Ana Sayfa | TEKNOLOJİ

Yeni Nokia 3310 ile bunları yapamayacaksınız


Efsane telefon Nokia 3310 geri dönüyor. Ancak bu telefon için çok da heyecanlanmayın. Neden mi? İşte Nokia 3310 ile ilgili merak edilenler...

Nokia 3310 günümüzde alışık olduğumuz akıllı telefonlardan değil. Cep telefonlarının hayatımıza yerleştiği ilk dönemlerden kalma özelliklere sahip bir cihaz. Elbette bazı artıları var. Örneğin fiyatı çok ama çok uygun. Sadece 49 Euro. Ayrıca pilinin 1 ay dayandığı iddia ediliyor. Ancak daha fazla artı saymaya çalışınca pek bir şey bulamadığımızı fark ediyoruz. Yeni Nokia 3310 ile yapamayacağınız şeyler ise epey fazla. Şimdi onlara bir göz atalım.

Kolaylıkla Yazı Yazmak

Yeni Nokia 3310 ile yapamayacaklarınız arasında ilk sırada bu yer alıyor. 20 yıl öncesine dönmeye hazır mısınız? Alfa numerik tuşlarla mesaj yazmanın ne kadar zor olduğunu hatırlamak istiyorsanız yeni Nokia 3310 tam size göre.

Sosyal Ağ Hesaplarını Kontrol Etmek

Telefonlarımızın artık temel görevi olan telefonla konuşmaktan çok Facebook, Twitter, Instagram vb. sosyal medya hesaplarını kontrol etmek için kullanıyoruz. Nokia 3310'a bunlar için hiçir uygulama eklenmemiş.

Anlık Mesajlaşma Uygulamalarını Kullanmak

Nokia 3310'da sadece sosyal medya uygulamaları değil hiçbir uygulama yok. Bunlara artık iletişimin olmazsa olmazı haline gelen WhatsApp ve Facebook Messenger da dahil. Nokia 3310 ile sadece SMS gönderebiliyorsunuz. Onu da yazmak epey bir çaba gerektiriyor.

Yol Tarifi

Günümüzde telefonların en büyük faydalarından biri insanların kaybolmalarını engellemesi. GPS'li telefonlar ve harita uygulamaları sayesinde hiç bilmediğiniz bir yerde bile yolunuzu bulabiliyorsunuz. Ancak Nokia 3310'da maalesef GPS yok.

İnternet Sayfalarında Gezinmek

Aslında teoride Nokia 3310 ile bunu yapabilmek mümkün. Cihazda Opera tarayıcı bulunuyor. Ancak Nokia 3310 sadece 2.5G mobil ağlara destek veriyor. Bu da pratikte bir web sitesi açmak istediğinizde epey beklemeniz gerektiği anlamına geliyor. Ayrıca ekran dokunmatik olmadığı için sadece yön tuşlarını kullanarak sayfada gezebiliyorsunuz.

E-posta göndermek

Bu da aslen cihazdaki Opera tarayıcıyla teorik olarak mümkün. Çok düşük bağlantı hızlarıyla Gmail ve benzeri web tabanlı e-posta servisini açabilirseniz bir ihtimal e-postalarınızı kontrol edebilirsiniz. Bir e-posta göndermenin ise epey sabır gerektireceğini söylememiz gerek.

Fotoğraf Çekip Paylaşmak

Nokia 3310'da bir kamera bulunuyor. Bununla fotoğraf çekebilirsiniz. 2 MP'lik bu kamera ile çektiğiniz fotoğrafların kalitesinin ne kadar düşük olacağını söylememize gerek yok. Ayrıca bu fotoğrafları paylaşmak da mümkün değil. Son kullanıcı kitlesi bundan 20 sene öncesine göre çok değişti. Cihazlardan beklentiler arttı, standartlar artık daha farklı. Telefonların sadece birer telefon olduğu dönem çoktan geride kaldı. Yeni Nokia 3310, hepimize eski günleri hatırlatıp yüzümüzde bir gülümseme oluşturdu. Ancak bu ürünün günümüzde artık hiçbir kullanıcı kitlesine hitap etmediğini kabul etmek gerek.

 

Twitter 636 bin 248 hesabı kapattı işte nedeni

Sosyal medya mecrası Twitter, şiddet ve teröre teşvik edici paylaşımlarda bulunan hesapları askıya aldı.

Bakan Arslan'dan elektronik cihaz yasağına karşı ABD'ye mektup

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ABD'ye gönderdiği mektupta, İstanbul'un elektronik cihaz yasağından çıkarılması gerektiğini söyledi.

ABD uçuşlarında elektronik cihaz yasağına Türkiye'den tepki

Bakan Ahmet Arslan, ABD'nin bugün karara bağladığı ve THY'nin de onayladığı kabinlerde cihaz yasaklarına karşı tepki göstererek, "Bizi başka ülkelerle karıştırmasınlar" dedi.