyen bütün vatandaşlarıma sesleniyorum, 7 Haziran'dan sonra hiçbir Allah'ın kulu çıkıp da CHP şu konuda yanlış yaptı diyemez. Her şeyi milleti düşünerek, ülkemizi düşünerek yaptım. Uzlaşmadan yana olduk. Kavgadan bu millet bıktı. Kavga etmek istemiyor. Vatandaş huzur istiyor, refah istiyor, çocuğuna iş istiyor. Esnaf alışveriş yapmak istiyor, kazanmak istiyor. Tüccar kazanmak istiyor. Ne oluyor peki, ne oluyor? Neden siyasette bu kavga? Kavgayı bırakacağım, bırakıyoruz da zaten. Yeni bir siyaset anlayışını bu ülkeye getirmek istiyoruz."

"Kılıçdaroğlu, halk için çalışır"
Kılıçdaroğlu, vatandaşlardan bir şeyi unutmamalarını isteyerek, "Günyüzüne de çıkmış durumda; Davutoğlu saray için çalışır, Kılıçdaroğlu halk için çalışır. Bizim gerçeğimiz bu. Ben rahmetli Ecevit'in geleneğinden geliyorum. Ecevit derdi ki, 'ne ezen ne ezilen, insanca hakça bir düzen'.  Sözüm söz, bu ülkeye insanca, hakça bir düzeni getireceğim" dedi.

Mitinge katılanların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret içeren sloganlar atmasına karşı çıkan Kılıçdaroğlu, bunu yapmamalarını istedi.

Kılıçdaroğlu, hiçbir vatandaşı ötekileştirmeden hakça bir düzen inşa edeceklerini belirterek, şunları söyledi:

"Birisi geliyor din üzerinden siyaset yapıyor. Ben bütün vatandaşlarıma sesleniyorum. Kimin elinde böyle bir terazi var ki, bu daha az Müslüman, bu daha fazla Müslüman diye? Bence yok, kesinlikle böyle bir şey yok. İbadet Allah için yapılır, siyaset için yapılmaz. Herkesin inancına saygılıyız. Bir gurupta etnik kimlik üzerinden siyaset yapıyor. Bu da yanlıştır. Siyasette etnik kimlik tartışılmaz. Hangimiz anne ve babamızı seçebiliyoruz. Ana ve babamızı seçme özgürlüğümüz kimde var? Hepimiz annemizle babamızla gurur duyarız. Soyumuzla sopumuzla gurur duyarız. Benim siyaset anlayışım şudur, insan Allah'ın yarattığı en değerli varlıktır ve benim başımın üzerinde yeri vardır. Siyasetin konusu, vatandaşın çocuğu işsizse ona iş bulmaktır. Okula gidecekse ona iyi bir eğitim imkanı sağlamaktır. Hastaneye gidince iyi tedavi olmaktır. Dış politikada ülkenin çıkarlarını düşünmektir. Esnafı düşünmektir. Emekliyi düşünmektir. Siz emekliyi ayırabilir misiniz şu Hristiyan, şu Musevi, şu Süryani diye? Emekli emeklidir. İnsanca rahatça bir düzen ne demek? Refahı, topluma yaymak demek, refahı tabana yaymak demek. Vatandaşın huzur içinde geçimini sağlaması demek. Budur işin özü."

Seçim beyannamelerinde de hem 7 Haziran'da hem de 1 Kasım'da bu yönde hareket ettiklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, emekliye 2 maaş ikramiye verilmesi, asgari ücretin bin 500 liraya yükseltilmesi, kamuda çalışan 800 bin taşeron işçiye kadro verilmesi vaatlerini anlattı.

