Ana Sayfa | TEKNOLOJİ Facebook

Facebook, kullanıcılarının intiharını önleyecek

Facebook

Dünyanın en çok kullanılan sosyal paylaşım sitesi olan Facebook, bundan böyle kullanıcılarının ruh haline göre yazdıklarından yola çıkarak intihar etmelerini önlemeyi amaçlıyor

Son dönemlerde intihar eden kişilerin birçoğu intihar notlarını sosyal medya hesapları üzerinden özellikle de Facebook üzerinden paylaşmaya başladı. Hatta intihar eylemini gerçekleştiren bir çok kişi aldıkları kararı öncelikle Facebook veya diğer sosyal medya hizmetleri aracılığı ile duyurdu. Bu istatistiklerin giderek arttığını fark eden dev sosyal ağ bunları engellemek için bir yenilik yaptı.Geçtiğimiz Çarşamba günü yaydığı araçlar ile Facebook, intihar girişimlerini gerçekleşmeden önlemeyi amaçlıyor. Kişilerin paylaşımları sayesinde intihara meyilli olduklarını anlamak isteyen Facebook bu konuda çareyi yine kullanıcılarında buldu. Eğer bir kişinin mutsuz olduğunu veya intihara meyilli olduğunu düşünüyorsanız kişinin paylaşımını Facebook ‘a rapor edebilirsiniz. Buradan sonra ise Facebook ‘un profesyonelleri kullanıcıya ulaşarak destek ve tavsiyeler vererek olası intihar olaylarını engelleyecekler. Rapor edilen kullanıcıların karşısına öncelikle böyle bir ekran gelecek;Devam etmeyi seçen kullanıcıya ise aşağıdakine benzer birkaç seçenek sunulacak:Eğer “Talk to someone” seçeneği seçilirse kişinin bir arkadaşı ya da Facebook profesyoneli ile konuşması sağlanacak, eğer “Get tips and support” seçeneği seçilirse ise yine profesyoneller tarafından hazırlanan bildirilerle karşılaşılacak.Sadece intihara meyilli kişiler için değil anlık psikolojik desteğe ihtiyaç duyan kişiler için de yararlı olabilecek bu uygulama bakalım herkes tarafından olumlu karşılanacak mı?

İmkansız olarak görülüyordu Facebook çalışma arkadaşları aradığını açıkladı

Facebook'ta çalışmanın imkansız olmadığını ve tüm dünyadan çalışma arkadaşları aradıklarını söyleyen Facebook Tasarım Programı Müdürü Michelle Morrison, "Dünyayı daha iyi bir hale getirmek için çabalayan insanlarla çalışmak istiyoruz." dedi.

Sosyal medya devi Facebook'a 500 milyon dolar ceza kesildi

En çok kullanılan sosyal ağ Facebook'un bir fimanın sanal gerçeklik teknolojisini yasa dışı kullandığı iddia edildi. Facebook bu nedenle 500 milyon dolar cezaya mahkum edildi

Facebook'tan yarın teslim tarihi başlıklı metinleri paylaşmayın uyarısı

Facebook, son dönemlerde sıkça paylaşılan, hesapların çalınacağına yönelik paylaşımların yapılmaması konusunda uyarıda bulundu.