Ana Sayfa | TEKNOLOJİ

Periscope yayını televizyon kanallarını üzdü

Televizyon kanallarını etkiledi

Akıllı telefonlarda bulunan ve canlı yayın imkanı sağlayan Periscope uygulaması televizyon kanallarını kötü etkiledi

Habertürk'ün haberine göre Twitter’ın kullanıcıların mobil cihazları ile canlı yayın yapmalarına izin veren uygulaması Periscope, cumartesi gecesi Floyd Mayweather ile Manny Pacquiao arasındaki boks maçını yayınladı. Kablolu kanallar HBO ve Showtime yayın hakkını 100 bin dolara satın aldıkları maçı abonelerine 89 ilâ 100 dolara satmıştı. Periscope, büyük ilgi gören ücretsiz canlı yayınla her ikisine de birer yumruk vurdu. Kanalların satışlarını etkileyeceği öngörülen uygulama telif hakkı ihlali tartışmasını da ateşledi. HBO ile Showtime’ın Twitter’a dava açmaya hazırlandığı belirtildi.

CEO’NUN TWIT’İ TUZ BİBER EKTİ

Twitter CEO’su Dick Costolo’nun Periscope’u gecenin kazananı ilan eden twit’i de kavgaya tuz biber ekti. Periscope’ta maçla ilgili yayınlar 24 saat devam ederken, rakibi Meerkat, maç bittiğinde yayını kesti. Maçı şifreli yayınlayan HBO ile Showtime, pek çok sitenin maçı canlı yayınlamasını yasal olarak engellemiş, Periscope ile Meerkat’tan da destek istemişti. HBO ile Showtime’ın, telif haklarını ihlal eden Twitter ile Meerkat’a dava açmaya hazırlandığı belirtildi. Açılacak dava bu konuda örnek oluşturması açısından önemli. Çünkü kâr amacı gütmeyen bu yayınlarla ilgili bazı yasal boşluklar bulunuyor. Bu tür canlı yayınlara süreç çok hızlı geliştiği için müdahale etmek pek kolay değil. Twitter, şirketlerin Periscope’a e-mail göndererek telifli öğelerin kaldırılmasını isteyebileceğini belirtse de sürecin bu hızla ilerlemesi çok mümkün değil. Sosyal medya kullanıcısı sayısının 2014’te Çin’in nüfusunu aşıp, 1.8 milyara ulaştığı dikkate alınırsa bu tartışmalar sık sık gündeme gelecek.

300 MİLYON DOLARLIK MAÇ

Periscope ve rakibi Meerkat’ın canlı yayınladığı, ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen asrın karşılaşmasının bilet satışları ve kablolu televizyonların sattığı 1 günlük aboneliklerin toplamı 300 milyon doları buldu.

KULLANICILARA YENİ HEYECAN GEREKİYOR

Sosyal medya şirketleri son 10 yılda anlık mesaj ve fotoğraf paylaşımıyla dünya çapında büyük bir başarıya imza attı. Ancak şirketlerin sayıları 2 milyara yaklaşan sosyal medya kullanıcılarını sürekli aynı hizmetlerle memnun etmeleri giderek zorlaşıyor. Twitter’ın ‘Periscope’ ile elde ettiği başarıyla anlık hareketli görüntünün yeni ilgi kaynağı olması bekleniyor.


iPhone'lara yeni yıl zammı geldi son fiyatlar ne oldu

Teknoloji devi Apple yeni yılın ilk zammını iPhone'lara yaptı. İphone'lar artık bir önceki fiyatından daha yüksek bir fiyata satılacak

Bakanlıktan yerli arama motoru Geliyoo için şok açıklama

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı "Geliyoo" adlı yerli arama motoru için maddi destekte bulunmadıklarını belirtti.

Google'ın Türk versiyonu geliyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın Google'a karşılık yeni yerli arama motoru olan Geliyoo hizmete açıldı.