Ana Sayfa | TEKNOLOJİ

Bilgisayar satışlarında düşüş gözüküyor

Bilgisayar satışlarında düşüş

Geçtiğimiz yıl aynı dönemle kıyas yapıldığında %9.5'lik bir düşüş yaşandığı gözleniyor

Mobil cihazların artmasıyla birlikte son yıllarda PC pazarından küçülme kaçınılmaz hale geldi. Geride bıraktığımız çeyrek de son yıllardan farklı bir görüntü vermedi. Araştırma kuruluşu Gartner’a göre bilgisayar sevkiyatı 2015’inç ikinci çeyreğinde, geçen yıl aynı döneme göre %9.5 oranında düştü.

Lenovo bir çeyreği daha lider üretici olarak kapatırken, Çin merkezli üretici ikinci çeyrekte toplam 13.4 milyon PC satmayı başardı. Lenovo’yu sırasıyla HP, Dell, Asus  ve Acer izledi.

Gartner’a göre PC satışlarının düşmesinde üç temel faktör rol alıyor. Bunlardan ilki dünya piyasalarında Amerikan dolarında yaşanan artış ve bunula birlikte bilgisayar fiyatlarının yükselmesi. Diğer nedenler ise üreticilerin eski stokları piyasaya sunarak Windows 10 hazırlığı içerisinde olması ve geçen yıl yaşanan XP etkisinin ardından bilgisayar almayı teşvik edecek bir sürecin yaşanmaması.

Gartner’a göre bilgisayar satışları 2016 yılında artmaya başlayacak. 


WhatsApp'tan bomba özellik

WhatsApp, durum güncelleme özelliğini yeniledi. Artık sadece durumunuzu yazıyla değil, fotoğraf veya video ile gösterebileceksiniz.

Bill Gates Almanya'da konuştu önlem alınmazsa 30 milyon kişinin hayatı tehlikede

Microsoft'un kurucusu Bill Gates, biyoterörizm tehlikesinden bahsederek, bir sene içinde 30 milyon kişinin teröristlerin ürettiği bir mikropla öleceğini açıkladı.

Çin dünyanın en hızlı bilgisayarını üretmek için kolları sıvadı

Çin yine kendi üretimi olan Sunway-TaihuLight'tan 10 kat daha hızlı bir bilgisayar yapmak için çalışmalara başladığını duyurdu.