Ana Sayfa | SPOR

Dostluk Derneği'nin 21 kilometrelik maratonu

Edirne'de dostluk maratonu

Edirne'de Türk Bulgar Yunan Dostluk Derneği tarafından bu yıl 2'ncisi düzenlenen 21 kilometrelik 'sınırsız dostluk' adı verilen yarım maratonuna farklı ülkelerden birçok sporcu katıldı

Türk Bulgar Yunan Dostluk Derneği tarafından organize edilen 2'nci Sınırsız Dostluk yarım maratonuna farklı ülkelerden 516 erkek ve 95 kadın sporcu katıldı. Selimiye Camii önündeki başlangıç noktasına gelen sporcular verilen işaret ardından Karaağaç Mahallesi'ndeki Pazarkule Sınır Kapısı'nı geçip, karşı taraftaki Yunanistan'ın Kastanies Sınır Kapısı'ndan dolaştı. Selimiye Camii önünde biten 21 kilometrelik yarım maratonu erkeklerde Etiyopya uyruklu Sulti Güre Timbre, 1 saat 7 dakika ve 2 saniyelik süreyle ilk sırada tamamladı. Aykut Taşdemir ikinci olurken, Etiyopyalı Argachew Assefa Tola üçüncü oldu. Kadınlarda ise parkuru 1 saat 25 dakika 22 saniyede tamamlayan Bulgaristan uyruklu Militsa Mircheva birinci, Duygu Boyan ikinci, Bulgaristan uyruklu Marinela Nineva üçüncü oldu.

Yarım maratonu ilk sırada tamamlayan Sulti Güre Timbre sıcak havanın kendilerini kötü etkilediğini ifade ederek, "Hava sıcak olduğu için ilk 10 kilometrelik alanda oldukça zorlandım. Daha sonra ise farkı açarak birinci geldiğim için çok mutluyum" dedi.

Maratonda ilk üç dereye giren kadın ve erkek sporculara 1500, 1000 ve 500 lira para ödülünün yanı sıra Edirne Valiliği tarafından tam, yarım ve çeyrek Cumhuriyet altını ile çeşitli hediyeler verildi. Maratonun üç ülke arasındaki dostluğu pekiştirdiğini ifade eden Edirne Belediye Başkanı CHP'li Recep Gürkan, şöyle dedi:

"Türk-Yunan-Bulgar Dostluk Derneği'nin organize ettiği bizimde ana sponsoru olduğumuz, her anlamda katkı verdiğimiz Uluslar arası Dostluk yarı maratonu var. Bugün ülkeler arasında var olan sınırların, aslında insanların yüreklerinde, beyinlerinde olmadığını kanıtlayacağız. Bütün ülkelerden sporcularımız var. Maraton, Türkiye'den Edirne'den Selimiye önünden başlayarak, Yunanistan'a geçilecek, vizesiz ve pasaportsuz bir şekilde sporculara takılan özel bir çip sayesinde orada koşulduktan sonra tekrar geri dönülüp yine Selimiye Camii önünde bitecek. Yaklaşık 2 saat süren bir yarı maraton. Dolayısıyla böyle bir etkinliğe Edirne olarak ev sahipliği yaptığımız için mutluyuz, gururluyuz. Hem Edirne'nin tanıtımı anlamında hem de sporun insanlığın evrensel alanlarından biri olduğu ve sınır tanımadığını burada tüm ülkelerin sporcularıyla birlikte bir kez daha gösterdiğimiz için mutluyuz."

Yunanistan'ın Orestiada Belediye Başkanı Vassilis Mavridis ise “En güzel organizasyonlarından biri oluyor. Türk Yunan Bulgar için en güzel simgeli yarışma olacağına inanıyorum. Bizler destek olmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Burada olduğum için çok mutluyum. Bizi kabul ettikleri için herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

DHA

Şampiyonlar Ligi finalini izlemek isteyenler için polisten yeni güvenlik önlemi

Galler polisi, Şampiyonlar Ligi finali için herkese yüz taraması yapacağını açıkladı

Muslera Galatasaray'dan servet istedi

Galatasaray'ın başarılı kalecisi Muslera, gelecek sezon bitecek sözleşmesi için 4.2 milyon Euro sabit ücret istediğini açıkladı

Galatasaray Pepe'den sonra hangi futbolcuyu transfer listesine aldı

Galatasaray, efsane futbolcu Pepe'yi transfer etmek istemesinin ardından gözünü Manchester City'nin Fildişi Sahilli futbolcusu Yaya Toure'ye çevirdi