Ana Sayfa | TÜRKİYE

Soma davası öncesi Madenci Heykeli'ne karanfil bırakıldı

Karanfil bırakıldı

301 maden işçisinin hayatını kaybettiği Soma faciasıyla ilgili davanın ilk duruşması bugün Akhisar'da görülüyor

Soma'daki faciada ölen madencilerin aileleri, sanıkların duruşmaya katılmayacak olmasına tepkili. Madenci aileleri 8'i tutuklu 45 sanığın yargılanacağı duruşma öncesi Madenci Heykeli'ne karanfil bıraktı. Sonra baret ve kaybettikleri yakınlarının fotoğraflarının olduğu tişörtlerle duruşma salonuna geldiler. Sloganlar atarak tepkilerini dile getirdiler. Milletvekillerinin mahkeme başkanı Aytaç Ballı ile yaptığı görüşme sonucu listede ismi olmayanlar da dahil ailelerin tümü salona alındı. Ailelere kimlik kontrolünden sonra oturmaları gereken yerin numarası veriliyordu ancak bundan da vazgeçildi, istedikleri yere oturdular. Duruşmayı Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş da izliyor. Sanıkların kimlik tespiti yapılıyor.Duruşma öncesi aileler adına açıklamayı Soma'da hayatını kaybeden madenci Uğur Çolak’ın babası İsmail Çolak yaptı. Çolak, adil yargılama istediklerini söyledi. İsmail Çolak, can güvenliği nedeniyle sanıkların mahkemeye getirilmemesine tepkili; "Adalete güvenmiyorum. Bunu için nedenim çok. Hem dava geç açıldı, bir de üstüne sanıkların duruşmaya gelmemesine karar verildi. Duruşmaya katılsalar ne kadar insanı mağdur ettiklerini görecekler. Onların dışındaki sorumlular da hâlâ ortalıkta geziyor. O salona gelip yargılanmaları en büyük talebimiz" diyor. Madenci Zeki Gezer’in eşi Pınar Gezer de, “Gerçek sorumlular niye yargılanmıyor? Sanıkların o salonda bulunmasını, yüzlerini görmek istiyorum. Gözümün içine bakıp konuşabilecekler mi?" sözleriyle tepkisini dile getiriyor. Ne kadar sürerse sürsün takipçisi olacakları davadan, en ağır cezanın çıkması ise en büyük temennileri.

Kültür merkezi duruşma salonuna çevrildi

Dava, duruşma salonuna çevrilen Akhisar’daki Bülent Ciğeroğlu Kültür Merkezi’nde görülüyor. Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı, duruşmanın taraflarının sayı olarak fazla olması nedeniyle Akhisar Belediyesi’nden dört bin TL karşılığında bir yıllığına kültür merkezini kiraladı. 700 kişilik kültür merkezi, marangozluk işleri, nezarethane, kapıların tadilatı, ses sistemi, mefruşat, elektrik abone işlemleri, bakım ve onarımı, korkuluk yapımı, paratoner yapımı, dış ortam güvenlik kameraları ve yangın alarm sistemi için toplam 95 bin 507 lira 73 kuruş harcanarak duruşma salonu haline getirildi. Güvenlik önlemleri de artırılmış durumda. İlk duruşmada bine yakın polis görev yapıyor.

Kaynak: Al Jazeera

Karadeniz'de kargo gemisiyle çarpışan Rus savaş gemisi battı

Karadeniz'de yoğun sis nedeniyle hayvan taşıyan kargo gemisiyle çarpışan Rus savaş gemisi batarken, gemideki personelin tahliye edildiği açıklandı

Uşak'ta vatandaşların tarlasındaki ağaçları keserek gasp ediyorlar

Uşak Kaşbelen köyünde vatandaşların tarlasındaki 8 ağacın kesilerek çalındığı belirtildi

Niğde'de kuş gribi şüphesi Belde karantinaya alındı

100'e yakın tavuğun öldüğü Niğde'de kuş gribi korkuttu