Ana Sayfa | SPOR

İsviçre polisinden FIFA'ya baskın, 6 gözaltı

FIFA'ya baskın

İsviçre polisi, ABD'nin yönelttiği yolsuzluk iddialarına dayanarak sabahın erken saatlerinde beklenmedik bir operasyon düzenledi ve Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'nin (FIFA) bazı yöneticilerini gözaltına aldı.

Polisin 6 dolayında FIFA yetkilisini gözaltına aldığı belirtiliyor; ancak bu kişilerin isimleri açıklanmadı. FIFA Başkanı Sepp Blatter'in gözaltına alınanlar arasında bulunmadığı kaydedildi. BBC'nin edindiği bilgilere göre bu sabah erken saatlerde, Zürih'teki beş yıldızlı Baur au Lac oteline, ondan fazla sivil giyimli polis tarafından operasyon düzenlendi. New York Times gazetesi, gözaltına alınan şahısların ABD'ye gönderileceğini bildirdi. Gazete, sivil giyimli polislerin, FIFA yetkililerinin kaldığı Baur au Lac otelinin resepsiyonundan oda anahtarlarını alarak operasyonu yürüttüğünü duyurdu. Gözaltı operasyonu sırasında herhangi bir olay çıkmadığı kaydedildi. Gözaltına alınan şahıslardan en az ikisinin kelepçe takılmaksızın otelden çıkarıldığı gözlendi. FIFA yöneticilerine yöneltilen ve son 20 yılı kapsayan suçlamalar arasında, kara para aklama, haraç alma ve para transferi sahtekarlığı yer alıyor. Bu yolsuzluklar, Dünya Kupası adaylıkları, pazarlama kampanyaları ve yayın haklarıyla ilişkilendiriliyor.

New York Times'a göre, yetkililer, FIFA'nın çok büyük yetkiler taşıyan yönetim kurulunda görevli isimlerin hedef alındığını söyledi.

Gazete, bu sabahki tutuklamaların, "dünyanın en gözde spor dalını yöneten milyarlarca dolarlık bir örgüt" diye nitelediği FIFA açısından beklenmedik bir darbe olduğunu"yazıyor.

FIFA Cuma günü Zürih'te yıllık toplantısını yapacak. Bu toplantıda Sepp Blatter'in beşinci kez başkan seçilmesi gündemde.

New York Times, futbolda en güçlü isim olarak kabul edilen Blatter'e herhangi bir suçlama yöneltilmese de, bu gözaltı ve soruşturmaların FIFA Başkanı için önemli bir tehdit yaratttığını belirtiyor.

bbc türkçe

 


Fenerbahçe Süper Lig liderini evinde mağlup etti

Spor Toto Süper Lig'in 18. haftasında Fenerbahçe evinde ağırladığı lider Medipol Başakşehir'i 1-0'lık skorla mağlup etti

Beşiktaş kafilesine taraftar şoku

Aytemiiz Alanyaspor ile mücadele edecek olan Beşiktaş Alanya'ya gittiğinde taraftarın tepkisiyle karşılandı

Kenan Sofuoğlu'ndan kötü haber geldi

Dünya Motosiklet Şampiyonu Kenan Sofuoğlu, antrenman yaparken sağ elinin bileğini kırdı