Ana Sayfa | SİYASET Türkiye

Parti liderlerinin oy verdikten sonra yaptıkları açıklamalar

siyasi partiler

AKP, CHP, MHP ve HDP'nin genel başkanları oy verme işlemlerinin ardından açıklama yaptı

TBMM Başkanı İsmet Yılmaz Sivas'ta, Başbakan Ahmet Davutoğlu memleketi Konya'da, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Ankara'da, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş İstanbul'da ve Figen Yüksekdağ ise Van'da oy kullandı. TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, oyunu Sivas Fevzipaşa İlkokulu'ndaki 1278 numaralı sandıkta kullandı. Basın mensuplarına açıklamada bulunan Yılmaz, 1 Kasım seçiminin Sivas'a ve ülkeye hayırlı olmasını diledi.

Başbakan Davutoğlu
Başbakan Ahmet Davutoğlu ile eşi Sare Davutoğlu, oylarını Konya'nın Meram ilçesinde konutunun yakınındaki Şükrü Doruk Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde kullandı. Başbakan Davutoğlu, oy kullanacağı okula gelişinde tezahüratla karşılandı. Burada vatandaşlarla sohbet eden, çocuklarla yakından ilgilenen ve fotoğraf çektiren Davutoğlu, daha sonra okul binasına girdi. Koridorlarda vatandaşlarla sohbet eden Davutoğlu, oyunu kullandığı 2248 numaralı sandığın bulunduğu sınıfa geçti.Burada sandık görevlileriyle tokalaşan Davutoğlu, oy pusulası, zarfı ve mührü aldıktan sonra kabinde oyunu kullandı. Davutoğlu, daha sonra eşi Sare Davutoğlu'nu da yanına alarak sandığın başına geçti ve oyunu sandığa attı.

Kemal Kılıçdaroğlu
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, oyunu kullanmak üzere saat 13.00'te Ankara Çukurambar'daki Arjantin İlkokuluna geldi. Okula girişinde vatandaşlarca alkışlarla karşılanan Kılıçdaroğlu, oyunu eşi Selvi Kılıçdaroğlu ve oğlu Kerem Kılıçdaroğlu ile 4137 numaralı sandıkta kullandı. Kılıçdaroğlu, daha sonra eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile Çukurambar Taksi durağında taksi şoförleri ile çay içip sohbet etti.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, milletvekili genel seçimi için oyunu Çankaya İlkokulunda kullandı. Okula, eşi Şule Akar ile beraber gelen Orgeneral Akar, nüfus cüzdanını görevlilerin kontrol etmesinin ardından 1157 numaralı sandığa oyunu attı. Şule Akar da aynı sandıkta oy verdi.

Başbakan Yardımcıları
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, oyunu, Yenimahalle'deki Özel Mehmet Tunç İlkokulunda, 4026 numaralı sandıkta kullandı. Eşi Aslıhan Akdoğan ile okula gelen Yalçın Akdoğan, oyunu sandığa atarken "Hayırlı olsun" temennisinde bulundu. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, oyunu Ordu'nun Altınordu ilçesindeki 60. Yıl Ortaokuluna kurulan 1216 no'lu sandıkta kullandı. Kurtulmuş, daha sonra kentteki bazı okullara ziyaretler gerçekleştirdi.Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 76 yaşındaki annesi Fatma Yılmaz  ile Bingöl'ün Yenişehir Mahallesi'ndeki 100. Yıl Ortaokulu'na gelerek 1001 numaralı sandıkta oy verdi. Okuldaki diğer sandıkları gezen Yılmaz, görevlilere kolaylıklar diledi.Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş Ankara Halide Edip Adıvar Ortaokulu'na saat 10.30'da geldi. Türkeş, nüfus cüzdanını görevlilerin kontrol etmesinin ardından 1256 numaralı sandıkta oyunu verdi. Bu arada, Türkeş'in oy kullanmasından yaklaşık 1 saat önce Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekipleri, salonda radyasyon ve kimyasal gazlarla ilgili arama yaptı.

Devlet Bahçeli
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anıttepe Ortaokuluna gelerek görevlilerin belgelerini kontrol etmesinin ardından 1310 numaralı sandıkta oyunu kullandı. Bahçeli, sandığa oy zarfını attıktan sonra vatandaşlarla kısa süre sohbet etti ve fotoğraf çektirdi.

Demirtaş ve Yüksekdağ
HDP Eş Genel Başkanlarından Selahattin Demirtaş, oyunu İstanbul Sultanbeyli Mevlana Ortaokulunda kullandı. Görevlilerin nüfus cüzdanını kontrol etmesinin ardından Demirtaş, "1114" numaralı sandıkta oy verdi. Bu arada, okulun önünde toplanan bazı partililer, Demirtaş'a ilgi gösterdi. Polis ekipleri de okul çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı. Figen Yüksekdağ ise Van'ın Tuşba ilçesine bağlı Topaktaş mahallesindeki ilkokulda 1248 numaralı sandıkta oyunu kullandı, vatandaşlarla sohbet etti. Yüksekdağ, oy verme işlemini tamamladıktan sonra okul bahçesinde kendisini bekleyen mahalle sakinleriyle sohbet edip fotoğraf da çektirdi.

Kamalak ve Destici
Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Ankara Turhan Dökmeci İlkokulunda 2006 Nolu sandıkta oyunu kullandı.BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, eşi Şükriye Destici ile Ankara Etlik'teki Fethiye Kemal Mumcu Anadolu Lisesi'nde 3214 numaralı sandıkta oyunu kullandı.

Gül ve Sezer
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, oyunu kullanmak için geldiği İstanbul'un Beykoz ilçesindeki Çubuklu İlkokulunda vatandaşlarla bir süre sohbet etti. Daha sonra, 1137 numaralı sandığın bulunduğu sınıfa geçen Gül, oy pusulasının olduğu zarfı sandığa atarken, "Hayırlı olsun" dedi.  Abdullah Gül, oyunu kullandıktan sonra sandık görevlilerine, seçime katılım oranını ve geçen seçime göre katılımın nasıl olduğunu sordu. 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile eşi Semra Sezer, oylarını Ankara Gölbaşı Şahin Sevin İlkokulunda 1148 numaralı sandıkta kullandı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 1 Mayıs'ı kutladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı

Deniz Baykal'a ait binaya giren hırsız bakın neler çaldı

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal 'a ait yapımı devam eden üç katlı iş merkezi kimliği belli olmayan kişiler tarafından soyuldu

Başbakan Yıldırım'dan İzmir'de önemli açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti İzmir İl Başkanlığı’nca düzenlenen esnaf buluşmasında referandum öncesi önemli açıklamalarda bulundu