Ana Sayfa | TEKNOLOJİ

Ucuz iPhone 5C Türkiye Fiyatı

Ucuz iPhone 5C

Apple"ın "ucuz" iPhone olarak akıllı telefon pazarına giriş yaptığı "iPhone 5C"nin fiyatı beklentilerin üzerinde kaldı. 549 dolar fiyatla pazara giren telefon, Türkiye"ye gelene kadar fiyatı ise 1900 lirayı buluyor.

Apple"ın "ucuz" iPhone olarak akıllı telefon pazarına giriş yaptığı "iPhone 5C"nin fiyatı beklentilerin üzerinde kaldı. 549 dolar fiyatla pazara giren telefon, Türkiye"ye gelene kadar fiyatı ise 1900 lirayı buluyor. Uzun zamandan beri konuşulan Apple"ın ucuz iPhone modelinin fiyatı hayal kırıklığı yarattı. Açıklanan fiyatlara göre iPhone 5C"nin kontrasız fiyatı üst seviye iPhone modelinden sadece 100 dolar daha ucuz olduğu görülüyor. Türkiye fiyatı ise 1900 TL civarı olması beklenen iPhone 5C"nin, kontratlı fiyatının iPhone 5S"ten ise aylık 16 lira daha ucuz olacak.

Apple"ın kendi sitesinde açıkladığı fiyatlara göre kontratsız iPhone 5C modeli 549 dolardan satışa çıkıyor. Dün tanıtılan ve parmak izi tanıma teknolojisine sahip olan iPhone 5S"in ise kontratsız fiyatı 649 dolar olarak belirlenmiş durumda. İki cihazı özellikleri ve kalitesi bakımından incelendiğinde aradaki 100 dolarlık farkın iPhone 5C"yi kullanıcılar açısından cazip hale getirmediği belirtiliyor.

Türkiye"ye gelen tüm iPhone modellerinin satışı fiyatı 2 bin 199 TL olarak belirleniyordu. Hürriyet'in haberine göre; ABD"deki kontratsız satış fiyatı 549 dolar olan iPhone 5C"nin Türkiye satış fiyatı bin 900 TL ile 2 bin TL arasında yer alacak. iPhone 5S ile iPhone 5C arasındaki fiyat farkı hemen hemen 200 TL ile 300 TL arasında olacak.

iPhone 5C"nin 32 GB kapasiteli modeli ise iPhone 5S"in 16 GB"lık modeli ile aynı fiyata denk geliyor. 649 dolara iPhone 5C 32 GB satın alan bir kullanıcı aynı fiyata iPhone 5S sahibi de olabiliyor. Bu yüzden dolayı ucuz iPhone modelinin özellikle Türkiye"deki kullanıcılar açısından cazip bir seçenek olmayabilir. Kontratlı iPhone modellerinin ödemeleri arasındaki fark da Türkiye"deki kullanıcıları memnun etmeyebilir. Mobil operatörlerin paketlerine göre değişen fiyatlarda ucuz iPhone ile iPhone 5S arasında 16 ile 20 TL"lik fark olması bekleniyor.

iPhone 5C ile iPhone 5S arasında malzeme kalitesi olarak ciddi farklar olsa da özellik bakımından hemen hemen birbirine benziyor. Her iki cihazın, ekran ve kamera çözünürlüğü, video kalitesi, bağlantı tipi ve işletim sistem sürümü gibi birçok birbirine çok yakın durumda. İki cihaz arasındaki en büyük farkların başında parmak izi tanımlama sistemi bulunuyor. Güvenlik önlemine karşı alınan bu özellik cihazın "home" yani menüye dönüş tuşunun altında yer alıyor. Bu özellik iPhone 5C"de bulunmuyor. Bunun yanı sıra iPhone 5S"in altın renkli alüminyum gövdesi iPhone 5C"ye fark atam özellikler arasında bulunuyor. Ancak dün yapılan lansmanda iPhone 5C"nin plastik bir gövdeye sahip olmasına rağmen kaliteli bir his yarattığı ileri sürüldü.
Orta gelirliye hitap etmeyecek

Apple"ın ucuz iPhone ile giriş seviyesi segment olarak adlandırılan orta gelir seviyesine sahip kullanıcıları hedefliyordu. Avantaj sağlaması beklenen iPhone 5C"ler, fiyat politikası açısından kullanıcıların beklentilerinin üstünde kaldı. Apple"ın 549 dolar seviyesindeki telefonlara bakıldığında birçok şirketin üst seviye akıllı telefon modeli bulunuyor. Bu yüzden Apple"ın yeni bir pazara hitap edebilmesi oldukça zor görünüyor.


Suudi Arabistan ile İran arasında elektronik siber savaş

Son Dakika. İran ve Suudi Arabistan'ın istatistik kurumlarına ait internet sitelerinin bir gün arayla saldırıya uğraması iki ülke arasındaki gerginliğin siber alana taşındığı yorumlarına neden oldu.İran Sivil Savunma Kurumu Başkanı Tuğgeneral Golamrıza Celali, 10 gün önce bir konuşmasında, Suudi Arabistan'ın İran'a yönelik geniş çaplı siber saldırı hazırlığında olduğunu iddia etmişti.

Londra İstanbul seferi yapan THY uçağı zorunlu iniş yaptı

THY'nin İstanbul-Londra seferini yapan tarifeli uçağı, kabinde sahipsiz bir cep telefonu bulunması nedeniyle Sırbistan'ın başkenti Belgrad'a zorunlu iniş yaptı. Aramalar yapılıyor. Son dakika

Twitter'dan kullanıcılarına 'karakter' müjdesi

Twitter, mesajlara eklenen fotoğraf ve görüntü gibi yan unsurların 140 karakterden düşmeyeceğini, kullanıcılara daha fazla alan sağlanacağını açıkladı