Ana Sayfa | TÜRKİYE

Batman'daki Ermeni asıllı ailelerden Papa'ya tepki

Ermeni asıllı aileler Türkiye üzerinde oyun oynandığını ifade etti

Batman'da yaşayan Ermeni asıllı aileler Türkiye'de kardeşlik içinde yaşadıklarını belirtti

Batman'ın Sason ilçesindeki Mereto Dağı eteklerindeki 83 haneli 450 nüfuslu Çalışır köyü muhtarı İlhan Cin, annesinin Ermeni olduğunu anlattı.

Papa Francesco'nun, 1915 olaylarında ölenleri anmak için Vatikan'da düzenlediği ayinde sözde soykırımı desteklemesini ve AP'nin 15 Nisan'daki kararını eleştiren Cin, "Filistin, Irak ve Suriye'de yaşananları görmeyenler nasıl oluyor da 100 yıl öncesini görüyor? Lütfen ellerini bizden çeksinler" dedi.

Ermeni asıllı Celal Kabe (52) ise Türkiye'de herhangi bir ayrımla karşılaşmadıklarını belirterek, "Sasonlu Ermeniler olarak soykırım iddialarına ilişkin yapılan açıklama ve alınan kararı kınıyoruz. Bu açıklamalar bizi rahatsız ediyor" diye konuştu.

Türkiye'de kardeşçe yaşadıklarına işaret eden Kabe, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin bir yerlere gelmesini istemiyorlar. Ermeniler olarak Türkiye'de yaşayan herhangi bir vatandaştan ayrı muamele görmedik. Her zaman dost ve kardeşçe yaşadık. Geçmişte ne olup bittiyse bizi bağlamaz. O dönemde mücadele edilse idi. Devlet bizi kolluyor. Çocuklarımız bu ülkedeki diğer çocuklarla aynı okulda okuyor. Bugüne kadar hiçbir ayrım olmadı. Bundan sonra da olmaz."

"Üzerimizden oyun oynamasınlar"

Nuri Taş da 100 yıl önce yaşanan olayların bugün gündeme getirilmesinden rahatsızlık duyduklarını belirtti.

"Olayları bugün gündeme getirenleri kınıyoruz" ifadesini kullanan Taş, şunları kaydetti:

"100 yıl önce neredeydiler? Neden o zaman hesaplaşıp, bu sorunu çözmediler. Bugün faturayı Türkiye'ye kesiyorlar. Ne zaman Türkiye kalkındıysa hemen önünü kesmeye çalışıyorlar. Türkiye'nin gelişmesini istemiyorlar. Türklerle aramızda düşmanlık yaratıyorlar. Bunu samimi bulmuyorum. Bizim üzerimizden oyun oynamasınlar. Geçmişte ne olduysa tek taraflı değil karşılıklı olmuş. Ortadoğu'daki olaylar din ve mezhep üzerinden oluyor. Türkiye'nin de bu şekilde Ortadoğu gibi karışmasını istiyorlar. Türklerle sorunumuz olmadığı gibi Müslümanlarla iç içe yaşıyoruz. Rahatsızlığımız olsa burada yaşamazdık."

Atap Kabe ise Türkiye'de huzur içerisinde yaşadıklarını anlatarak "Papa bizim üzerimizden oyun oynamasın. Bir dertleri varsa kendileri uğraşsın. Yıllarca buradayız. 'Aç mısınız, tok musunuz?' diye sormadılar. Bugün çıkıp, 'Soykırım' diyorlar. Bunu her yıl dile getirmelerinden bıktık. Ne dedelerimizden ne de babalarımızdan kesinlikle soykırım diye bir şey duymadık, görmedik" diye konuştu.

İBB binasında şok intihar Güvenlik amiri çatıda ölü bulundu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde uzun yıllardır çalışan güvenlik amiri binanın çatısında intihar etti

Rüşvet aldığı iddia edilen 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı tutuklandı

İstanbul Anadolu 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı H.A ile avukat S.B, rüşvet aldıkları ve verdikleri gerekçesiyle nöbetçi hakimlikçe tutuklandı

Nişanlısının bana tecavüz etti dediği genç pompalı tüfekle intihar etti

Adana'da kendisine tecavüz ettiğini ileri sürüp şikayetçi olduğu nişanlısı pompalı tüfek ile intihara kalkıştı. Anne baba ve kardeşler M.K.'yi odasında ölü buldu