Ana Sayfa | TÜRKİYE

Koalisyon uçaklarından IŞİD'e darbe, çok sayıda militan öldü

IŞİD'e darbe

Koalisyon uçakları, Ramadi'yi kuşatan terör örgütü IŞİD'in mevzilerine saldırı düzenledi. Saldırıda çok sayıda IŞİD militanı öldü

Irak ordu kaynaklarına göre, koalisyon uçakları tarafından Ramadi'nin Elbu Ganim, Elbu Sude, Elbu Mahal ve Elbu Ferrac bölgelerinde IŞİD üyelerinin bulunduğu mevzilere yoğun hava saldırıları düzenleniyor.Aynı kaynaklar bombardımanda 43 IŞİD üyesinin öldüğünü, bir zırhlı aracın kullanılamaz hale geldiğini söyledi.Ordu ve güvenlik kaynaklarına göre, IŞİD bulunduğu bölgelerde halkı evlerini terk etmeye zorladı.Al Jazeera muhabiri Naser Şedid, IŞİD’in Ramadi kentinin etrafındaki kuşatmasını yoğunlaştırdığını ve kente girmeye hazırlandığını aktardı. Ancak örgüt koalisyonun hava saldırılarının ardından ilerlemeyi durdu.Şedid, IŞİD ile Irak ordusu ve Irak ordusuna destek veren çoğunluğu Şiilerden oluşan El Haşd El Şabi milisleri arasındaki çatışmalarda 18 kişinin öldüğünü aktardı. Çok sayıda yaralı olduğu bilgisini de verdi.Ramadi'de güvenlik kaynakları ise, IŞİD'in kentin merkezine saldırdığını ve merkezi hükümet binasının etrafında birkaç binayı ele geçirdiğini ifade etti.Anbar Eyalet Başkanı Azal Abid, IŞİD’in, 16 Nisan 2015 Perşembe günü Ramadi'yi kuşattığı, örgüt ile çatışan güvenlik güçleri ve güvenlik güçleriyle birlikte hareket eden aşiret üyelerinin, ellerindeki silah ve mühimmatın tükenmesi nedeniyle Elbu Ganim, Elbu Sude, Elbu Mahal ve Sufiyye bölgelerini terk etmek zorunda kaldığını, söz konusu bölgelerin IŞİD’in eline düştüğünü anlatmıştı.

İbadi hedeflerini açıklamıştı

Irak Başbakanı Haydar İbadi,15 Nisan 2015 Çarşamba günü Anbar’daki Habbaniye Askeri Üssü'ne ziyarette bulunurken, Tikrit’in IŞİD’in elinden alınmasının ardından bir sonraki hedefin Anbar olduğunu belirtmişti.

IŞİD Irak'ta birçok bölgeyi ele geçirmişti

Irak'ın ikinci büyük ili Musul 10 Haziran 2014'te IŞİD'in kontrolüne girmişti. Örgüt Irak'ta önemli kentleri ele geçirerek ilerlemeyi sürdürmüştü.Suriye’de de geniş bir coğrafyaya hâkim olan IŞİD ‘hilafet’ ilan ederek kurduğu ‘İslam Devleti’ne’ 'hicret' çağrısı yapmıştı.Irak ordusu ve peşmerge birliklerinin, Sünni Arap nüfusun çoğunlukta olduğu Musul ilini kurtarmak için koalisyon güçlerinin desteğinde hazırlıklarını sürdürdüğü açıklanmıştı.IŞİD’in Irak'ın kuzeyindeki Kürt bölgesine saldırıya geçmesi ve ABD’li gazetecileri öldürmesinin ardından Washington, 'terörle mücadele amaçlı' bir uluslararası koalisyon oluşturdu.Aralarında Arap ülkelerinin de bulunduğu 60’tan fazla ülkenin katıldığı koalisyon Eylül ayında Suriye ve Irak’taki IŞİD’in mevzilerini havadan vurmaya ve Irak ordusuna destek vermeye başladı. IŞİD’e karşı mücadele koalisyonu, Ağustos 2014’te Irak’ta, daha sonra ise Suriye’de örgütün mevzilerine kapsamlı hava saldırıları başlattı.ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Steve Warren, Ağustos ayından bu yana koalisyon güçlerinin Irak ve Suriye'de IŞİD'e ait 3 bin 222 hedefi vurduklarını açıklamıştı. Bu hedefler arasında 58 tank, 184 askeri araç, 673 askeri mevzi ve 980 üs veya bina bulunuyor.


Şanlıurfa'da gerginlik polise kafa atan Suriyelilere linç girişimi

Şanlıurfa'da kimliklerini göstermeyen Suriye uyruklu bir kişinin polise kafa atması üzerine vatandaşlar ayaklandı

Talihsiz kaza 3 yaşındaki çocuk kaynar süt kazanının içine düştü

Aydın'da bir evin bahçesinde süt kaynatan annenin 3 yaşındaki çocuğu kazanın içine düştü

2 ay önce böbrek nakli olmuştu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın acı günü

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın halasının oğlu böbrek yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti