Ana Sayfa | TÜRKİYE

Ceylanpınar'da ölen 3 asker ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı

Ceylanpınar asker

Şanlıurfa Ceylanpınar'da Umut Aslan adlı askerin cinnet getirerek asker arkadaşları Ramazan Yel ile Kadir Yıldız'ı öldürüp, intihar ettiği olayla ilgili soru işaretleri ortaya çıktı

Askeri ve sivil savcılıklar tarafından yürütülen soruşturmalarda sivil savcılık, olayın askerler arasında yaşanan "tertipçilik" ve bunun sonucu olarak yaptıkları "eziyet" ile gerçekleştiği iddiasıyla görevsizlik kararı verdi.

‘ATKI KAYBEDİLDİ' İDDİASI
Olayda sevgilisinden gelen mesaj sonrası cinnet getirerek arkadaşlarını öldürdüğü ve sonrasında intihar ettiği öne sürülen Umut Aslan'ın vücuduna isabet eden merminin mesafe ölçümü için kıyafetlerinin incelenmesi önem taşıyor. Aslan'ın olay sonrası Ceylanpınar Devlet Hastanesi'nde yapılan ölü muayenesinde doktor, "atış mesafesi tayini için Aslan'ın üzerinden çıkan polar atkının incelenmesinin uygun olacağını" belirtti. Ancak, Aslan'ın hastane tutanaklarına geçen atkısının kayıp olduğu ortaya çıktı. Ailenin askeri savcılığa iletilen inceleme talebine cevaben savcılık, atkı yerine Aslan'ın üzerinden çıkan bereyi incelemeye gönderdi.Savcılık, ölü muayenesi yapan hekimin kayıtlara "bere" yerine sehven "atkı" kaydını düştüğünü ve Aslan'ın üzerinden atkı çıkmadığı yanıtını verdi. Olay sırasında hayatını kaybeden askerlerden Ramazan Yel'in vücudundan çıkan kurşunun da incelenmediği öne sürüldü. Aslan ailesinin avukatı Tolga Çakır, askeri savcılıktan ısrarla istediği inceleme talebinde savcılığın başka bir mermiyi incelediğini iddia ederek, "Savcılık Yel'in vücudundan çıkan mermi çekirdeğinin yiv ve set izlerinin keşif için uygun olmadığını belirtti. Ancak dosyada merminin deforme olmadığına dair fotoğraflar var. Bu durumda savcılığın olay yerinde bulunan başka bir mermiyi incelemeye gönderdiği sonucu çıkıyor" dedi. Çakır, şunları söyledi:

"Olay yerinde yeteri kadar delil araştırması yapılmadı. Bu nedenle yeniden bir araştırma yapılmalı. Balistik rapora göre, olay yerinde 3 askerin silahı dışında bir başka silahtan ateşlenmiş kovan da söz konusu. Kriminal raporlar, Kadir Yıldız ve Ramazan Yel'in uzaktan atış nedeniyle öldüğüne yönelik tespitler içeriyor. Svap örneklerinde, bir askerin 2 arkadaşını öldürdüğü tespitinin aksine, 3 askerin de sağ ve sol ellerinde barut izi bulundu. Bu durum, 3 askerin de silahlarını ateşlemiş olabileceği şeklinde yorumlanıyor." Ceylanpınar Cumhuriyet Savcılığı, olayın "tertipçilik" nedeniyle gerçekleştiği, üst devre olarak bilinen askerlerin alt devrelerine eziyet etmiş olduğu üzerinde durarak, görevsizlik kararı verdi. Savcılık, buna gerekçe olarak da olay günü arkadaşlarını vurduğu öne sürülen Umut Aslan'ın şehit olan bir başka asker tarafından esas duruşta bekletildiğini gösteren termal kamera kaydını gösterdi. Ancak olayın meydana geldiği karakolda görevli herkes, tertipçiliğin söz konusu olmadığı yönünde bilgi verdi. İfade verenler, 3 asker arasında husumet bulunmadığını da aktardı.


Şırnak'ta korkutan deprem

Şırnak'ta saat 20.36 sıralarında depremin olduğu açıklandı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü depremin şiddetini 4.0 ölçerken, AFAD ise 4.1 şeklinde ölçtü.

Alperen Ocakları izdivaç programlarının yasaklanması için imza topluyor

Alperen Ocakları, izdivaç programlarının kaldırılmasını istiyor. Bu nedenle Üsküdar'da Mihrimah Sultan Cami önünde bir imza kampanyası başlattıklarını duyurdular.

Bakan açıkladı Eskişehir Antalya arası hızlı trenle bağlanacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Eskişehir-Afyon-Antalya arasına bir hızlı tren projesinin olduğunu açıkladı.