Ana Sayfa | TEKNOLOJİ

iPhone'larda tüm görüşmeler kayıt altında


iPhone'larda yapılan tüm telefon görüşmelerinin iCloud'da depolandığı ancak kayıtların gizli tutulduğu ortaya çıktı.

Günümüzde akıllı telefon kullanıcıların en çok endişe ettikleri konu arasında güvenlik geliyor. Zira birçok ünlünün akıllı telefonunda sakladığı özel fotoğrafları ve kişisel bilgileri, art niyetli kişilerce sızdırılabiliyor. Bu da büyük bir güvenlik zaafiyeti olduğunu gösteriyor. Fotoğraflar ve bilgiler bir yana, telefon görüşmelerinin bile kayıt altına alındığı ortaya çıktı. Rusya merkezli bir bilişim şirketi Elcomsoft, iPhone'larda yapılan tüm görüşmelerin kayıt altına alındığını ortaya çıkardı. Şirket, iPhone kullanıcılarının tüm telefon ve FaceTime görüşmelerinin iCloud'da depolandığını açıkladı.Bunun yanında WhatsApp ve Viber gibi üçüncü parti uygulamalar ile yapılan görüşmelerin bile kayıt altında olduğu ifade ediliyor. Apple'ın konuyla alakalı savunması ise çok basit. ABD'li teknoloji devi, kullanıcılarının geçmiş arama kayıtlarına kolayca erişebilmesi için böyle bir yedekleme yaptığını söylüyor.Kullanıcıların haberi olmadan kayıt altına alınan görüşmelerin süresi, kimle yapıldığı ve ne zaman yapıldığı gibi tüm bilgilerin detaylı bir şekilde kayıt altında tutulduğu, üstelik bunun için internet bağlantısına da gerek olmadığı ifade ediliyor.Rus bilişim şirketi Elcomsoft ise "Phone Breaker" isimli yazılım araçlarını kullanıma sunacaklarını ve adli durumlarda bu bilgilerin elde edilmesinin hayati önem taşıyabileceğini belirtiyor.


Vatandaşı kumar sitelerine yönlendiren SMS'ler için yeni dönem başlıyor

Vatandaşların yoğun şikayetlerine neden olan, kumar ve yasadışı uygulamalara yönlendiren başlıklı SMS'ler için BTK kararı harekete geçti.

Batarya ömrünü soğuk havalar kısaltıyor

Cep telefonu teknik servisi çalışanı Ersin Dindaş, soğuk havadan etkilenen telefonların bataryalarının erkenden boşaldığını açıkladı

Google'dan 2016 için son saniye ayarı

Bu yılın sonuna eklenecek olan 'artık saniye' için Google çalışmalara başladı.