Ana Sayfa | SPOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile takım kaptanları görüştü

Görüşme yapıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Spor Toto Süper Lig takım kaptanlarıyla Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü'nde bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Spor Toto Süper Lig'de yer alan takımların kaptanlarını kabul etti. Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü'ndeki toplantıda, kulüp kaptanlarının yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ ile Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim de hazır bulundu. Futbol zirvesinde, şiddet olaylarına karşı birlik ve beraberlik içinde mücadele mesajı çıktığı bildirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış konuşmasını yapmasının ardından, toplantıya katılan yetkilileri ve takım kaptanlarını tek tek dinledi. Fenerbahçe kafilesinin maruz kaldığı saldırının derin üzüntüye sebep olduğuna değinen katılımcılar da hem saha içindeki hem de saha dışındaki şiddetle mücadele için azami gayret gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

FAİR PLAY FİİLİYATA GEÇİRİLMELİ

Takım kaptanları, Türk futbolunda "fair play"in fiiliyata geçirilmesi için yöneticilerden oyunculara, siyasetçilerden medya mensuplarına varana dek herkesin duyarlılık sergilemesi, sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğine değindi.Toplantıya tercümanıyla katılan Trabzonspor kaptanı Jose Bosingva, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a buluşmaya vesile olması dolayısıyla teşekkür ederek, "Önemli olan oyuncular olarak bizlerin de saha içinde ve dışında davranışlarımızla daima pozitif mesaj vermeyi başarmamız" dedi.Cumhurbaşkanı Erdoğan da 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'un kendisinin Başbakanlığı döneminde çıkarıldığına işaretle, sorunun çözümü için uygulamaların hayata geçirilmesi kadar tespit edilen eksikliklerin de yeni düzenlemelerle giderilmesinin önemli olduğunu vurguladı.Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç ise bu konuda federasyon ve kulüpler ile daimi istişare halinde olduklarını belirtti. Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim de futbolda şiddeti önlemeye yönelik düzenlemelerin hem caydırıcı hem de uygulanabilir olmasının başarılması durumunda, daha iyi netice alınabileceğini kaydetti.

SEZON SONUNDA HUBER KÖŞKÜ'NE DAVET

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dış faktörlerden etkilenmemelerini ve fair play'den taviz vermemelerini tavsiye ettiği konuklarına, futbol sezonu sona erdiğinde İstanbul'da Huber Köşkü'nde kendileriyle tekrar bir araya gelme arzusunda olduğunu söyledi.Erdoğan, kabul sonrasında, tek tek uğurladığı konuklarına buluşmanın anısına birer kravat hediye etti.Yaklaşık 1 buçuk saat süren toplantı sonrası açıklamada bulunan Fenerbahçe Kaptanı Emre Belözoğlu, "Fenerbahçe takımına saldırıyla ilgili görüşlerimizi ilettik. Sayın Cumhurbaşkanımız bu ifadelerimizi destekledi" dedi. Belözoğlu, Erdoğan'ın, saha içinde hal ve hareketlere dikkat etmeleri için futbolculara telkinde bulunduğunu da anlattı.

"FUTBOLUN GÜZELLİKLERİNİ YAŞAMAK İSTİYORUZ"

Kulüpler Birliği Vakfı Başkan Yardımcısı ve Eskişehirspor Başkanı Mesut Hoşcan ise yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Bugün Sayın Cumhurbaşkanı'nın da yaşanan olaya bir devlet büyüğü olarak gösterdiği duyarlılığı gördük. Kendisi bütün takım kaptanlarını kabul etti. Kaptanlar dinlendi, birlik ve beraberlik için gayet olumlu görüşler dile getirildi. Biz artık bu tür olayları yaşamak istemediğimizi ilettik. Futbolun barış, dostluk ve kardeşlik için olduğunun farkına varmalıyız. Futbolun tüm paydaşlarının daha duyarlı olması lazım. Futbolun güzelliklerini en güzel şekilde yaşamak istiyoruz. Futbolcular güzel öneriler yaptı. Futbolun artık skora endeksli olmaması gerektiğini dile getirdik. Hepimiz açısından verimli bir toplantı oldu."

Spor Toto Süper Lig'de 29. hafta maç programı

Spor Toto Süper Lig'de 29. hafta karşılaşmaları 28 Nisan Cuma günü başlayacak

Kasımpaşa Atiker Konyaspor kupa maçı canlı yayın bilgileri

Ziraat Türkiye Kupası mücadelesinde Kasımpaşa bu akşam sahasında Atiker Konyaspor'u konuk edecek

Manchester City Manchester United maçı canlı yayın bilgileri

İngiltere Premier Lig'de bu akşam Manchester City ve Manchester United takımları karşı karşıya gelecek