Ana Sayfa | SPOR

Manş Kadın Ekibi Çılgın Türkler Manş Denizi'ni geçerek tarih yazdı

Manş Kadın Ekibi Çılgın Türkler Manş Denizi'ni geçerek tarih yazdı

Antrenörsüz ve dört yüzücü ile Manş'a çıkma cesaretini gösteren TeknoSA'nın sponsorluğunu üstlendiği " 4forBlue",Dover Marinası'nda 40 dakika önce yarışa başladı. Çok hızlı sürati olan milli yüzücümüz Beyza Kordan inanılmaz bir süratle kulaç atarak bir saatlik ilk yüzüşünde diğer tekneyi yakaladığı gibi takımını öne de geçirdi.

Sadece kadınlardan oluşan 6 kişilik Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaşımının Çılgın Türkleri Manş Kadın Ekibi ve deniz için 4 kadın takımı 4forBlue'nun hedefi yüzmenin Everest'i kabul edilen genişliği 33 km olan soğuk sulu Manş'ı geçen ilk kadın ekibi olabilmekti. İki takım bu ünvanı alabilmek için cuma günü nefes keserek yarıştılar.Yarışı kazanan 6 kişilik Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaşımın Çılgın Türkleri Türk bayrak takımında Manş'ı geçen ilk kadın yüzücümüz Nesrin Olgun Arslan ve milli yüzücümüz Beyza Kordan (16) dışında bir özürlü, bir doktor ile Manş Fatihi Erdaş Acet'in kızı Halime Acet Manş'ta Türk kadının gücünü ortaya koydular.

 

Çılgın Türkler Manş Kadın takımı, antrenörleri Kamil Resa Alsaran'ın yönetiminde 16 saat 44 dakika ile birinci gelen taraf oldu.

 

Sporda hem ulusal hem de uluslararası arenadaki kadınların her yaşta, yerine ve önemine dikkat çekmek, yeni yetişen genç neslin spora daha fazla katılımını sağlayıp , herkese yüzmeyi sevdirmeyi amaçlayan Çılgın Türkler Manş Kadın takımı, antrenörleri Kamil Resa Alsaran'ın yönetiminde 16 saat 44 dakika ile birinci gelen taraf oldu. Antrenörsüz ve dört yüzücü ile Manş'a çıkma cesaretini gösteren TeknoSA'nın sponsorluğunu üstlendiği " 4forBlue",Dover Marinası'nda 40 dakika önce yarışa başladı. Çok hızlı sürati olan milli yüzücümüz Beyza Kordan inanılmaz bir süratle kulaç atarak bir saatlik ilk yüzüşünde diğer tekneyi yakaladığı gibi takımını öne de geçirdi.

 

Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaşımının Çılgın Türkleri takımı ilk Fransa'ya karaya ayak basan takım olurken, 4forBlue son yarım milde akıntı değişmelerini çok iyi kullanıp 17 saat 52 dakikada yarışı ikinci olarak bitirdi. Cildiye Doktoru Sadiye Kuş,Eczacı Seda Kansuk, İnsan Kaynaklari yönetici Sinem Tüzer Biçer, Günışığı Ceren Cansızoğlu'nun kulaçları, 6 kişilik güçlü ekibi geçmeye yetmedi ama Manş'ta kazanan Türk kadını oldu. İki takım da "Biz Türkiye için yüzdük ve Türk kadınının Manş'ta gücünü gösterdik" diye konuştular.

 

Üçüncü Kez Manş'a gelen Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaşımının Çilgın Türklerine tekneden antrenörlük yapan Kamil Resa Alsaran , yarış sonunda yüzücüleri tarafından alkışa tutulurken DHA muhabirine "Yüzme tarihimizde bir ilk oldu ve sadece kadın yüzücülerden oluşani takımımız Manş'ı geçti.En kötü hava koşullarında yüzdük.Deniz çok dalgalıydı. Rüzgar çok üstümüze geldi. Hava 15.7, deniz ise 15.8 dereceydi. Soğuk suda gece çok yüzdük. Diğer rakip takımı da kutluyorum. Öğlen yüzmeye saat 13'de başladık. Sabaha karşı bitirdik. Bu nadiren olur. Fransa toprağına ayak bastığımızda güneş yeni doğmuştu" diye bilgi verdi.Takımda Türkiye'nin Manşı geçen ilk kadın yüzücü Nesrin Olgun Arslan ve 16 yaşındaki Milli yüzücümüz Beyza Kordan dışında büyük işleri olmasına rağmen Manş'tan kopamayan turizmci Alanya'da otel sahibi işkadını Ayşe Yasemin Yıldırım,1976 yılında 9:02 derecesiyle rekor kıran Manş Fatihi Erdal Acet'in kızı Halime Acet, Doktor Rengin Ergin Börekçi ve özürlü olmasına rağmen en iyi yüzücülerle yarışabilen Çilem Çelik yer aldı. (Faruk ZABCI/DOVER-DHA)


Milli futbolcu hakemi kandırdı penaltıyı alınca özür diledi

Milli futbolcu Enes Ünal, Twente-Heerenveen karşılaşmasında hakemi kandırarak rakip takımın kalecisi yer düştükten sonra kendini yere attı. Penaltı alan ve bu durumun yanlış olduğunu belirten Ünal, "Bir hata yaptıysam özür dilerim" dedi.

Futbolcuyu ilk 11'de değerlendiren Şenol Güneş tepkisini böyle gösterdi

Hapoel Beer maçında Tolgay'a bir şans verip ilk 11'e alan Şenol Güneş, "Bu ne biçim oyun. Sana şans tanıdığımda hep düş kırıklığı yaşıyorum" dedi.

Hiç nakavt olmamıştı Türk boksör ilk raundda nakavt etti

Şuana kadar çıktığı maçlarda hiç nakavt olmayan Belaruslu Aliaksandr Sushchyts ile karşılaşan Türk boksör Avni Yıldırım, maçı ilk raundda galibiyetle sonlandırdı.