Terör sorunu
Türkiye'nin 30 yıldır PKK terör sorunu yaşadığını belirten Kılıçdaroğlu,  şunları kaydetti:  'Şimdi IŞİD belası çıktı. Bugün Diyarbakır'da 2 polisimiz şehit düştü içim kan ağlıyor. Yazık günah değil mi o çocuklara, o polislere yazık günah değil mi? Benim bu ülkeye sözüm var. Ben bu ülkede terörü bitireceğim. Bu ülkeye kardeşliği getireceğim. Barışı ve huzuru getireceğim. Hiç kimsenin bir endişesi olmasın. Ben onların yaptığı gibi yapmayacağım. Onlara 2012'de bir yol haritası var, 'yanlış yapıyorsunuz' dedim. 'Böyle yaparsanız bu işi çözemezsiniz' dedim. 'Hayır biz bildiğimizi okuruz' dediler. Türkiye bir terör belasının içine girdi. CHP'den başka Türkiye'yi terör belasından hiçbir parti kurtaramaz. Erzincanlı kardeşlerim, terörden rahatsızsınız. Bu terör belasından kurtulmak istiyorsanız, artık adresi değiştireceğiz. Bana 4 yıl yetki vereceksiniz. Ben 4 yıl içinde bu ülkenin huzurunu sağlamazsam zaten ben giderim. Durmanın bir anlamı yok, kalmanın bir anlamı yok ki. Ben yetkiyi sizden halktan istiyorum. Bana yetki verin Türkiye'yi düzeltelim. Sorunları çözelim. Kavgayı bitirelim."

Sivas

Sivas'ın İmranlı ilçesinde Cumhuriyet Meydanı'nda parti otobüsünden vatandaşlara seslenen Kılıçdaroğlu, Ardahan, Kars ve Erzincan'ın selamını getirdiğini belirtti.

Kılıçdaroğlu, 1 Kasım'da sandığa gidileceğini ifade ederek, "Önce şunu düşüneceksiniz, 'Biz 7 Haziran'da gitmiştik sandığa, niye bir daha bizi götürüyorlar?' Nedeni şu; niye bana 400 milletvekili vermediniz? Millet vermiyor kardeşim. Bir daha bir daha bir daha. Siz de 'madem öyle benden de sana hiç oy yok' diyeceksiniz. Hiç oy yok, vermeyin. Türkiye'de yeni bir çığır açalım. Milletin iradesine saygı gösterelim" diye konuştu.

Vatandaşın 7 Haziran'da oyunu kullandığını ve milli iradenin ortaya çıktığını dile getiren Kılıçdaroğlu, "Normalde buna göre hükümet kurulması lazım ama saraydaki zat izin vermiyor. 'Kurma' diyor hükümeti, o da korkudan kuramıyor. Şimdi onlara yetki vermeyin, yeni bir hükümetin yolunu açalım. Birlikte güzel bir Türkiye'yi yeniden inşa edelim. Anlaştık mı?" ifadelerini kullandı.

"Sözüm söz hepsini yapacağım"

Vatandaşlardan bir şeyi unutmamalarını isteyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Bir şeyi sakın unutmayın, Davutoğlu saray için, Kılıçdaroğlu halk için çalışır. Ramazan ve Kurban Bayramında emekliye 2 maaş ikramiye vermeye hazır mısınız? Asgari ücreti net bin 500 lira yapmaya hazır mısınız? Kamuda çalışan 800 bin taşeron işçisine kadro vermeye hazır mısınız? 22 milyon yoksul vatandaşımızın yoksulluğunu gidermeye, her eve huzur, her eve bereket getirmeye hazır mısınız? Taşımalı sistemi bitirip nerede öğrenci varsa oraya öğretmenin gelmesine hazır mısınız? Türkiye'de terörün bitirilmesine hazır mısınız? Siz hazırsanız ben de hazırım. Sözüm söz hepsini yapacağım. Anlaştık mı?

Size bir çift sözüm var, tam gün eğitim sistemi olacak. Çocuk sabah gidecek, akşam eve gelecek. Öğle yemeklerini okulda öğretmenleriyle beraber bedava yiyecekler. Böylece çocuklarımızın geleceğini de güvence altına almış olacağız. Hiç endişeniz olmasın. Sizin evinize huzuru getirmek için mücadele edeceğim. Çocuklarınızı askere gönderirken gözünüz arkada kalmayacak. Çocuklarınız üniversiteyi kazanıp gittiğinde 'benim oğlum, kızım yurt sorunu var mı nerede kalacak' diye bir sorununuz olmayacak. Bir yılın içinde Türkiye'deki bütün üniversitelerde yurt sorununu çözeceğim."
 

Başbakan Yıldırım'dan İzmir'de önemli açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti İzmir İl Başkanlığı’nca düzenlenen esnaf buluşmasında referandum öncesi önemli açıklamalarda bulundu

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek hapis cezasına çaptırıldı

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek yargılandığı davada 8 yıl 9 ay hapis cezasına çaptırıldı

İnsanlar referandum oylamasının parti meselesi olmadığını anlıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, katıldığı bir programda referanduma dair yeni açıklamalarda bulundu