Ana Sayfa | TÜRKİYE

Ermenek'teki maden faciasıyla ilgili iddianame kabul edildi

Ermenek iddianamesi kabul edildi

Karaman'ın Ermenek ilçesinde Ekim ayında yaşanan maden kazasıyla ilgili hazırlanan iddianame mahkeme tarafından kabul edildi

Karaman'ın Ermenek ilçesinde altı ay önce meydana gelen ve 18 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasıyla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame Ermenek Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Üçü tutuklu 16 kişinin yargılanacağı ilk duruşma 15 Haziran'da yapılacak.

Boğulma ve zehirlenme sebebiyle ölümler

İddianamede yer alan Adli Tıp Kurumu raporunda 18 işçiden 7’sinin suda boğularak, 6’sının karbonmonotsit gazından zehirlenerek, 1’nin ağır genel beden travmasına bağlı dış kanamadan, birinin havasız kalmaya bağlı asfiksi sonucu öldüğü belirlenmişti.

3 işçinin de raporunun beklendiği belirtildi. Ocakta alarm tertibatının bulunmaması nedeniyle bazı işçilerin olayın vahametini anlayamadıkları için kaçamayarak öldükleri belirtilmişti.

Facianın ise eski ocakta biriken sudan kaynaklandığı belirtilen iddianamede, 3’üncü başyukarıda daha önce kömür göçmesi ve devamlı kömür kaymasına rağmen, mühendislerin tahkimat yapılıp, çalışmaya devam ettirdiği, sondaj ile kontrol yapmadıkları, kaza günü işçiler öğle yemeği yemek için madenin çeşitli bölgelerinde bulundukları sırada 3’üncü başyukarıdan suyun patladığı, işçilerden bazılarının kaçmaya başardığı ancak kaçamayan işçilerinde mahsur kalıp hayatlarını kaybettiği belirtilmişti.

16 kişi yargılanacak

Ermenek'teki faciayla ilgili davada halen tutuklu olan sanıklar Has Şekerler Madencilik Şirketi sahibi Saffet Uyar, Ermenek Cenne Linyit Kömürü İşletmesi Müdürü ve hissedarı Abdullah Özbey ve aynı şirketin teknik nezaretçisi Ali Kurt, 3 ay tutuklu kaldıktan sonra adli kontrol kararıyla serbest kalan Ermenek Cenne Linyit Madencilik şirketi işletme müdürü Mehmet Zeybek ve Has Şekerler Madencilik şirketinin daimi nezaretçisi maden mühendisi Yavuz Özsoy'un da bulunduğu 14 sanık 'Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma’ suçundan 20- 25 yıla kadar yargılanacak.

Ali Kurt'un, ayrıca ‘özel belgede sahtecilik’ suçundan da yargılanması talep edilirken, diğer iki sanıktan işçi N.Ö. 'yetkisi olmadığı halde belgelere imza atmak', M.A. da faciayı 'bildirme yükümlülüğünü ihlal' suçlamasıyla hakim önüne çıkacak. Bilirkişi raporunda şirket sahipleri Saffet Uyar ve Abdullah Özbey ile Maden İşleri Genel Müdürlüğü asli kusurlu, diğer şüpheliler tali kusurlu bulunmuştu. Savcılığın iddianamesinde de kamu görevlileri hakkındaki soruşturmanın devam ettiği bunun içinde soruşturma izni talep edildiğini ve dosyanın da ayrı tutulduğu belirtildi.

28 Ekim'deki facia

Ermenek'in Pakumlu Köyü Cenne Mevkii'nde 28 Ekim günü Has Şekerler Madencilik şirketine ait linyit ocağında eski ocakta biriken suyun basması sonucu 18 madenci mahsur kalmıştı. 38 gün süren kurtarma çalışmalarında, farklı zamanlarda mahsur kalan 18 işçinin cansız bedenleri ocaktan çıkartılmıştı.Facianın ardından Ermenek Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan 168 sayfalık iddianamede, yaklaşık 15 gün önce Ermenek Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunulmuştu.

Mahkeme tarafından kabul edilen iddianamede, 18 kişinin öldüğü facia ile ilgili madencilerin aileleri ve yakınlarından oluşan aralarında ölen madencilerin 1-2 yaşlarındaki çocuklarının da bulunduğu 62 kişi şikayetçi olmuş, iddianamede aralarında olay anında madende bulunan diğer işçilerinde bulunduğu 45 kişi tanık olarak dinlenmişti.

Kaynak: DHA


Nesli tükenmekte olan 240 kuş türünü tüm dünya izleyebilecek

Muğla'da yer alan Tuzla Sulak Alanı'nda yaşayan nesli tükenmekte olan 240 kuş türü için muhtar İbrahim Köksal açıklama yaparak, alanın tüm dünyadan 24 saat boyunca canlı izlenebileceği müjdesini verdi

103 yaşındaki emekli öğretmen Atatürk'le ilgili pişmanlığını açıkladı

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı'nın ziyaret ettiği 103 yaşındaki emekli öğretmen Kıymet Gazez, öğrencilik yıllarından bahsederek, Atatürk'ün elinden öpmediği için pişman olduğunu dile getidi

PKK ile bağlantılı olduğu tespit edilen 12 kişi gözaltında

Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından terör örgütüne yönelik başlatılan soruşturma kapsamında 12 şüpheli gözaltına alındı