Ana Sayfa | SİYASET Türkiye

Tuğrul Türkeş Başbakanlık makamına bugün oturuyor

tuğrul türkeş

Başbakan Ahmet Davutoğlu 2 gün süreyle Azerbaycan'da olacağını ve kendisinin yerine Tuğrul Türkeş'in makamına oturmasını istediğini Cumhurbaşkanlığı'na iletti

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan'a resmi bir ziyaret gerçekleştirmek üzere bugün yola çıktı. Davutoğlu, 2 gün sürecek ziyaretle ilgili Cumhurbaşkanlığı'na gönderdiği yazıda; dönüşüne kadar makamına Başbakan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul Türkeş'in vekâlet edeceğini bildirdi.

ERDOĞAN DA ONAYLADI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da cevabi yazıda, Türkeş'in vekâlet etmesini uygun buldu.

BÖLGELER VE ULUSLARARASI GÖRÜŞMELER ELE ALINACAK
Ziyaret kapsamında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirecek olan Başbakan Davutoğlu, daha sonra Başbakan Artur Rasizade ile de bir araya gelecek.Görüşmelerde ikili ilişkiler ile Yukarı Karabağ ihtilafı başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası gelişmeler kapsamlı şekilde ele alınacak.Başbakan Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan ziyareti öncesi Esenboğa Havalima'nında açıklamalarda bulundu. Rusya'nın "DAEŞ petrolünü Türkiye alıyor" iddiasının soğuk savaş dönemini hatırlattığını kaydeden Davutoğlu, Suriye sınırında olanları bütün dünyanın bildiğini söyledi. Davutoğlu, şunları söyledi:
Azerbaycan ile hem işbirliği alanlarını yeniden gözden geçireceğiz ve yeni projeler bağlamında atacaüğımız adımları gözden geçireceğiz. Sayın Aliyev ile bugün yapacağımız görüşmeler sonrasında yarın da diplomasi akademisinde bir konuşma gerçekleştireceğim.

AZERBAYCAN İLE ENERJİ İŞBİRLİĞİ
Türkiye'nin entegre bir enerji politikası vardır. Bu yeni de değil. Rusya ile gerilim dolayısıyla değil kaynakları çeşitlendirmek gibi hem de enerji aldığımız ülkelerin çeşitlendirilmesi bağlamında çok boyutlu politikalar yürüttük. Aliyev ile de kapsamlı bir istişarede bulunacağız. Böyle bir olay yaşanmamış olsaydı da Azerbaycan ile en yoğun enerji işbirliğini yürütme gayretindeyiz.

RUSYA'NIN 'DAEŞ PETROLÜ' İDDİASI
Soğuk savaş döneminde Sovyet propaganda makinesi vardı. Her gün değişik yalanlar üretir, önce kendileri inanır sonra da dünyanın inanmasını beklerlerdi. Bunlar, 'Pravda yalanları, palavraları' diye anılırdı. Rusya'nın son 20-25 yıl içerisinde, soğuk savaş sonrasında unuttuğunu zannettiğimiz özellikleri, Sovyetler'den kalan Sovyetik özellikleri birer birer ortaya çıkıyor. Bu Sovyetik propaganda makinesinin yalanlarına kimse itibar etmez. DAEŞ'ten bir petrol alacağız da, onu satacağız da... Böyle bir tartışma bile abes. Suriye sınırı bütün dünya tarafından gözetleniyor. Etik olarak Türkiye zaten böyle işlere tevessül etmez. Herhangi bir delilleri de yok. Aksine DAEŞ'in Suriye rejimi ile girdiği kirli ilişkiler ve sivil halka yönelik katliamlar konusunda ise deliller var. DAEŞ'i besleyen, o şartları oluşturan ana kaynak Suriye rejimidir. DAEŞ'in barbarca katliamları karşısında karar alan ilk ülkeyiz.

SURİYE SINIRINDAKİ ÖNLEMLER
Suriye sınırını tümüyle kapalı tutmak proje olarak gündeme gelebilir ama o zaman mülteci geçişlerini ne yapacaksınız? Kontrol altında tutabilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Rusya'nın yaptığı operasyonlar niteliği açısından DAEŞ'in sınırımızdan sökülmesini engelleyen faktörlerden biri. Rusya Bayırbucak'ı bombalamaktansa DAEŞ üslerine yönelik operasyon yapsınlar. Türkiye hem sınırı denetim altında tutmakta hem de DAEŞ'in sınırlarımızdan sökülmesi için her türlü çalışmayı yapmaktadır.

Başbakan Yıldırım'dan İzmir'de önemli açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti İzmir İl Başkanlığı’nca düzenlenen esnaf buluşmasında referandum öncesi önemli açıklamalarda bulundu

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek hapis cezasına çaptırıldı

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek yargılandığı davada 8 yıl 9 ay hapis cezasına çaptırıldı

İnsanlar referandum oylamasının parti meselesi olmadığını anlıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, katıldığı bir programda referanduma dair yeni açıklamalarda bulundu