Ana Sayfa | TEKNOLOJİ

Müjde, Windows 10 Mobile geliyor

Windows 10 Mobile

Windows'un yeni nesil işletim sistemi windows 10 mobile'ın çıkış tarihi belli oldu

Nokia'yı satın almasının ertesinde mobil teknolojilere yönelik hamlelerinde ciddi bir artış gözlemlediğimiz Microsoft'un yeni nesil mobil işletim sistemi Windows 10 Mobile'ı (kısaca W10 M diyelim bundan sonra) yayınlayacağı tarih belli oldu.Bildiğimiz gibi Microsoft akıllı telefon dünyasına yönelik en büyük yeniliği W10 M ile getirmeyi planlıyor. Şöyle ki, yazılım devinin planı mobil ve masaüstü ayaklarındaki ikiliği 'mümkün olduğunca' ortadan kaldırıp W10 ile W10 M'yi kaynaştırmak.Bu bağlamda Windows'lardan tanıdığımız güvenlik, verimlilik, yönetim, ofis vb. yazılımların mobil platforma uyarlanması gibi yeniliklerin ötesinde iki işletim sistemi arası içerik aktarımı hatta dahası telefon veya tabletleri ekran, fare ve klavye ile kullanabilmek gibi sağlam hamleleri hayata geçirecek Microsoft.

Bugün doğrudan Microsoft sözcülerden birisinin yayınladığı bir slayttan, W10 M'nin Eylül ayının sonunda çıkacağı onaylanmış oldu. Yani 29 Temmuz'da çıkacak Windows 10'dan iki ay sonra gelecek.Henüz hangi modellerin doğrudan W10 M yüklü biçimde geleceğine dair detaylı bir bilgi yok ancak ilk telefonun Lumia 940 olacağı tahmin ediliyor. Gerçi bu modelin haricinde Cherry Mobile ve Alpha Prime gibi modellerden de bahsediliyor ama o cihazlar ülkemize giriş yapmayacağı için bizim için bir anlam ifade etmiyor tabii.Bu arada Microsoft'un orta seviye modeller de dahil bugün satışta olan pek çok modeline W10 M güncellemesi sağlayacağının da notunu düşelim. Misal bugün Türkiye'de satışa sunulan Lumia 640 kardeşler güncellenecek modeller arasında. Daha net biçimde ifade edecek olursak Lumia 430'dan Lumia 1520'ye kadar tüm modeller güncellemeyi alacak ki bu da şüphesiz platformun hem kısa hem de uzun vadede yaygınlığını arttırması yolunda atılacak en mantıklı adımlardan birisi.


Twitter 636 bin 248 hesabı kapattı işte nedeni

Sosyal medya mecrası Twitter, şiddet ve teröre teşvik edici paylaşımlarda bulunan hesapları askıya aldı.

Bakan Arslan'dan elektronik cihaz yasağına karşı ABD'ye mektup

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ABD'ye gönderdiği mektupta, İstanbul'un elektronik cihaz yasağından çıkarılması gerektiğini söyledi.

ABD uçuşlarında elektronik cihaz yasağına Türkiye'den tepki

Bakan Ahmet Arslan, ABD'nin bugün karara bağladığı ve THY'nin de onayladığı kabinlerde cihaz yasaklarına karşı tepki göstererek, "Bizi başka ülkelerle karıştırmasınlar" dedi.