Ana Sayfa | TÜRKİYE

5 aydır maaşlarını alamayan işçiler çatıya çıktı

İşçiler çatıya çıktı

Tokat'ta TOKİ tarafından yaptırılan binaların inşaatlarında çalışan işçiler maaşlarını alamayınca çatıya çıktı

Tokat’ın Turhal ilçesinde Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yaptırılan toplu konut inşaatında çalışan işçiler, alacaklarının ödenmediği gerekçesiyle 4 katlı inşaat halindeki bir binanın çatısına çıktı. Çatıdaki kiremitleri aşağıya atan işçilerin 1 saatlik eylemi, İlçe Emniyet Müdürü’nün olay yerine gelmesiyle sona erdi.

Turhal’da Kayacık Mahallesi’nde TOKİ tarafından geçen yılbaşında ihalesi yapılan 196 konutun inşaat çalışması başlatıldı. İhale sonrası inşaatların büyük bir kısmı bu yılın başında tamamlandı. Fakat son 5 aydır ihaleyi alan Karaahmetoğlu İnşaat firmasından paralarını alamadıkları gerekçesiyle bazı işçiler çalışmaları durdurdu. Paralarını alamayan yaklaşık 50 işçinin bir kısmı memleketlerine dönerken, bazı işçiler ise eylem yapmaya karar verdi. İşçilere ayrıca, ilçede faaliyet gösteren ve özel firmaya malzeme satıp paralarını alamadıklarını iddia eden bazı esnaf da destek verdi. Sabah saatlerinde inşaat önünde toplanan işçiler ve esnaflar ateş yakıp eylem yaptı.

“İŞ YAPAN FİRMALAR İCRALIK”

İnşaatın mekanik grup işlerini yapan özel firma sahibi Yusuf Taşçıoğlu, firma olarak yaklaşık 970 bin lira alacağını söyleyerek, “Bundan 6 ay önce firma herkesten iş aldıktan sonra ortadan kayboldu. Sonra öğrendik ki iflas erteme kararı almış, ondan sonra bizim paraları ödemedi. Bize devlet büyüklerimizin sahip çıkmasını istiyoruz. Buradaki bütün arkadaşlar mağdur. Yaklaşık 4.5 Milyon lira esnafa, işçilere bir borç var. İlçedeki esnafların neredeyse hepsiyle alışveriş yapılmış, doğudan gelen işçiler burada kalamadıkları için evlerine gittiler. 6 aydır çalışma yok şantiyede. Ayrıca şöyle bir durum yaşandı. İnsanları çağırdılar ‘ödeyeceğiz’ dediler ama gittiğimizde bizi polise şikâyet ettiler. İş yapan firmalar hep icralık” dedi.

Firmanın yemek işlerini karşılayan esnaf Murat Kurtbay ise, “Çeklerin karşılığı çıkmadı. Şu anda zor durumdayız, icralıyız. 150 bin lira alacağımız var. Yedirdik, içirdik ama şimdi kendi işlerimizi bile yürütemiyoruz. Esnaftan malzeme dahi alamıyoruz” diye konuştu. Hafriyat işleri ile uğraşan Turhal esnafı Oğuzhan Sel ise mağdur olduklarını söyledi.

ÇATIYA ÇIKTILAR

Yapılan açıklamanın ardından yaklaşık 15 işçi, inşaat halindeki bir inşaatın çatısına çıktı, burada bulunan kiremitleri aşağıya attı. Bu sırada aşağıda bulunan diğer işçilerin lastik yakması sonrası olay yerine zabıta görevlileri geldi. Lastik yakılmaması uyarısında bulunan zabıta görevlilerine işçiler tepki gösterdi. Bunun üzerine olay yerine polis ekipleri sevk edildi. Polis, çatıda bulunan işçilerin aşağıya inmesini istedi, fakat işçiler karşı çıktı. Yaklaşık bir saat süren görüşmelerin ardından olay yerine İlçe Emniyet Müdürü Yüksel Yıldırım geldi. Müdür Yıldırım, İlçe Kaymakamı Fatih Kadiroğlu’nun işçi temsilcileri ile görüşeceğini söyledi. Ardından ise işçiler çatıdaki eylemine son verip aşağıya indi. Ardından 4 işçi Kaymakam Kadiroğlu ile görüştürüldü.

 

Isparta'da korkutan deprem

Kandilli Rasathanesinden alınan son bilgiye göre Isparta’nın Gelendost ilçesinde 4,0 büyüklüğünde deprem meydana geldi

İntihar etmek için çıktığı kayadan inemedi polis botla kurtardı

Aile sorunları nedeniyle bunalıma giren 19 yaşıbdaki M.Ö. deniz kıyısındaki kayanın üzerinde çıkarak intihara kalkıştı. Polisin zor zar ikna ettiği kız, çıktığı kayadan inemeyince botla kurtarıldı

Bahçesindeki yılanı öldürmek isterken hayatından oldu

Muğla'da bahçesindeki yılanı öldürmek için yanlışlıkla kendisini vuran Serbülent yaşamını yitirdi