Ana Sayfa | TÜRKİYE

Bakan Fikri Işık "Türkiye'nin vizyon projesi Bilişim Vadisi'nin ülkeyi ve kenti bilişim merkezi haline getirecek"

Bakan Fikri Işık Türkiye'nin vizyon projesiyle merkez haline geleceğini söyledi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TÜBİTAK gibi ülkenin önemli kurumlarında yuvalanarak demokrasiye, millete ve ülkeye tuzak kurulmasının kabul edebilecekleri ve kayıtsız kalabilecekleri bir durum olmadığını belirtti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TÜBİTAK gibi ülkenin önemli kurumlarında yuvalanarak demokrasiye, millete ve ülkeye tuzak kurulmasının kabul edebilecekleri ve kayıtsız kalabilecekleri bir durum olmadığını belirterek, "Bu kurumda yapılanarak burayı karanlık odakların operasyonlarının aracı haline getirmek isteyenleri temizlemek ve bundan sonra da bu tür yapılanmalara izin vermemek için büyük mücadele verdik ve vermeye devam edeceğiz" dedi.

Işık, Kocaeli Bilim Merkezi ve Toplu Açılış Töreni'nde, kentin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ı hiç yalnız bırakmadığını kaydederek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da Kocaeli'ye güçlü desteğini esirgemediğini söyledi.

Kocaeli halkının Cumhurbaşkanı Erdoğan'a büyük sevgi duyduğunu ifade eden Işık, burada yapılan birçok eserde katkısının olduğunu kaydetti.

Işık, Kocaeli Bilim Merkezi'nin Seka Park'a ayrı değer katacağını dile getirerek, " Bugün büyük bir tevafuk olarak 70 yıl önce, yine 18 Nisan'da ülkemizin ilk kağıt fabrikasında ilk kağıdın üretildiği merkezi açıyor, yakın zamanda da Seka Kağıt Müzesi'ni açmış oluyoruz. Bu tevafuku kağıtla bilim arasındaki sıkı ilişkinin nişanesi görüyoruz. Kocaeli Bilim Merkezi, 3 bin metrekare alanda hizmet verecek. Burada çocuklar için tasarlanmış sergilerle eğitim çalışmalarının yürütüleceği atölyeler olacak" şeklinde konuştu.

- Bilişim Vadisi

Bilim merkezinde özel dizayn edilen galeriler bulunacağını vurgulayan Işık, Kocaeli'nin sahip olduğu bilim, sanayi ve eğitim olanaklarıyla Türkiye 'nin yüksek katma değerli ekonomiye geçişine liderlik ettiğini anlattı.

Işık, Türkiye'nin vizyon projesi Bilişim Vadisi'nin ülkeyi ve kenti bilişim merkezi haline getireceğini aktararak, şunları kaydetti:

"Altyapı inşaatı tamamlanma noktasına gelen Bilişim Vadisi'nin üstyapı için temellerini mayıs ayı içinde atmayı hedefliyoruz. Kendi değerleriyle yoğrulmuş, verimlilik kültürü ve girişimcilik ruhuyla yetişmiş bir nesil arzu ediyor, bu hedef doğrultusunda çalışıyoruz. Sadece teknolojiyi üreten, tüketen değil, aynı zamanda teknolojiyle dost, onun esiri olmamış, teknolojiye hükmeden nesil hedefliyoruz. Bu amaç doğrultusunda bilim merkezlerimizde öğrencilerimize yönelik zengin içerikli deney setleri oluşturmak için hazırlıklarımızı yaptık. Yeni aldığımız kararla ortaokul ve liselerde faaliyet gösteren bilim ve teknoloji kulüplerini destekleyeceğiz.

Milli Eğitim Bakanlığımızla TÜBİTAK'ın ortaklaşa yapacağı çalışmayla anaokullarına meraklı minik, ilk ve ortaokullarına bilim çocuk, liselere ise bilim teknik dergisini göndermeyi hedefliyoruz."

İlkokuldan itibaren kodlama derslerinin müfredata konulmasını önerdikleri bilgisini veren Işık, yazılımın teşvik edilmesi için yarışmaları ilk, orta ve liselerde yaygınlaştırmayı hedeflediklerini söyledi.

