Ana Sayfa | TÜRKİYE

Torba Yasa ile hayatımızda neler değişti

tbmm

TBMM'de görüşmeler yapıldıktan sonra kabul edilen torba yasa Resmi Gazete'de yayınlandı. Peki torba yasada neler var, ayrıntılar haberimizde

Torba yasa olarak adlandırılan Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, kabul edildi ve ardından Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni torba yasanın kabul edilmesinin ardından vatandaşlar torba yasada yer alan düzenlemeleri merak etmeye başladı. Resmi Gazete'de yayımlanan torba yasa ile birlikte 47 bin öğretmen ataması, çocuk yardımı, konuk yardımı gibi düzenlemeler hayatımıza girdi.

İLK KONUTA ALIMINA DEVLET KATKISI
Konut sahibi olmak isteyenlere devlet katkısı geliyor. İlk ve tek konut alımında vatandaşlara 15 bin lirayı geçmemek üzere devlet katkısı sağlanacak. Ancak devlet katkısından yararlanabilmek için hesap açtırıp 3 yıl sistemde kalmaları gerekiyor.Devlet katkısı ödemeleri hesapta biriken toplam tutarın yüzde 20'sini ve azami 5 bin lirayı geçemeyecek ve azami tutar her yıl yeniden değerleme oranı kadar arttırılacak. Azami tutarı 3 katına kadar arttırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak.

ÇOCUK YARDIMI
Torba yasa kapsamında kabul edilen maddelerden biri de çocuk yardımı. Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuğu için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira, üçüncü ve sonraki çocuklar için ise 600 lira doğum yardımı yapılacak.Çocuk yardımı Türk vatandaşı olan anne veya babaya yapılacak. Anne ve babanın her ikisinin de Türk vatandaşı olması halinde ise yardım anneye yapılacak.

ÖĞRENCİLERE HARÇ DESTEĞİ
Yükseköğretim Kanunu'nda yapılan değişikliğin ardından diploma programlarının hazırlık sınıfı eğitimi hariç olmak üzere iki yıllık ön lisans ve dört, beş ve altı yıllık lisans programlarından bu süreler sonunda mezun olamayan öğrencilerden, ilgili dönem için öngörülen katkı payı ve öğrenim ücreti alınacak.Öte yandan çift ana dal programında kayıtlı olan öğrencilerden ise diploma programının öğrenim süresi ve ilave bir yıl sonunda katkı payı alınacak.

47 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI
Torba yasayla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı'na 47 bin öğretmen kadrosu ihdas edildi. Öğretmen unvanlı kadrolarda 35 binine, hizmet sınıfları kadrolardan 2 bin 320'sine bu yıl sonuna kadar atama yapılacak.

KAMU GÖREVLİLERİ ATAMA SAYISI DEĞİŞTİRİLDİ
2015 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'na bağlı kamu görevlilerine ilişkin
73 bin ve 77 bin olarak öngörülen atama sayısı, Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndaki yeniden yapılanma gerekçesiyle 73 bin 600 ve 77 bin 600 olarak değiştirildi.

BİR DÜZENLEME DE TRT'YE
TRT'nin her türlü program, haber, yapım ve yayınlarla ilgili olarak Anadolu Ajansı Türk Anonim Şirketi'nden yapacağı mal ve hizmet alımları, Kamu İhale Kanunu kapsamı dışında olacak.


Maden ocağında akıl almaz kaza 1 işçi öldü

Elazığ'da krom maden ocağında meydana gelen kazada bir kaya parçası işçinin üzerine düştü

81 ilde eş zamanlı operasyon bin 853 kişi gözaltında

FETÖ soruşturması kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü 81 ilde gerçekleştirilen operasyonda bin 853 kişi gözaltına alındı.

Müjdat Gezen Sanat Merkezine yönelik kundaklama olayıyla ilgili flaş gelişme

Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ni kundaklayan kişi yakalandı