Ana Sayfa | TEKNOLOJİ

Bakan Özlü müjdeyi verdi bunları yapmanız için cep telefonunuzun olması yeterli


Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobillerin elektrikli olacağını söyleyerek, cep telefonuyla market alışverişinden, arabaların park edilmesine kadar pek çok konuyu halledileceğini açıkladı.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, AA Editör Masası'nda yerli otomobille ilgili olarak hedefin 2019 olduğunu söyledi. Dünyanın elektrikli modellere kaydığının da altını çizen Bakan Özlü, "Özel sektörün önde olduğu devletin desteklediği bir model yapıyoruz. Dünya için otomobil üreteceğiz. Otomobil yapmak teknik açıdan Türkiye için problem değil. Mühendislerimiz, sanayimiz her segmentte otomobil üretir. Konu ticari. Yani teknolojik ağırlığı daha az. Örneğin biz devlet olarak otomobil yaptık, bir vatandaşımız da aracı satın alıp Erzurum'a gitti. Orada araba bozuldu. Bir servis ihtiyacı, bir satış noktası ihtiyacı doğacak. Böyle bir durumda servisler devreye girmeli. Bu nedenle sanayicilerimizin önde olduğu bir model istiyoruz. Tek kişinin yapması da riskli. Çok fazla kişinin de bunu üstlenmesi riskli. Otomobili üretecek ve servis noktalarını kurabilecek doğru ve istekli bir grup arzu ediyoruz. Çalışmalar iyi gidiyor. İnşallah önümüzdeki günlerde bu kişileri de açıklayacağız" dedi.

"CEP TELEFONU YETERLİ OLACAK"

"Bizim girdiğimiz süreç 4.0 süreci" diyen Bakan Özlü, "Japonlar buna "Süper Toplum 5.0" diyor. Teknoloji toplumları dönüştürüyor. Bilgi toplumu diyorduk, tarım toplumu diyorduk. Yeni süreç topluma etkisinin ne olacağı kesinleşmiş durumda değil. Evinizde buzdolabı var. Buzdolabında yiyecekler var. Domates azaldı, cep telefonunuza mesaj gelecek, "Domates azaldı alın" diye. Ya da marketinize bu anlamda mesaj gidecek. Makinelerin birbirine konuştuğu bir düzene doğru gidiyoruz. İnsansız otomobiller gündemde. Elektrikli otomobiller gündemde. Cep telefonunuzdan otomobili çağıracaksınız, otomobilinize nereye gitmek istediğinizi söyleyeceksiniz ve oraya gidecek. Park derdiniz olmayacak. Sadece cep telefonuyla tüm işlerinizi halledeceksiniz. Bunlar bilim- kurgu değil, yakın gelecekte bunları göreceksiniz" dedi.

"ANTARTİKA'YA BİLİM MERKEZİ"

Antartika'ya kurucak bilim merkezinin sorulması üzerine Bakan Özlü, "Barış için bilimi öne çıkaracağız. Bunun çalışması bizim bakanlığa verildi. Bu çalışmaya göre Antartika'da mevsim buradakinin tam tersi biliyorsunuz. 15 Kasım-15 Mart arası orada yaz. Bu dönemde oraya bir heyet göndereceğiz. İstanbul Teknik Üniversitesi'den hocalarımız, diğer üniversitelerden hocalarımız var. Türkiye'nin Antartika'da bilim üssü olacak. Başka ülkeler de orada çalışıyorlar. Piri Reis'in haritasında Antartika bölgesinin olduğuna dair işaretler var. Bir harita yaptırıyoruz. Antartika'da hak iddia eden ülkelerin belgelerinin sunulduğu müzede sergileyeceğiz. Biz de orada hak iddia edeceğiz. Piri Reis haritasında böyle bir yer var diye işaret ediyor. Türkiye büyük bir ülke. Dünyada ilk 20 büyük ülke arasındayız. Kendi içinde kapalı bir ülke değil. Dünyanın hem uzaydan hem diğer milletlerin faydalandığı kaynaklardan, ülkemizin de faydalanması gerekir" diye konuştu.

Tüm dünya Instagram'a erişim sağlayamıyor işte atılan tweetler

Sosyal medya mecrası olan Instagram'a TSİ ile 20.30'da erişim sağlanamazken Twitter'a bu konuyla ilgili binlerce mesaj yağdı

Bill Gates çocuklarına bu yöntemlerle teknolojik sınırlamalar getirmiş

Microsoft şirketinin kurucusu Bill Gates çocuklarına getirdiği teknolojik sınırlamaları açıkladı

PTT uyardı o mailleri açmayın

PTT, şirketin logo ve sloganı kullanılarak atılmış oltalama maillerini vatandaşların açmaması için uyarıda bulundu