Ana Sayfa | TÜRKİYE

Kur'an şeklindeki pastaya Diyanet'ten uyarı

Diyanet'ten uyarı geldi

Birkaç gündür devam eden tartışmaların ardından Diyanet İşleri Başkanlığı, Kur'an şeklindeki pastayla ilgili uyarıda bulundu

“Kur'an şeklinde pasta olmaz; Kabe maketi etrafında tavaf büyük vebal.”

Üsküdar Belediyesi, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Bağlarbaşı’nda ‘Asr-ı Saadet’e Yolculuk’ adlı sergi hazırladı. Sergide hacı ve umrecilerin kutsal topraklarda ziyaret ettiği mekânlar maketlerle anlatıldı. Önceki gün sergi alanına ihrama girip gelen avukat Cihat D., Kabe maketinde tavaf etmek istedi. Bu hareketiyle tepki toplayan avukat gözaltına alınıp serbest bırakıldı.Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de Kabe maketinin çevresinde tavafa izin vermediklerini, amaçlarının çocuklara ve gençlere tarih kitaplarında okudukları İslam tarihini anlatmak olduğunu söyledi. Diyanet de "Sadece Kabe’yi ziyaret sırasında, nasıl davranılması gerektiği yönünde bilgi sahibi etmek için maket kurulabilir, bunda sakınca yoktur" dedi.

'KUR'AN'LI PASTA ÇOK YANLIŞ'

Bu hafta çok ses getiren başka bir etkinlik de Tokat’ın Zile ilçesinde Kuran-ı Kerim motifli pasta kesilmesi oldu. 2013’te yapılan etkinliğin görüntülerinin internette dolaşmasının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı inceleme başlattı. Diyanet Alo Fetva Hattı da tartışmalı bu iki olayla ilgili açıklama yaptı.Başkanlık, şirket açılışlarında kullanılan Kuran-ı Kerim ya da Kabe gibi dini figürlü pastaların yapılmasının çok yanlış olduğunu bildirdi.

'BÜYÜK VEBAL'

Diyanet, Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla Üsküdar Belediyesi’nin kurdurduğu aâbe maketinin gerçekmiş gibi algılanmaması gerektiğini de belirterek şu uyarıda bulundu:

“Sadece Kabe’yi ziyaret sırasında, nasıl davranılması gerektiği yönünde bilgi sahibi etmek için maket kurulabilir. Aksi halde herhangi bir dini vecibeyi yerine getirdiğini düşünerek bu maketi tavaf etmeye çalışmak büyük vebaldir.”

ESENYURT'TA 5 DİLDE İLAHİ

Kutlu Doğum Haftası kapsamında İstanbul’daki bazı belediyeler farklı etkinlikler düzenliyor. Esenyurt’ta, Güzelyurt İmam Hatip Lisesi’nin konferans salonunda düzenlenen programda okulun tiyatro grubu Hz. Muhammed’in hayatından kesitlerden gösteri yaptı. Lise öğrencileri 5 farklı dilde ilahi okudu.

TUZLA'DA HİCRET PARKURU

Tuzla Belediyesi, Hz. Muhammed’in ve Müslümanların Mekke’den Medine’ye hicretini, temsili yürüyüşle canlandırdı. Hicret güzergâhındaki 436 km’lik mesafe, dekor ve çevre düzenlemeleri ile anlatıldı. Yürüyüşe katılanlara zemzem suyu ve hurma ikram edildi. Çekilişle 1 kişi umre hediyesi kazandı. Program, dualarla sona erdi.

Hürriyet

Duvara yazdığı yazıya belediyeden anlamlı mesaj geldi

Bir vatandaşın sokakta bir duvara yazdığı yazıya Osmancık Belediyesi de sosyal medya hesabından mesaj yazarak karşılık verdi

Korku dolu dakikalar Motosikletli magandalar halk otobüsüne taşla saldırdı

Antalya'nın Kepez ilçesinde motosikletli iki kişi halk otobüsüne saldırdı. Magandalar müdahale etmek isteyen şoförü darp ettiler

İstanbul Üniversitesi'nde ortalık karıştı polis öğrencileri gözaltına aldı

İstanbul Üniversitesi'nde 42 yıl önce girdikleri çatışmada öldürülen Mahir Çayan ve arkadaşlarını anmak için toplanan öğrenciler ile polis arasında gergin dakikalar yaşandı