Ana Sayfa | SPOR

Güntekin Onay'dan flaş öneri

güntekin onay

Süper Lig'i 3.sırada tamamlayan ve gelecek sezon Türkiye'yi UEFA Avrupa Ligi'nde temsil edecek olan Beşiktaş'a Güntekin Onay'dan flaş bir öneri geldi

Güntekin Onay, 7 futbolcusuna teklif geldiğini açıklayan Beşiktaş yönetimine Atletico Madrid örneğini gösterdi ve başarının reçetesini yazdı.

İşte Güntekin Onay'ın Vatan gazetesindeki köşe yazısı...

"7 FUTBOLCU DEĞERİNİ BULUYORSA SATILSIN"

Atletico; Agüero, Forlan, Falcao, De Gea gibi yıldızlarını sattı ama daha da büyüdü. Çünkü eline geçen parayla akılcı hamleler yaptı. Beşiktaş bunu yapabilir mi? Böyle bir planı var mı? Yoksa oyuncu satmak bir kulüp için kayıp değil, kazanç bile olabilir. Beşiktaş'ta 7 oyuncuya teklif var açıklaması geldi. Her futbolcu transfer pazarında değerini bulursa satılabilir. 

ATLETICO ÖRNEĞİ

Atletico Madrid; Agüero, Falcao, De Gea, Forlan gibi süper yıldızlarını sattı. Sattıkça daha da büyüdü. Çünkü eline geçen parayla akılcı hamleler yaptı. Beşiktaş bunu yapabilir mi? Böyle bir planı var mı? Teknik direktör Şenol Güneş ne düşünüyor? Bütün bunları hesaba katmak ve iyi analiz etmek gerekir. Yoksa oyuncu satmak bir kulüp için kayıp değil, kazanç bile olabilir. 

"BEŞİKTAŞ YARIŞMAK İÇİN VAR"

Ancak şunu unutmamak gerek. Beşiktaş gibi kulüpler her zaman büyümek, daha da güçlenmek ve rakiplerini geçmek için varlıklarını sürdürürler. Yarışabilecek bir kadro ve şampiyonluğu hedeflemek Beşiktaş için olmazsa olmazdır. 

"FRANCO, ERSAN VE ATINÇ SATILSIN"

Performans odaklı bakarsak kimlerin satılıp satılamayacağı da aslında net biçimde ortaya çıkıyor. Değerini bulan futbolcular satılabilir ama yerlerine daha kaliteliler alınmak kaydıyla. Franco, Ersan ve Atınç bu 7 oyuncu içinde satılması en makul görünenler. Burada tabii ki ekonomik koşulları da göz ardı etmemek lazım. Telaffuz edilen rakamları bilmeden yorum yapmak da hata olabilir. 

"BEŞİKTAŞ TUHAF İŞER YAPABİLİYOR"

Beşiktaş, zaman zaman transferde tuhaf işler yapabiliyor. Hilbert'in 3 kuruş uğruna serbest bırakılması, vasat olduğunu bilinen Motta'nın alınması, eldekiler içinde en iyi stoper Sivok'la yolların ayrılması gibi mantıklı karşılanmayacak kararlar görmeye alıştık. Beşiktaş yönetimi duygusal ve ekonomik faktörlerin ötesinde performans odaklı kararlar almak durumunda.


Beşiktaş'ın rakibi Olympiakos 39 yıl sonra bir ilki yaşadı

UEFA Avrupa Ligi'nde Beşiktaş'ın rakibi olan Olympiakos 39 yıl sonra ilk kez evinde yenildi.

Dünya devinin 4 kupası geri alınacak şampiyonluklar geçersiz sayılacak

İspanya'nın dev takımı Real Madrid 1905, 1906, 1907, 1908 yıllarında elde ettiği şampiyonlukları kaybetti. 4 şampiyonluk kupası FIFA'ya iade edilecek.

Taraftarın evine dön dediği ünlü futbolcudan şok cevap

Fenerbahçe'de oynayan Moussa Sow'a taraftardan gelen "Go to home, please" (Lütfen evine dön) mesajına karşılık futbolcu'da "Ok bro" (Tamam kardeşim) cevabını verdi.