Ana Sayfa | SİYASET Türkiye

CHP'de gündem yeni MYK

chp

CHP'nin gerçekleştirdiği 35. Olağan Kurultayı'nın ardından, gözler MYK'ya çevrildi

CHP'nin, Genel Başkan, Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelerinin seçildiği 35. Olağan Kurultayı, 16-17 Ocak tarihinde, Ankara Spor Salonu'nda gerçekleştirildi. İlk gün genel başkan seçiminin yapıldığı kurultayın ikinci gününde de kurultaydan sonra en yetkili organ olan 60 kişilik PM ve 15 kişilik YDK üyeleri belirlendi.Yeni PM'nin ardından, gözler Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun oluşturacağı yeni MYK'ya çevrildi. Kılıçdaroğlu'nun cumartesi günü yeni PM üyeleriyle ilk toplantısını yapması ve aynı gün de yeni MYK'yı açıklaması bekleniyor.

Dar bir kadro ve ağırlıklı olarak yeni isimler

CHP liderinin, yeni MYK'da daha dar bir kadro ve ağırlıklı olarak yeni isimlerle çalışacağı tahmin ediliyor. Kulislerde, PM seçiminde en yüksek oyu olan Selin Sayek Böke'nin koltuğunu koruyacağı ve Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yeniden üstleneceği ifade ediliyor. Daha önce Sencer Ayata'nın üstlendiği AR-GE, Bilim Yönetim Platformu Genel Başkan Yardımcılığı için ise yine bu kontenjandan PM'ye giren eski milletvekili Ayşe Eser Danışoğlu'nun adı geçiyor. 

Eski Musul Konsolosu Yılmaz, MYK'ya girebilir

Murat Özçelik'in istifasının ardından boşalan ve son dönem bu görevi geçici olarak Faik Öztrak'a veren Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun yine bir diplomatı tercih etmesi halinde ise görevi eski Musul Konsolosu ve Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz'ın alması, Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer'in ise Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olabileceği belirtiliyor. 

İlk kez listesinde Tekin olmayacak

Kılıçdaroğlu'nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday olduğu yerel seçimlerden bu yana "yol arkadaşı" olarak adlandırılan ve 3 Kasım 2010'daki MYK'dan bu yana her yönetimde görev alan İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, ilk kez liste dışı kalacak. PM'de yeterli oyu alamayan Gürsel Tekin, yeni MYK'da da bulunamayacak. Kemal Kılıçdaroğlu'nun Tekin'den boşalan Genel Sekreterliğe Hakkı Süha Okay'ı getirebileceği belirtiliyor.Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Antalya Milletvekili ve eski TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Çetin Osman Budak, Ordu Milletvekili Seyit Torun'un adı da parti kulislerinde MYK için adı geçen diğer isimler.

 

Başbakan Yıldırım'dan İzmir'de önemli açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti İzmir İl Başkanlığı’nca düzenlenen esnaf buluşmasında referandum öncesi önemli açıklamalarda bulundu

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek hapis cezasına çaptırıldı

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek yargılandığı davada 8 yıl 9 ay hapis cezasına çaptırıldı

İnsanlar referandum oylamasının parti meselesi olmadığını anlıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, katıldığı bir programda referanduma dair yeni açıklamalarda bulundu