Ana Sayfa | SİYASET Türkiye

CHP Genel Başkanı partisinin grup toplantısında konuştu

kemal kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada gündemdeki konuları değerlendirdi

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Şehit cenazesini istismar eden, ibadet mekanını istismar eden, namaza ve inanca saygı göstermeyen bir hareketi, benim affetmem mümkün değil. Sen oraya, 'ben Kılıçdaroğlu'na yumurtayı nasıl atarım?' diye geliyorsun. Şehide ve şehidin cenazesine saygısızlık gösteriyorsun. Senin Müslüman olma anlayışını bile ben sorguluyorum." dedi.

Katıldığı bir şehit cenazesinde kendisine yönelik yumurtalı saldırıya da değinen Kılıçdaroğlu, en içten duygularla şehit cenazelerine katıldıklarını, haklarını şehide helal ettiklerini, yakınlarının acısını paylaşmaya çalıştıklarını belirtti ve bunun bir insanlık borcunun, manevi değerlerin, dost yüreklere sahip olmanın gereği olduğunu vurguladı.

"Cami ibadet edilen yerdir. Orada siyaset yapılmaz"

Şehit cenazelerinde, cami avlusunda siyaset yapmanın doğru olmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Cami ibadet edilen yerdir, insanın manevi dünyasını yaradanla paylaştığı bir yerdir. Orada siyaset yapılmaz. Çünkü siyaset farklı bir alandır. Dini siyasete alet etmek, dini siyasette kullanmak en büyük kötülüktür. Bunun önüne hep beraber geçmeliyiz." dedi. 

"Sen Müslüman bile olamazsın"

Katıldığı törende cenaze namazından sonra yumurta atıldığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Ben siyasette hoşgörüyü hep benimsedim. Daha önce gittiğim yerlerde de yumurta atıldı, hatta savcılar yazı yazdı, 'Hakkında soruşturma açalım mı?' diye. Açmayın dedim. Demokratik hakkını kullanıyor, yumurta atabilir, pasta atabilir, yuh çekebilir. Bunları biz normal karşılarız, demokrasilerde de normal karşılamamız lazım. Ama şehit cenazesini istismar eden, ibadet mekanını istismar eden, namaza ve inanca saygı göstermeyen bir hareketi benim affetmem mümkün değil. Çünkü ben dine, inanca saygılıyım. Hele hele cebine yumurtayı koyacaksın, şehit cenazesine geleceksin namaz kılmaya, şehidi anmaya, uğurlamaya, böyle bir şey olabilir mi? Sen oraya 'Ben Kılıçdaroğlu'na yumurtayı nasıl atarım' diye geliyorsun. Şehide ve cenazesine, inanca saygısızlık gösteriyorsun. Senin Müslüman olma anlayışını bile ben sorguluyorum. Sen Müslüman bile olamazsın."


CHP'li Selin Sayek Böke sandıktan kesinlikle hayır çıkacak dedi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke 16 Nisan'da yapılacak halk oylamasına ilişkin açıklama yaptı

CHP'li Selin Sayek Böke referandum öncesi gençlere seslendi

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı

CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan sert açıklamalar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu