Ana Sayfa | TEKNOLOJİ

Cep Telefonu Alacaklara Uyarı


4G ihalesinin başlayacağı şu günlerde cep telefonu alırken nelere dikkat etmeli?

Türkiye, 4G’ye hazırlanıyor. Peki cep telefonunuz 4G’ye hazır mı? Akıllı telefon seçerken dikkat edilmesi gereken yeni kriterler neler. Sizin için cep telefonu seçimi konusunda dikkat edilmesi gereken noktaları bir makalede topladık.

Öncelikle gündemdeki 4G konusundan başlayalım. Bildiğiniz üzere 26 Mayıs’ta 4G yetkilendirme ihalesi yapılacak ve yılbaşından itibaren 4G şebekesi ülkemizde kullanılmaya başlatacak. Fakat 4G niyetinden yararlanmak için uyumlu bir telefona sahip olmanız gerekiyor.Bu konuda, Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Bilişim Komisyonu Üyesi Kerem Ateş, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada “Tüketicilerin, cep telefonu alırken yakın dönemde 4G hizmeti sunulacağını göz önünde bulundurarak buna uygun cihazı tercih etmesi gerektiğini” belirtti.

Akıllı Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1- Ekran Boyutu

Öncelikle ekran boyutu alacağınız telefonda son derece önemli. Zira hem taşıma sırasında hem de çokça ihtiyacınız olacak olan tek elle kullanım açısından size uygun olmayan büyüklükte bir telefon sorun oluşturacaktır.

2- Kamera Çözünürlüğü

Akıllı telefon kameraları artık bir çok kompakt fotoğraf makinesinin yerini aldı. Eğer siz de fotoğraf çekmeyi ve paylaşmayı seviyorsanız telefon alırken kamerasına dikkat etmelisiniz. Son dönemde özellikle üst seviye akıllı telefon kameraları oldukça başarılı. Fakar çok azı düşük ışıkta iyi fotoğraf çekme yeteneğine sahip.

3- İşlemci ve RAM Gücü

Akıllı telefonlar artık bir çok alanda farklı amsçlarviçin kullanılabiliyor. Oyun oynama, profesyonel uygulamalar ve yüksek verimlilik gerektiren internet performansı için akıllı telefonunuzun donanım bileşenlerinin doğru orantılı olarak güçlü olması gerekiyor. Yüksek donanımlı akıllı telefonlar, üst düzey grafikleri oyunlarda, Office dosyalarında ve hızlı internet performansında öne çıkarlar.

4- Batarya Performansı

Akıllı telefonların uzun yıllardır en çok tartışılan sorunu belki de sürekli şarj edilmek isteyen bataryalarıdır. Bu konuda kullanıma bağlı olarak değişen batarya süreleri olsa da fabrika verileri günlük kullanımda asla geçerli olmuyor.

Akıllı telefonlarda batarya performansı, kullanım şekli, ekran boyutu ve tipi, işlemci mimarisi gibi etkenlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu yüzden kullanımınıza uygun olarak en yüksek batarya süresini verecek akıllı telefonu seçmeye özen gösterin. Yoksa şarjı olmayan bir telefon en üst düzey özelliklere de sahip olsa işinizi görmeyecektir.

5- 4G LTE Desteği

Dünyanın bir çok ülkesinde kullanılmakta olan 4G LTE desteği yılbaşı itibariyle ülkemizde de hizmete sunuluyor. Bu yüzden yeni bir akıllı telefon alırken, telefonun özellikleri arasında 4G LTE desteği olmasına dikkat edin.

Halihazırda ülkemizde satışı devam etmekte olan bir çok akıllı telefon aslında 4G LTE desteğine sahip olsa da bazı markalarda bu özellik aktif değil ve yeni bir yazılım güncellemesi ile aktif edilmesi gerekiyor. Öte yandan bazı firmaların akıllı telefonları bir kaç modele sahip olduğu için ülkemizde satılan modelin 4G desteğine sahip olup olmadığının araştırılması gerekiyor.

4G, internette yüksek hızlı gezinme imkanı verirken, alt yapı olarak operatörlere sınırsız geliştirme alanı veriyor. Henüz ülkemizde pek bilinmese de dünyanın çeşitli ülkelerinde Voice over LTE (VoLTE) olarak bilinen LTE,üzerinden sesli konuşma özelliğinin de 4G ile birlikte hizmete girmesi bekleniyor.

Yüzeysel bakıldığında bazı kullanıcılar tarafından “çok da önemli değil” şeklinde küçümsenen 4G ile gelecek hizmetler göz önüne alındığında, yeni bir akıllı telefon alacak olanların bu özelliğe sahip bir model tercih etmelerini öneriyoruz.

6- İşletim Sistemi

Telefon konusunda en hararetli tartışmaların çıkış noktasına geldik. İşletim sistemi bir akıllı telefonun herşeyidir. Akıllı telefonunuzun sahip olduğu donanım bileşenleri ile iletişim kurarak verdiğiniz komutları gerçekleştirmesini sağlar. Global akıllı telefon pazarında etkili satışlara sahip üç adet mobil işletim sistemi bulunuyor. Hatırlatmamız gerekirse:

Google Android,Apple İos,Microsoft Windows Phone

Akıllı telefon seçerken öncelikle belirlemeniz ve karar vermeniz gereken husus telefonun işletim sistemi olmalı. Zira bu üç platform da farklı tasarım, kullanım ve işleyiş şekline sahip. Dolayısıyla hepsinin verdiği kullanıcı deneyimi de farklı oluyor.Bu arada güncellemeler işletim sistemlerinin can suyudur. Seçeceğiniz işletim sisteminin uzun güncelleme desteğine sahip olması,  telefonunuzun her zaman en yeni özelliklere sahip olmasını sağlar.

7- Depolama Alanı ve MicroSD Kart Desteği

Akıllı telefonlar, satış ve pazarlama stratejisi olarak 8-16-32 GB şeklinde değişen depolama alanı özellikleriyle lanse edilirler. Fakat aslında bu değerler kullanıcıya sunulan “boş depolama alanını” yansıtmaz. Bu değerler telefonunun toplam depolama alanıdır ve sistem dosyasıyla ön yüklü olarak gelen uygulamalar da bu hafızaya dahildir.

Yüksek grafikli ve büyük boyutlu oyunları seviyorsanız, telefonunuzda yüksek çözünürlüklü bir kamera varsa ve müzik arşivinizi yanınızda taşıyorsanız alacağınız akıllı telefonda MicroSD kart desteği olması sizin için önemli olmalı. Bu arada Hatırlatmamız fayda var: bazı akıllı telefonlarda MicroSD kart desteği olmasına rağmen bu telefonların işletim sistemi oyun ve uygulamaların hafıza kartına kurulmasına ya da taşınmasına izin vermez. Bu noktaya da dikkat etmenizi öneriyoruz.

8- Tasarım ve Malzeme Kalitesi

Akıllı telefonlar artık fiyatlarıyla ciddi birer yatırım halini aldılar. Dolayısıyla akıllı telefon seçerken kullanım ömrünü de göz önünde bulundurmanız uzun vadede cüzdanınıza direk etki edecektir. Dolayısıyla akıllı telefonların sağlamlığını seçim kriterleriniz arasında mutlaka olmalı.

Tasarım ve Malzeme kalitesinin ikinci önemli noktası ise artık hayatımızın değişmez birer parçası halini alan akıllı telefonlarımız,  saat, gözlük gibi kişiliğimizi yansıtan birer aksesuarımız oldular. Bu yüzden akıllı telefon seçiminizin tarzınızı yansıttığını unutmadan tercih yapın.

Sonuç olarak uzun yıllardır bu sektörde olan bir kullanıcı ve yazar olarak öğrendiğimiz ve herkese de öğretmeye çalıştığımız bir deyim var: “En iyi telefon yoktur. Kişinin ihtiyaçlarına en uygun telefon vardır.” İhtiyaçlarınızı karşılayan telefon sizin için en iyi telefondur. Bu nedenle tercihlerinizi ve kullanım alışkanlıklarınızı belirleyerek akıllı telefon seçimi yapmanız sizi en iyi telefona götürecektir. 

Türkiye internet ansiklopedisi Wikipedia'ya erişimi durdurdu

Türkiye'yi terör gruplarıyla aynı yerde gösteren yazılar üzerine Wikipedia'ya sabah 08.00'den bu yana erişim engeli getirildi

Tüm dünya Instagram'a erişim sağlayamıyor işte atılan tweetler

Sosyal medya mecrası olan Instagram'a TSİ ile 20.30'da erişim sağlanamazken Twitter'a bu konuyla ilgili binlerce mesaj yağdı

Bill Gates çocuklarına bu yöntemlerle teknolojik sınırlamalar getirmiş

Microsoft şirketinin kurucusu Bill Gates çocuklarına getirdiği teknolojik sınırlamaları açıkladı