Işık, bilim ve teknolojinin önemini her geçen gün arttırdığını dile getirerek, "Gelişmiş ülkelerin bilim ve teknolojiyi kalkınmanın temel itici gücü haline getirdiklerini görüyoruz. Ülkelerin gelişmişliklerini bilimsel çalışmaların ekonomiye aktarılması oluşturmaktadır. Özellikle teknoloji alanındaki gelişmeler hayatın her alanını kuşatmış, adeta hayata yön veren güç haline gelmiştir" görüşünü paylaştı.

Dünyada 1960'larda uygulanan bilim merkezi projesinin Türkiye'de 1990'larda başladığını anımsatan Işık, bunların istenen seviyeye ulaşamamasında koalisyon hükümetlerinde ortaya çıkan "ekonomik dar boğazların" payı olduğunu anlattı.

- Paralel yapıyla mücadele

Işık, Türkiye'nin borç alan ülkeden, bilim merkezlerinin kuruluşu için 1 milyar dolar kaynak ayırabilen ülke haline geldiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenerek, "Bu, liderliğinizdeki yeni Türkiye'nin başarısıdır" diyen Işık. konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Özellikle TÜBİTAK, bilim ve teknoloji üretiminde ülkemizin amiral gemisidir. Kurulduğu tarihten bugüne bilim, teknoloji, Ar-Ge ve yenilikçilik ekosisteminin oluşmasında büyük rol oynamıştır. TÜBİTAK gibi bu ülkenin önemli kurumlarında yuvalanarak demokrasiye, milletimize ve ülkemize tuzak kurulması kabul edebileceğimiz ve kayıtsız kalabileceğimiz bir durum değildi. Bu kurumda yapılanarak burayı karanlık odakların operasyonlarının aracı haline getirmek isteyenleri temizlemek ve bundan sonra da bu tür yapılanmalara izin vermemek için büyük mücadele verdik ve vermeye devam edeceğiz. Amirinden değil de abisinden emir alanlarla asla ve asla birlikte yürümeyeceğiz.

Bilim ve teknolojide TÜBİTAK'ın ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşmasını sağlayacak milli projelerde öncü olarak yoluna devam edeceğine inancımı vurgulamak istiyorum."

- Milli Eğitim Bakanı Avcı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da açılışlarda en çok teşekküre borç duyan bakan olduğunu belirterek, her ilde açılışı yapılan tesislerin büyük bölümünün bakanlığına ait olduğunu söyledi.

Burada da 27 yeni okulun açılışının resmen yapılacağını ifade eden Avcı, bu konuda başta Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu da Türkiye'nin, hedeflerine Cumhurbaşkanı Erdoğan öncülüğünde emin ve kararlı adımlarla yürüdüğünü dile getirerek, "Geleceğe hep birlikte, birlik içinde yürümektedir. Kocaeli, bu yürüyüşü anlamlandıran ve bu ülkeye büyük kazanımlar sağlayan bir büyükşehir. Hizmete girecek eserler de beklenen hizmeti sunacak. Bizlere verdiğiniz güç, güven ve moral için şükranlarımı sunuyorum" ifadesini kullandı.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da açılışı yapılacak eserlerin kente ve Türkiye'ye önemli kazanımlar sağlayacağına dikkati çekerek, "Kocaeli'ye kazandırdığımız bunlar gibi daha on binlerce hizmet ve eser sizin vizyonunuz, sizin eserinizdir. Şehrimize ve ülkemize bu vizyonu kazandırdığınız için size şahsım ve şehrim adına teşekkür ediyorum. Seka Park, adeta yeniden doğuşun hikayesidir. Seka arazisini sizin talimatınızla milletimize armağan ettik. Şimdi birçok ülkeden gelip Seka Park'a gıptayla bakanları izliyoruz. Eskiden burada ağaçlar kağıda dönerdi, şimdi aynı yerde tohumlar ağaç oluyor. Yeşil alan Kocaeli'nin çehresini değiştirdi" değerlendirmesinde bulundu.

Uşak'ta vatandaşların tarlasındaki ağaçları keserek gasp ediyorlar

Uşak Kaşbelen köyünde vatandaşların tarlasındaki 8 ağacın kesilerek çalındığı belirtildi

Niğde'de kuş gribi şüphesi Belde karantinaya alındı

100'e yakın tavuğun öldüğü Niğde'de kuş gribi korkuttu

ABD'den dönen Deniz'in 17 yıllık birikimini çalan kız ve annesi suç makinesi çıktı

17 yıl Amerika'da kalan ve kazandıklarıyla İstanbul'a dönen Deniz Kul, 2 çocuk ve bir anne hırsızın kurbanı oldu