Ana Sayfa | SPOR

Manş Kadın Ekibi Çılgın Türkler Manş Denizi'ni geçerek tarih yazdı

Manş Kadın Ekibi Çılgın Türkler Manş Denizi'ni geçerek tarih yazdı

Antrenörsüz ve dört yüzücü ile Manş'a çıkma cesaretini gösteren TeknoSA'nın sponsorluğunu üstlendiği " 4forBlue",Dover Marinası'nda 40 dakika önce yarışa başladı. Çok hızlı sürati olan milli yüzücümüz Beyza Kordan inanılmaz bir süratle kulaç atarak bir saatlik ilk yüzüşünde diğer tekneyi yakaladığı gibi takımını öne de geçirdi.

Sadece kadınlardan oluşan 6 kişilik Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaşımının Çılgın Türkleri Manş Kadın Ekibi ve deniz için 4 kadın takımı 4forBlue'nun hedefi yüzmenin Everest'i kabul edilen genişliği 33 km olan soğuk sulu Manş'ı geçen ilk kadın ekibi olabilmekti. İki takım bu ünvanı alabilmek için cuma günü nefes keserek yarıştılar.Yarışı kazanan 6 kişilik Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaşımın Çılgın Türkleri Türk bayrak takımında Manş'ı geçen ilk kadın yüzücümüz Nesrin Olgun Arslan ve milli yüzücümüz Beyza Kordan (16) dışında bir özürlü, bir doktor ile Manş Fatihi Erdaş Acet'in kızı Halime Acet Manş'ta Türk kadının gücünü ortaya koydular.

 

Çılgın Türkler Manş Kadın takımı, antrenörleri Kamil Resa Alsaran'ın yönetiminde 16 saat 44 dakika ile birinci gelen taraf oldu.

 

Sporda hem ulusal hem de uluslararası arenadaki kadınların her yaşta, yerine ve önemine dikkat çekmek, yeni yetişen genç neslin spora daha fazla katılımını sağlayıp , herkese yüzmeyi sevdirmeyi amaçlayan Çılgın Türkler Manş Kadın takımı, antrenörleri Kamil Resa Alsaran'ın yönetiminde 16 saat 44 dakika ile birinci gelen taraf oldu. Antrenörsüz ve dört yüzücü ile Manş'a çıkma cesaretini gösteren TeknoSA'nın sponsorluğunu üstlendiği " 4forBlue",Dover Marinası'nda 40 dakika önce yarışa başladı. Çok hızlı sürati olan milli yüzücümüz Beyza Kordan inanılmaz bir süratle kulaç atarak bir saatlik ilk yüzüşünde diğer tekneyi yakaladığı gibi takımını öne de geçirdi.

 

Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaşımının Çılgın Türkleri takımı ilk Fransa'ya karaya ayak basan takım olurken, 4forBlue son yarım milde akıntı değişmelerini çok iyi kullanıp 17 saat 52 dakikada yarışı ikinci olarak bitirdi. Cildiye Doktoru Sadiye Kuş,Eczacı Seda Kansuk, İnsan Kaynaklari yönetici Sinem Tüzer Biçer, Günışığı Ceren Cansızoğlu'nun kulaçları, 6 kişilik güçlü ekibi geçmeye yetmedi ama Manş'ta kazanan Türk kadını oldu. İki takım da "Biz Türkiye için yüzdük ve Türk kadınının Manş'ta gücünü gösterdik" diye konuştular.

 

Üçüncü Kez Manş'a gelen Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaşımının Çilgın Türklerine tekneden antrenörlük yapan Kamil Resa Alsaran , yarış sonunda yüzücüleri tarafından alkışa tutulurken DHA muhabirine "Yüzme tarihimizde bir ilk oldu ve sadece kadın yüzücülerden oluşani takımımız Manş'ı geçti.En kötü hava koşullarında yüzdük.Deniz çok dalgalıydı. Rüzgar çok üstümüze geldi. Hava 15.7, deniz ise 15.8 dereceydi. Soğuk suda gece çok yüzdük. Diğer rakip takımı da kutluyorum. Öğlen yüzmeye saat 13'de başladık. Sabaha karşı bitirdik. Bu nadiren olur. Fransa toprağına ayak bastığımızda güneş yeni doğmuştu" diye bilgi verdi.Takımda Türkiye'nin Manşı geçen ilk kadın yüzücü Nesrin Olgun Arslan ve 16 yaşındaki Milli yüzücümüz Beyza Kordan dışında büyük işleri olmasına rağmen Manş'tan kopamayan turizmci Alanya'da otel sahibi işkadını Ayşe Yasemin Yıldırım,1976 yılında 9:02 derecesiyle rekor kıran Manş Fatihi Erdal Acet'in kızı Halime Acet, Doktor Rengin Ergin Börekçi ve özürlü olmasına rağmen en iyi yüzücülerle yarışabilen Çilem Çelik yer aldı. (Faruk ZABCI/DOVER-DHA)

Derbinin faturası Galatasaray'a ağır oldu

Geçtiğimiz Pazar günü Fenerbahçe ile sahasında mücadele eden Galatasaray'a, maç sırasında yaşanan olaylar nedeniyle 1 maç seyircisiz oynama cezası verildi

Genç yıldız Dembele muhabire verdiği cevapla alay konusu oldu

Borussia Dortmund'ta oynayan Dembele, muhabirin sorduğu soruya karşı verdiği cevap sosyal medyada herkesi güldürdü

Beykan Şimşek Fenerbahçe yönetiminden şans istiyor

Fenerbahçe, Karabük, Adana Demir, Sivas ve Altınordu'da oynayan futbolcu Beykan Şimşek sarı- lacivertli takıma geri dönmek istiyor