Ana Sayfa | SPOR Futbol

Brezilyalı efsane Zico FIFA başkanlığına aday mı oluyor

Zico

Brezilyalı eski futbolcu ve teknik direktör Zico, FIFA Başkanlığına aday olmayı düşünüyor

Bir dönem Fenerbahçe'yi de çalıştıran dünyaca ünlü  Brezilyalı eski milli futbolcu ve teknik direktör Arthur Zico, yolsuzluk ve  rüşvet skandalıyla sarsılan Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA)  başkanlığı için adaylığını koyacağını açıkladı.Zico, Rio de Janeiro'da yaptığı basın toplantısında, "FIFA'nın  başkanlığına aday olmayı, bir görev olarak görüyorum. Bu görevi yürütebilecek  yeteneğe, deneyime ve donanıma sahip olduğumu düşünüyorum" ifadelerini kullandı.FIFA başkanlığı için yarışma kapasitesini kendisinde hissettiğini  belirten Zico, aday olabilmek için henüz yeterli desteğe sahip olmadığını  söyledi.FIFA'da başkanlık seçimi sisteminin değiştirilmesi gerektiğini savunan  Zico, "Oyunun kuralları değişmek zorunda. Sadece FIFA'da değil Brezilya Futbol  Federasyonu (CBF) ve diğer ulusal federasyonlarda da rekabet etmek için en ufak  bir şans bile bırakmıyorlar. Futbola zarar veren, yolsuzluklar için temel oluşturan düzenler kaldırılmalı. FIFA, yeni seçimlerin nasıl olması gerektiğini  belirlemek için yönetim kurulunu toplamalı" diye konuştu.Bir gazetecinin "FIFA mı yoksa CBF başkanlığına mı aday olmak  istersiniz?" sorusunu 62 yaşındaki Zico, şöyle yanıtladı: "CBF'den çok FIFA Başkanlığına adaylığı daha olası görüyorum. Bugün  için mevcut sorunlar bu olasılığı gösteriyor. Zira Brezilya'daki temel 8  federasyonun ve 5 kulübün desteğini almıyorum. CBF'yi kimin yöneteceği konusunda  hemen hemen hepsi anlaşmış durumda."Şimdiye kadar FIFA'da sadece iki başkanın hatırlandığını kaydeden  Zico, "Joao Havelange ve Joseph Blatter. Futbolu yönetmek için dünyada sadece iki  isim mi var? Bu kabul edilemez" ifadelerini kullandı.Zico'nun başkanlık yarışı için, FIFA üyesi en az 5 ülke tarafından  başkanlığa aday gösterilmesi gerekiyor. FIFA'nın üst düzey yöneticilerinin gözaltına alındığı 27 Mayıs'ta  Zürih'te düzenlenen operasyonla, 2018 ve 2022 Dünya Kupası kapsamında "kara para  aklandığı" gerekçesiyle açılan soruşturmanın gölgesinde 29 Mayıs'ta düzenlenen  kongrede FIFA Başkanı Sepp Blatter, 5. kez başkanlığa seçilmiş ve bu durum  uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında da  Blatter, seçildikten 4 gün sonra istifa edeceğini açıklamıştı.


Trabzonspor'dan Mehmet Ekici'ye acı sürpriz benzinlikte neye uğradığına şaşırdı

Trabzonspor'un kadro dışı bıraktığı Mehmet Ekici, gittiği benzin istasyonunda hayatının şokunu yaşadı.

Manchester City Monaco karşılaşmasında yılın golüne imza attı

Dün akşam oynanan Manchester City ile Monaco karşılaşmasında Kolombiyalı golcü Falcao'nün aşırtma golü geceye damga vurdu.

Süper Lig'in golcüsü kaza geçirdi

Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Antalyaspor golcüsü Deniz Kadah ile kaleci Ahmet sahaya tesislere giderken öndeki aracın ani fren yapması sonucu aracın kontrolünü kaybetti.