Ana Sayfa | SPOR

Şişme bebek davasında karar açıklandı

şişme bebek

Fenerbahçe ile Galatasaray arasında oynanan maç öncesi stadyum dışında Galatasaray flaması yaktığı ve şişme bebeğe Galatasaray forması giydirip rakip takımı küçük düşürmek içi dava açılan Fenerbahçe taraftarının yargılandığı davanın karar duruşması görüldü

Anadolu 3. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki ikinci duruşmaya tutuksuz sanık S. M. Eyigör, müşteki Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği temsilcileri ve tarafların avukatları katıldı. Duruşmada söz alan müşteki avukatı Birsen Atakan sanığın cezalandırılmasını talep ederek, “Kamu barışına karşı işlenmiş bir suçtur. Kadını aşağıladığını gösterir emaraler var” dedi.Sanık avukatı Faris Berber ise, eylemi yapan kişinin müvekkili olmadığını savundu.Duruşmada söz alan sanık, cansız kadın mankeni olay yerine kendisinin getirmediğini söyleyerek, “Basında linç kampanyası başlatıldı şişme bebek yakıldı diye. Ben yakmadım. Şişme bebekle alakam yok” dedi. Son sözü sorulan sanık Eyigör, “Ben kadınlara karşı herhangi bir aşağılayıcı davranışta bulunmadım. Benim de annem, kardeşim var. Ancak Galatasaray bayrağını yaktığım için Galatasaraylı arkadaşlardan özür diliyorum” diye konuştu.

İKİ AYRI SUÇTAN CEZA

Mahkeme hakimi, sanığın 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunu’nda düzenlenen “Spor alanı çevresinde hakaret içeren tezahüratta bulunmak” suçunu işlediğini belirtti. Sanık bu suçtan günlüğü 20 liradan 12 gün karşılığı 240 lira adli para cezasına çarptırıldı.Mahkeme tutanağa, “Sanığın ayrıca rakip takım olan Galatasaray futbol takımının aleyhine tezahürat yaparken çıplak bir kadın figürüne karşı aşağılayıcı hareketlerde bulunmak ve bu figürü yakmak suretiyle cinsiyet farkı gözeterek hakaret içeren söz ve davranışlarda bulunduğunu anlaşılmıştır” cümlelerini geçirdi. Eyigör, yine 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunu’nda düzenlenen “Halkın bir kesimini cinsiyet farkı gözeterek aşağılama” suçundan da 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.

Mahkeme, sanığın bir daha suç işlemekten kaçınacağına dair olumlu kanaat oluştuğu gerekçesiyle her iki ceza ile ilgili hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Öte yandan mahkeme, sanık hakkında güvenlik tedbiri olarak spor müsabakalarını 1 yıl seyirden yasaklanmasına karar verdi.

“EMSAL BİR KARAR”

Duruşma sonrası adliye bahçesinde açıklama yapan Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği Başkanı Hilal Esmer kararı olumlu bulduklarını belirterek, “Emsal bir karar, olumlu bir karar. O yüzden de biz bu konuda mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Dernek avukatı Birsen Atakan ise, “Bu kararı emsal bir karar olarak görüyorum. Bildiğim kadarıyla ilk kez spor alanında kadınların aşağılanmasına yönelik emsal nitelikte bu karar çıktı. Tribünlerde, spor alanlarında ve çevrede herzaman kadınların aşağılandığı söz, davranış ve hareketlerle karşı karşıya kalıyoruz. Bunlar meşru olarak görülüyor. Çok basitçe küfür olarak nitelendirilen bir takım sözler aslında kadınların öldürülmesine, tecavüzüne, tacizine aslında bir anlamda davetiye. Bir nebze olsun adalet duygusunu tatmin edecek bir kararla karşılaştığımız için bu bize iyi geldi” diye konuştu. 

Şampiyonlar Ligi finalini izlemek isteyenler için polisten yeni güvenlik önlemi

Galler polisi, Şampiyonlar Ligi finali için herkese yüz taraması yapacağını açıkladı

Muslera Galatasaray'dan servet istedi

Galatasaray'ın başarılı kalecisi Muslera, gelecek sezon bitecek sözleşmesi için 4.2 milyon Euro sabit ücret istediğini açıkladı

Galatasaray Pepe'den sonra hangi futbolcuyu transfer listesine aldı

Galatasaray, efsane futbolcu Pepe'yi transfer etmek istemesinin ardından gözünü Manchester City'nin Fildişi Sahilli futbolcusu Yaya Toure'ye çevirdi